Rossiya prezidenti Vladimir Putin xorijliklarga, shu jumladan fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga Rossiya armiyasida xizmat qilish uchun shartnoma tuzishga rasman ruxsat beruvchi farmonni imzoladi. Ushbu hujjat normativ-huquqiy hujjatlarning rasmiy veb-saytida e’lon qilingan.
Yangi qoidalarga ko‘ra, xorij fuqarolari Rossiya Qurolli kuchlari, shuningdek, boshqa harbiy tuzilmalar bilan shartnoma imzolashi mumkin. Ushbu shartnomalar safarbarlik tugaguniga qadar, harbiy holat bekor qilinguncha yoki urush davri tugaguniga qadar amal qiladi.
Boshqacha qilib aytadigan bo‘lsak, bir kishi ehtimol yillar davomida, harbiy vaziyat davom etar ekan, uzoq muddatli xizmatga tortilishi mumkin.
Ushbu o‘zgarishlar bir vaqtning o‘zida «Harbiy burch va harbiy xizmat to‘g‘risida», «Mudofaa to‘g‘risida» va «Harbiy xizmatchilarning maqomi to‘g‘risida»gi Rossiya qonunlariga kiritilgan.
Harbiy harakatlarda ishtirok etish nafaqat salomatlik, balki hayot uchun ham xavfli bo‘ladi. Aksariyat muhojirlar, ayniqsa, Markaziy Osiyo davlatlaridan, armiya bilan tuzilgan shartnoma tezda fuqarolikni olish yoki pul topish yo‘li, deb o‘ylaydi. Ammo buning ortida ko‘pincha jiddiy xavflar mavjud.
Masalan, O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston va boshqa mintaqa davlatlarining qonunlariga ko‘ra, o‘z fuqarolarining boshqa davlatlar hududidagi qurolli to‘qnashuvlarda ishtirok etishi yollanma askarlik, deb hisoblanadi va bu jinoyat uchun bir necha yilgacha qamoqqa tushish mumkin. Markaziy Osiyo fuqarolari urush bo‘lgan hududdan qaytgach, o‘z vatanlarida hibsga olinib, sudlanganlik holatlari ko‘plab uchrab turibdi.
Bundan tashqari, ko‘plab muhojirlar olgan jarohati tufayli sog‘lig‘ini, ba’zan hayotini yo‘qotadi. Omon qolganlar har doim ham va’da qilingan pul yoki fuqarolikni ololmaydi va ko‘pincha yordamsiz qoladilar.
Migrantlar uchun maslahat: harbiy shartnomalar tuzmang va qurolli mojarolarda qatnashmang. Bu sizning hayotingiz, erkinligingiz va kelajagingizga qimmatga tushishi mumkin. Chet elda ishlash va yashashning qonuniy va xavfsiz usullarini izlash yaxshiroqdir.

Президент России Владимир Путин подписал указ, официально разрешающий иностранцам, в том числе лицам без гражданства, заключать контракты на службу в российской армии. Документ опубликован на официальном сайте нормативных правовых актов.
Согласно новым правилам, иностранные граждане могут заключать контракты с Вооруженными силами России, а также с другими воинскими формированиями. Эти контракты действуют до окончания мобилизации, до отмены военного положения или до окончания войны.
Иными словами, человек может быть призван на срочную службу, возможно, на годы, пока действует военное положение.
Эти изменения были одновременно внесены в российские законы «О воинской обязанности и военной службе», «Об обороне» и «О статусе военнослужащих».
Участие в военных действиях опасно не только для здоровья, но и для жизни. Многие мигранты, особенно из стран Центральной Азии, считают контракт с армией способом быстро получить гражданство или заработать денег. Однако за этим часто скрываются серьезные опасности.
Например, согласно законам Узбекистана, Таджикистана, Киргизии и других стран региона, участие их граждан в вооруженных конфликтах на территории других стран считается наемнической службой, и это преступление может караться лишением свободы на срок до нескольких лет. Известно много случаев, когда граждан Центральной Азии, вернувшихся из зон боевых действий, арестовывали и осуждали на родине.
Кроме того, многие мигранты теряют здоровье, а иногда и жизнь из-за полученных ранений. Выжившие не всегда получают обещанные деньги или гражданство и часто остаются без помощи.
Совет мигрантам: не подписывайте военные контракты и не участвуйте в вооруженных конфликтах. Это может стоить вам жизни, свободы и будущего. Лучше поискать легальные и безопасные способы работать и жить за границей.