Rossiyada Telegram ijtimoiy tarmog‘I asoschisi Pavel Durovga qarshi bosim kuchaygan. OAV xabarlariga ko’ra, FSB terrorchilik faoliyatiga yordam berish moddasi bo’yicha tergov olib bormoqda. Bu Rossiya Jinoyat kodeksining 205.1-moddasi 1.1-qismining buzilishi bilan bog’liq.
Ayblovlarning mohiyati shundaki, Telegram xavfsizlik xizmatlariga shifrlash kalitlarini topshirishdan bosh tortmoqda, bu esa tergovchilarning fikriga ko’ra, ularga jinoyatda gumon qilinuvchilarning yozishmalarini kuzatishga to’sqinlik qiladi. Bundan tashqari, platforma terroristik hujumlarda, jumladan, 2024-yil mart oyida Crocus City Hall konsert zalida sodir bo’lgan fojiada ishtirok etgan shaxslar tomonidan ishlatilgan bo’lishi mumkinligi da’vo qilinmoqda.
Huquqni muhofaza qilish organlari hisobotlarida shuningdek, messenjer Rossiyada qo‘poruvchilik harakatlarini muvofiqlashtirish va noqonuniy faoliyatni tashkil qilish uchun ishlatilishi mumkinligi aytilgan.
Rossiyadan tashqarida yashovchi va boshqa mamlakatlar fuqaroligiga ega bo’lgan Pavel Durov ilgari bunday ayblovlar internet ustidan nazoratni kuchaytirishga urinishlar bilan bog’liq bo’lishi mumkinligini aytgan edi. U foydalanuvchilarning shaxsiy yozishmalarini himoya qilish muhimligini ta’kidlagan.
Bu Durovning Rossiya rasmiylari bilan birinchi mojarosi emas. 2014-yilda u VKontakte ijtimoiy tarmog’i bilan bog’liq mojarodan so’ng mamlakatdan chiqib ketgandi. 2024-yilda tadbirkor Fransiyada ham sudga tortildi, ammo keyinchalik qo’yib yuborildi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Durovning ushbu ayblov bo’yicha sudlanishi jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bularga Telegramning Rossiyada to’liq bloklanishi xavfi, shuningdek, tadbirkorning o’ziga qarshi xalqaro sud jarayonlari kiradi.
Bugungi kunda Telegram mamlakatdagi eng mashhur xabar almashish ilovalaridan biri bo’lib qolmoqda. Tergovning yakunlanishi yoki aybdorlik hukmi haqida hech qanday rasmiy bayonotlar bo’lmadi. Vaziyat rivojlanishda davom etmoqda.

В России усилилось давление на основателя мессенджера Telegram Павла Дурова. По данным СМИ, Федеральная служба безопасности проводит проверку по статье о содействии террористической деятельности. Речь идёт о возможном нарушении части 1.1 статьи 205.1 УК РФ.
Суть претензий заключается в том, что Telegram отказывается передавать спецслужбам ключи шифрования, что, по версии следствия, мешает контролировать переписку подозреваемых в преступлениях. Кроме того, утверждается, что платформой могли пользоваться лица, причастные к террористическим актам, включая трагедию в концертном зале «Крокус Сити Холл» в марте 2024 года.
В материалах силовых структур также говорится о возможном использовании мессенджера для координации диверсий и организации противоправной деятельности на территории России.
Сам Павел Дуров, проживающий за пределами России и имеющий гражданство других государств, ранее заявлял, что подобные обвинения могут быть связаны с попытками усилить контроль над интернет-пространством. Он подчёркивал важность защиты личной переписки пользователей.
Это не первый конфликт Дурова с российскими властями. В 2014 году он покинул страну после разногласий вокруг социальной сети «ВКонтакте». В 2024 году предприниматель также сталкивался с юридическими претензиями во Франции, однако позже был освобождён.
Эксперты отмечают, что возможное признание Дурова виновным по тяжёлой статье может повлечь серьёзные последствия. В их числе — риск полной блокировки Telegram на территории России, а также международные правовые процедуры в отношении самого предпринимателя.
На сегодняшний день Telegram остаётся одним из самых популярных мессенджеров в стране. Официальных заявлений о завершении расследования или вынесении обвинительного приговора не поступало. Ситуация продолжает развиваться.