Марказий Осиё давлатлари фуқароларининг Россияга меҳнат миграцияси масаласи юқори даражада фаол муҳокама қилинмоқда.
Россия меҳнатга лаёқатли аҳолининг қарийб 3,7 фоизини ташкил этган  мигрантлар учун асосий манзил бўлиб қолмоқда. Россия президенти Владимир Путин технология тараққиёти туфайли муҳожирларга бўлган эҳтиёж вақт ўтиши билан камаяди, деб ҳисобласа, Иқтисодий тараққиёт вазирлиги уларнинг оқимини кўпайтиришни талаб қилмоқда.
Марказий Осиё давлатлари фуқароларининг Россияга меҳнат миграцияси масаласи юқори даражада фаол муҳокама қилинмоқда. Ҳозирги вақтда Россия Федерацияси муҳожирлар учун асосий манзил бўлиб қолмоқда. улар мамлакат ишчи кучининг қарийб 3,7 фоизини ташкил қилади, деб хабар беради arguei.ru.
Путиннинг сўзларига кўра, хориждан келувчи ишчиларнинг фаолияти иқтисодиёт ривожига ҳисса қўшадиганларигина зарур. У вақт ўтиши билан янги технологиялар туфайли меҳнат муҳожирларига бўлган эҳтиёж камайиши мумкинлигини айтади.
Бироқ, Иқтисодий ривожланиш вазирлигининг нуқтаи назари бошқача. Уларнинг фикрича, Россиянинг иқтисодий ўсиши учун қўшни давлатлардан арзон ишчи кучи оқимини кўпайтириш керак.
Айни пайтда Марказий Осиё меҳнат ресурсларига бошқа давлатлар ҳам қизиқиш билдирмоқда. Масалан,  Қатар Тожикистондан тўрт минг муҳожирни қабул қилмоқчи, Германия эса уларни иш билан таъминлашни соддалаштиришга ваъда бермоқда.

Вопрос трудовой миграции в Россию граждан из стран Центральной Азии активно обсуждается на самом высоком уровне.
Россия остается главным направлением для мигрантов, обеспечивая работой около 3,7 % трудоспособного населения. Президент РФ Владимир Путин считает, что потребность в мигрантах со временем снизится благодаря технологиям, тогда как Минэкономразвития настаивает на увеличении их притока.
Вопрос трудовой миграции в Россию граждан из стран Центральной Азии активно обсуждается на самом высоком уровне. В настоящее время РФ остается главным направлением для мигрантов. они составляют около 3,7 % рабочей силы страны, сообщает argumenti.ru.
По мнению Путина, приток иностранных работников необходим, но только тех, чья деятельность способствует развитию экономики. Со временем, по его словам, потребность в трудовых мигрантах может снизиться за счет новых технологий.
Однако в Минэкономразвития придерживаются иной точки зрения. Там считают, что для экономического роста России нужно наращивать приток дешёвой рабочей силы из соседних государств.
Тем временем другие страны также проявляют заинтересованность в трудовых ресурсах Центральной Азии. Так, Катар намерен принять четыре тысячи мигрантов из Таджикистана, Германия обещает упростить их трудоустройство.