Rossiyadagi muhojirlar, agar rus tili, mamlakat qonunlarini bilsa va rioya qilsa, yashash, ta’lim va tibbiy yordamda normal sharoitlardan foydalanishi kerak. Bu haqda Rossiya prezidenti Vladimir Putin «Valday» yalpi majlisida ma’lum qildi, deb yozadi “URA.RU» axborot agentligi.
«Shunday sharoit yaratish kerakki, ishlagani kelayotgan odamlar bu yerdagi barcha narsaga ichki tayyorgarlik bilan kelsin: rus tili, urf-odatlarimizni bilishlari, qonunlarimizga rioya qilishlari kerak. Keyin fuqarolarimiz tomonidan nafrat va ularni qabul qilmaslik holatlari bo’lmaydi. Kelayotganlar ham zamonaviy insoniy sharoitlarda yashashlari, sog’liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalarda sivilizatsiyaning barcha yutuqlaridan bahramand bo’lishlari kerak», deb fikr bildirgan Vladimir Putin.
Biroq, bu masalada hali ham bir tarafga og‘ish bor, deya ta’kilagan Putin. Rossiya prezidentining so’zlariga ko’ra, Rossiya hukumati birinchi navbatda migratsiya siyosati nuqtai nazaridan ham o’z fuqarolarining manfaatlarini o’ylashi kerak. Uning ta’kidlashicha, kelajakda Rossiya mehnat bozoriga yaxshi ma’lumotga ega bo’lgan migrant mutaxassislar kirishini ta’minlash juda muhim, deya Rossiya prezidenti .
Eslatib o’tamiz, «Valday» xalqaro munozara klubida siyosatshunoslik, iqtisodiyot, tarix va xalqaro munosabatlar sohasidagi xorijiy va rossiyalik ekspertlar ishtirok etadi.

Мигранты в России смогут рассчитывать на нормальные условия для проживания, образование и медицинскую помощь, а неприятия ним не будет, если они будут хорошо владеть русским языком, знать и соблюдать законы страны. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на пленарной сессии «Валдая», пишет ИА «URA.RU»
«Нужно создать такие условия, когда люди, приезжающие на работу, будут внутренне ко всему этому готовы: хорошо владеть русским языком, знать наши традиции, соблюдать наши законы. И тогда не будет раздражения и неприятия со стороны наших граждан. Приезжие тоже должны жить в современных человеческих условиях, пользоваться всеми благами цивилизации в сфере здравоохранения, образования и так далее», — отметил Путин.
Однако пока в этом вопросе есть перекос, отметил Путин. По его словам, власти России должны думать прежде всего об интересах своих граждан, в том числе в контексте миграционной политики. Он указал, что в перспективе важно следить за тем, чтобы на российский рынок труда попадали профессионалы — мигранты с хорошим образованием, приводит слова президента России ИА «URA.RU».
Напомним, международный дискуссионный клуб «Валдай» – мероприятие, на котором выступают зарубежные и российские экспертов в области политологии, экономики, истории и международных отношений.