Putin bag’rikenglikka chaqirmoqda, neonatsistlar esa quturmoqda Putinning fikricha, Rossiya islom fundamentalistlarining terrorchilik hujumlari nishoniga aylanishi mumkin emas. Chunki, mamlakat “dinlararo totuvlik va birlikning noyob namunasi”ni namoyish etmoqda.
“Bu bizning obunachilarimiz tomonidan yuborilgan video ruslar va o’zbeklar o’rtasidagi do’stona munosabatlarning namunasidir”, dedi uning nutqiga Rossiyaning neonatsist kanallaridan biri mualliflari. Ular Putinning iqtibosini bir guruh osiyolik erkakni vagonda kaltaklagani aks etgan video bilan tasvirlashdi.
“Crocus Sity Holl”dagi teraktdan so’ng neonatsist tuzilmasi NS/WP (National-Socialism / White Power – Xuddi shu nomdagi Internet-forumda 2000-yillarning o’rtalarida paydo bo’lgan rus neonatsistlar guruhi. 2020 yilda tashkilot yana qayta tiklandi) o’z tarafdorlarini muhojirlar va Rossiyada slavyan bo’lmagan ko’rinishdagi fuqarolarga nisbatan yangi zo’ravonlik raundiga chaqirdi.
Voqeadan so’ng mamlakat bo’ylab kamida 32 ta neonatsist hujumi videoga yozib olingan. “Siyosiy zo’ravonlik muvaffaqiyatining asosiy sharti uning maqsadlarini keng omma tomonidan ma’qullashdir”, deb yozadi NS/WP neonatsistlari.
22-martdan so’ng davlat va xususiy neonatsist telegram kanallarida Crocusdagi teraktga “bag’ishlangan” hujumlar videolari paydo bo’la boshladi. Ular kuryerlar va yosh bolali ayollarning yuziga qalampir gazini sepadi, olomon ichida migrantlar va kavkazliklarni kaltaklaydi, odamlarning mulkiga zarar yetkazadi.

Сегодня Владимир Путин заявил, что «Россия не может быть объектом террористических атак со стороны исламских фундаменталистов», так как страна демонстрирует «уникальный пример межконфессионального согласия и единства».
«Вот пример дружеских взаимоотношений между русскими и узбеком, который подают наши подписчики», — отреагировали на его выступление авторы одного из российских неонацистских каналов.
Цитату Путина они проиллюстрировали видео с групповым избиением азиата в вагоне электрички.
После теракта в «Крокус Сити Холле» неонацистская структура NS/WP призвала своих сторонников к новому витку насилия над мигрантами и жителями России неславянской внешности. С этого момента на видео зафиксированы как минимум 32 неонаци-нападения по стране, подсчитали «Важные истории».
«Ключевое условие успеха политического насилия — одобрение его целей широкими массами», — пишут неонацисты из NS/WP.
После 22 марта в публичных и закрытых неонацистских телеграм-каналах начали появляться видео с нападениями, «посвященными» теракту в «Крокусе». Бонхеды распыляют перцовые баллончики в лица курьерам и женщинам (даже с детьми), толпой избивают мигрантов и кавказцев и портят имущество людей.
Если проукраинская организация NS/WP призывает к насилию, то прокремлевские неонацисты действуют через сотрудничество с силовиками: призывают ультраправых писать доносы на людей с мигрантским бэкграундом, обзаводиться огнестрельным оружием и вступать в силовые структуры.