Польша “украиналиклар учун пойгада ютқазмоқда” ва “шошилинч равишда муҳожирларга муҳтож”, дея огоҳлантирган мамлакатнинг энг йирик бизнес гуруҳларидан бири, Notesfrompoland.com портали. Бу Европа Иттифоқи маълумотлари бўйича украиналиклар ғарбга ҳаракат қилаётганини кўрсатганидан кейин маълум қилинган.
Шу ойда эълон қилинган Евростат маълумотлари шуни кўрсатадики, Польшадаги ўтган йилнинг октябрь ойида 1,02 миллион бўлган украиналик қочқинлар сони шу йил  май ойида 991375, июн ойида 977740 нафарга камайган.
Шу билан бирга, октябрь ва июнь ойлари орасида бу кўрсаткич Германияда 873 860 дан 1,13 миллионга, бутун Европа Иттифоқида 3,76 миллиондан 4,07 миллионга кўпайган.
Июл ойида Польшадаги қочқинлар сони янада камайиб, 971 080 нафарга тушди. Европа Иттифоқининг аксарият давлатлари, жумладан, Германия учун июл ойи маълумотлари ҳозирча мавжуд эмас.
Шу ой бошида эълон қилинган баёнотда, Польша тадбиркорлар ва иш берувчилар уюшмаси (ZPP) рақамларда акс эттирилган маълумотлардан хавотир билдирган.
“Иқтисодиёт зудлик билан мамлакатимизда ишлаш, ўқиш ва яшашни хоҳлайдиган мигрантларга муҳтож. Бироқ, бугунги кунда қочқинлар Германия ва Канада таклифларига қизиқиб, бошқа йўналишларни танлашмоқда. Польша уларни бизнинг бозоримизда сақлаб қолиш учун курашда ютқазишни бошлади”, деб хабар беради ZPP.
Давлат ижтимоий суғурта муассасаси (ZUS) маълумотларига кўра, меҳнатга лаёқатли аҳоли ва пенсионерларнинг жорий нисбатини сақлаб қолиш учун Польша яқин ўн йил ичида деярли икки миллион иммигрант ишчиларни жалб қилиши керак.

По сообщению портала Notesfrompoland.com, Польша «проигрывает гонку за украинцев» и «срочно нуждается в мигрантах», предупредила одна из крупнейших бизнес-групп страны. Это произошло после того, как данные Евросоюза показали, что украинцы движутся на запад.
Данные Евростата, опубликованные в этом месяце, показывают, что число украинских беженцев в Польше сократилось до 977 740 в июне по сравнению с 991 375 в мае и с 1,02 миллиона в октябре прошлого года.
Между тем, в период с октября по июнь этот показатель в Германии вырос с 873 860 до 1,13 млн человек, а в ЕС в целом — с 3,76 млн до 4,07 млн.
В июле число беженцев в Польше сократилось еще больше, до 971 080. Однако июльские данные по большинству стран ЕС, включая Германию, пока недоступны.
В заявлении, опубликованном ранее в этом месяце, Польский союз предпринимателей и работодателей (ZPP) выразил обеспокоенность тенденциями, отраженными в цифрах.
«Экономике срочно нужны мигранты, которые хотят работать, учиться и жить в нашей стране. Однако сегодня беженцы все чаще выбирают другие направления, соблазняясь предложениями из Германии и Канады. Польша начала проигрывать битву за то, чтобы удержать их на нашем рынке», — заявили в ZPP.
По данным государственного учреждения социального страхования (ZUS), чтобы сохранить текущее соотношение населения трудоспособного возраста к пенсионерам, в течение следующего десятилетия Польше потребуется привлечь почти два миллиона рабочих-иммигрантов.