2023-yilda Xabarovskda huquqni muhofaza qilish organi xodimini o‘z mashinasida urib ketgan migrant kuni kecha Xabarovsk sudi qarori bilan 15 yillik qamoq jazosiga hukm qilindi. Bu haqda “РИА Новости” Xabarovsk o‘lkasi va Yahudiy avtonom oblasti bo‘yicha tergov qo‘mitasiga tayangan holda xabar bergan.
«Qirg‘iziston Respublikasi fuqarosi, 2003-yilda tug‘ilgan shaxsga nisbatan ayblov hukmini chiqarish uchun dalillar sud tomonidan yetarli deb topildi. Ushbu shaxsga qat’iy tartibdagi koloniyada 15 yillik ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi», — deyiladi Tergov qo‘mitasi xabarida.
2023-yilning avgust oyida Rosgvardiya xodimlari migrantni to‘xtatish maqsadida xizmat qurollarini ishlatishga majbur bo‘lgan edi, deyiladi “РИА Новости” nashrining xabarida. Voqea natijasida migrant yelkasidan yaralangan. Rasmiylar muhojir o‘z mashinasida politsiya xodimini urib o‘ldirishga harakat qilgan, deya iddao qilgan. Shundan keyin hodisa yuzasidan huquqni muhofaza qilish organi xodimining hayotiga tajovuz qilish (Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksi 317-moddasi) bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan edi.

Мигрант, который в 2023 году сбил на своем автомобиле силовика в Хабаровске, осужден на 15 лет колонии. Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на СУСК по Хабаровскому краю и Еврейской АО.
«Доказательства признаны судом достаточными для постановления обвинительного приговора в отношении жителя Кыргызской Республики 2003 года рождения. Мужчине назначено наказание в виде лишения свободы на срок 15 лет с отбыванием в исправительной колонии строгого режима», — сообщает СУСК региона.
В августе 2023 года сотрудники Росгвардии применили табельное оружие, чтобы остановить мигранта, который пытался на автомобиле задавить силовика. Было возбуждено уголовное дело о посягательстве на жизнь сотрудника правоохранительного органа (ст. 317 УК РФ). Мигрант был ранен в спину.