Приморский ўлкасида таксилар нархи ошгани ҳақида хабар тарқалди. Нархнинг ўзгаришига сабаб қилиб чет эл фуқароларини текшириш чоралари, шунингдек, қонунчиликда кутилаётган ўзгаришларни боғлашмоқда.
Маҳаллий аҳоли август ойи бошидан бери такси нархларининг ошганини сезди. Улар шаҳар йўловчи ташиш нархининг 30 дан 50 фоизгача ошиши ҳақида ёзишмоқда. Ўсишга куз бошланиши билан кучга кирадиган қонун сабаб қилиб кўрсатилмоқда. У барча такси ҳайдовчиларини фақат расмий равишда хизмат кўрсатишга, суғурта полисига эга бўлишга мажбурлайди. Сменага жўнашдан олдин ҳайдовчи тиббий кўрикдан, автомобили эса техник кўрикдан ўтиши керак. Кузов сариқ рангга бўялиши, шашка ўрнатилиши, йўл варақалари шарт қилинмоқда.
Бироқ, Приморье аҳолиси орасида такси нархининг ошишига чет эл фуқаролиги бўлган ҳайдовчиларга тегишли текширув чоралари сабаб бўлган деган фикр ҳам бор. Эслатиб ўтамиз, янги қонун ЕОИИ мамлакатлари ҳайдовчиларига алоҳида талаблар қўяди. Улар судланганлик белгилари ва меҳнат шартномасини тузиш тартиби билан боғлиқ.

Из Приморского края сообщают о возросшей стоимости поездок в такси. Изменение цены связывают с проверочными мероприятиями в отношении иностранных граждан, а также грядущими изменениями в законодательстве.
Местные жители почувствовали подорожание такси с начала августа. Пишут о росте ценника на городские пассажироперевозки в диапазоне от 30 до 50%. Считается, что причина роста в законе, который вступит в силу с началом осени. Он обяжет всех таксистов оказывать услуги исключительно официально, иметь страховой полис. Перед выходом на смену водитель должен проходить медицинский осмотр, а его авто — технический. Кузов обязательно окрашивается в желтый цвет, устанавливаются шашечки, вводятся путевые листы.
Однако среди приморцев есть мнение, что удорожание такси спровоцировали проверочными мероприятиями, которые касаются водителей с иностранным гражданством. Отметим, что новый закон предъявляет особые требования к водителям из стран ЕАЭС. Они касаются отметок о судимости и порядка заключения трудового договора.