Primorsk oʻlkasida ogʻir jinoyatlari uchun jazo oʻtagan toʻrt nafar chet el fuqarosi deportatsiya qilindi. Vladivostokdagi migratsiya xizmatlari va politsiyasi ushbu ishni idoralararo «Nelegal-2025» kampaniyasi doirasida oʻtkazdi.
Primorsk oʻlkasi Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmatining maʼlumotlariga koʻra, deportatsiya qilinganlar 1976, 1986, 1986 va 1998-yillarda tugʻilgan va asli Markaziy Osiyo respublikalaridan biridan boʻlgan. Ular Rossiya Jinoyat kodeksining 105-moddasi («Qotillik») va 228.1-moddasi («Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotish yoki tashish») boʻyicha sudlangan.
Jazolarni oʻtab boʻlgandan soʻng, ularning Rossiya Federatsiyasida boʻlishi 114-ФЗ-sonli Federal qonunga muvofiq nomaqbul deb topildi. Deportatsiya qilinishidan oldin, erkaklar Artemdagi Chet el fuqarolarini vaqtincha saqlash markazida saqlanayotgan edi. Ularning har biriga Rossiyaga kirish kamida besh yilga taqiqlangan.
Politsiya ma’lumotlariga ko’ra, yil boshidan beri Primorsk o’lkasidan migratsiya qoidalarini buzganliklari uchun 800 dan ortiq chet ellik deportatsiya qilingan.

В Приморском крае завершена депортация четырёх иностранных граждан, которые ранее отбыли наказание за тяжкие преступления. Миграционные службы и полиция Владивостока провели операцию в рамках межведомственного мероприятия «Нелегал-2025».
Как сообщили в пресс-службе УМВД по Приморскому краю, депортированные — уроженцы одной из республик Средней Азии 1976, 1986, 1986 и 1998 годов рождения. Они были осуждены по статьям 105 («Убийство») и 228.1 («Незаконное производство, сбыт или пересылка наркотических средств») Уголовного кодекса России.
После отбытия наказания их пребывание на территории РФ признали нежелательным в соответствии с Федеральным законом № 114-ФЗ. До выдворения мужчины содержались в Центре временного содержания иностранных граждан в Артёме.
Каждому из них запрещён въезд в Россию сроком не менее чем на пять лет.
По данным полиции, с начала года из Приморского края за нарушения миграционного режима уже выдворены более 800 иностранных граждан.