Приморье ҳудудида даҳшатли табиий офат – кучли ёмғир ортидан сув тошқини рўй берди. Натижада федерал миқёсда фавқулодда ҳолат эълон қилинишига мажбур бўлди. Зарар миқдори 7 миллиард рублга баҳоланмоқда. Кўплаб қишлоқлар дунёдан узилган, йўллар ва кўприклар вайрон қилинган.
Кучли тўфон туфайли минтақанинг деярли бутун ҳудудини сув босди. 40 дан ортиқ аҳоли пунктлари ташқи дунё билан алоқадан узилди. Магистрал йўллар ва кўприклар сув зарбасига учради, бу ҳудудларни тарк этишнинг иложи бўлмади.
Приморьенинг жанубий қисми дунёнинг қолган қисмидан ажралиб қолди.
Приморье сув тошқини ичида қолганига қарамай, ушбу минтақа расмийлари “Ноқонуний мигрант-2023” операциясининг биринчи босқичи доирасида фаол рейдлар ўтказишда давом этмоқда. Асосий эътибор Лесозаводский шаҳар округи ва Кировский муниципал округи ҳудудига қаратилган.
Мураккаб об-ҳаво шароити ва табиий офатларга қарамай, ҳуқуқ-тартибот идоралари хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг яшаш жойларини текширишда давом этмоқда. Аниқланган ноқонуний мигрантларнинг ҳуқуқбузарликлар ва маъмурий ҳуқуқбузарликларга алоқадорлиги эҳтимолини аниқлаш бўйича ҳам таҳлиллар ўтказилмоқда.
Тезкор-профилактика тадбирлари натижалари эътибордан четда қолмади. Хорижий фуқаролар томонидан Россия Федерацияси ҳудудида бўлиш қоидаларини бузиш билан боғлиқ 16 та ҳолат аниқланди. Бунда Ўзбекистон Республикаси фуқароларига нисбатан 3 та маъмурий баённома, шунингдек, 18.9-модданинг 4-банди “Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Россия Федерацияси ҳудудида бўлиш қоидаларини бузиш” бўйича 13 та баённома тузилди.
Миграция қонунчилигини бузган шахслар 33 марта жаримага тортилди. Тақдим этилган материаллар асосида адлия органлари чет эл фуқароларини Россиядан чиқариб юбориш бўйича 3 та қарор чиқарган.
Приморьедаги ўзбекистонликлар тошқиндан зарар кўришмадими? Бошқа минтақаларда мигрантларга қарши рейдлар қандай давом этмоқда? Изоҳларингизни ёзиб қолдиринг.

Страшное стихийное бедствие – после сильных дождей в районе Приморья произошло наводнение. В результате было объявлено чрезвычайное положение. Сумма ущерба оценивается в 7 миллиардов рублей. Многие деревни были отрезаны от мира, дороги и мосты были разрушены.
Из-за сильного наводнения практически вся территория региона оказалась затоплена. Более 40 населенных пунктов оказались отрезанными от внешнего мира. Шоссе и мосты были затоплены, что сделало невозможным выезд из этих районов.
Южная часть Приморья была отрезана от остального мира.
Несмотря на затопление Приморья, власти этого региона продолжают проводить активные рейды в рамках первого этапа операции «Нелегал-2023». Основное внимание сосредоточено на территории Лесозаводского городского округа и Кировского муниципального района.
Несмотря на сложные погодные условия и стихийные бедствия, правоохранительные органы продолжают проверять места проживания иностранных граждан и лиц без гражданства. Также проводятся анализы по определению возможности причастности выявленных нелегальных мигрантов к преступлениям и административным правонарушениям.
Результаты оперативных профилактических мер не остались без внимания. Выявлено 16 случаев, связанных с нарушениями правил пребывания на территории Российской Федерации иностранными гражданами. По данному делу в отношении граждан Республики Узбекистан составлено 3 административных протокола, а также 13 протоколов по пункту 4 статьи 18.9 «Нарушение правил пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства на территории Российской Федерации».
Лица, нарушившие миграционное законодательство, были оштрафованы 33 раза. На основании представленных материалов судебные органы вынесли 3 решения о выдворении иностранных граждан из России.
Не пострадали ли от наводнения узбекистанцы в Приморье? Как проходят рейды против мигрантов в других регионах? Оставляйте свои комментарии.