Garchi pora berishga urinish juda ayanchli tugashi mumkinligi haqida ko’p marta yozilgan bo’lsa-da ba’zi muhojirlar tavakkal qilib, muammoni pul bilan “hal qilishga” urinishda davom etmoqda. Bunday harakatlarning natijasi bir xil: jinoiy javobgarlik va qamoq.
Shunga o‘xshash voqea Primorsk o’lkasida sodir bo’ldi. 29 yoshli muhojir deportatsiya qilinmaslik umidida migratsiya xizmati xodimiga 80 ming rubl taklif qilgan. Ammo muammo hal bo‘lish o‘rniga uning qo‘liga kishan solinib, ayblov qo‘yildi.
Primorsk oʻlkasi tergov qoʻmitasi maʼlumotlariga koʻra, migrant va uning hamyurti Spasskiy tumanida migratsiya qoidalarini buzgani uchun qoʻlga olingan. Sud ularning har birini 3000 rubldan jarimaga tortgan va Rossiyadan chiqarib yuborishga qaror qilgan. Deportatsiyaga tayyorgarlik ko’rilayotgan bir paytda ular xorijlik fuqarolarni vaqtincha saqlash hibsxonasiga joylashtirildi.
U yerda muhojirlardan biri Migratsiya boshqarmasi katta inspektoriga murojaat qilib, o‘zi va do‘stini chiqarib yuborilishi uchun 80 ming rubl taklif qiladi.
Biroq, inspektor taklifni o’z boshliqlariga bildirdi. Darhol Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurash boshqarmasi xodimlari aralashdi. Pora berish huquq-tartibot idoralari nazorati ostida bo‘lib o‘tgan hamda jarayon videoga olingan.
Migrant jinoyat ustida ushlanib, hibsga olingan. Endi u ma’muriy huquqbuzarlikdan tashqari, mansabdor shaxsga pora berishga urinish uchun jinoiy javobgarlikka tortiladi. Qonunga ko’ra, bu jarima yoki ikki yilgacha qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.
Bu holat pora berish yomon va befoyda variant ekanligini yana bir bor ko’rsatadi. Bunday «yechimlar» deyarli har doim pul, erkinlik va kelajakni yo’qotish bilan yakunlanadi.

Хотя об этом писали уже не раз — попытка дать взятку может закончиться очень печально, — некоторые мигранты всё равно продолжают рисковать и пытаются «решить вопрос» деньгами. Итог таких поступков один: уголовное дело и тюрьма.
Так произошло и в Приморском крае. Здесь 29-летний иностранец, желая избежать депортации, предложил сотруднику миграционной службы 80 тысяч рублей. Но вместо свободы он получил наручники и статус обвиняемого.
Как сообщили в Следственном комитете Приморья, мужчину и его соотечественника задержали в Спасском районе за нарушение миграционных правил. Суд назначил им штраф по 3 тысячи рублей и постановил выдворить из России. Пока шла подготовка к депортации, обоих разместили в Центре временного содержания иностранных граждан.
Находясь там, один из мигрантов решил действовать по-своему. Он обратился к старшему инспектору отдела по вопросам миграции и предложил ему 80 тысяч рублей в обмен на свободу для себя и своего друга.
Однако инспектор поступил по закону: сообщил о предложении начальству. В дело сразу вмешались сотрудники отдела по борьбе с экономическими преступлениями. Передача денег проходила под контролем правоохранителей — и момент взятки зафиксировали на видео.
Мужчину задержали с поличным и отправили под стражу. Теперь, кроме административного нарушения, ему грозит уголовная ответственность за попытку дать взятку должностному лицу. По закону за это можно получить штраф или до двух лет лишения свободы.
Этот случай ещё раз показывает: давать взятку — плохой и бесполезный вариант. Такие «решения» почти всегда заканчиваются плачевно — потерей денег, свободой и будущим.