Россия Федерациясига келган мигрантлар Россия қонунлари ва анъаналарини ҳурмат қилишлари керак. Бу ҳақда Россия президенти Владимир Путин Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш йиғилишида маълум қилди, дея хабар беради ТАСС.
https://youtu.be/nAoXOmjru3k
“Бу дегани, одамлар тил ва миллий-маданий нуқтаи назардан тайёр бўлиши керак”, – дея таъкидлаган Путин.
Унинг сўзларига кўра, меҳнат муҳожирлари рус анъаналарини билиши, қонунларни ҳурмат қилиши ва уларга риоя қилиши шарт. Шу билан бирга, президент Россия иқтисодиёти манфаатлари учун меҳнат ресурсларини жалб қилиш зарурлигини таъкидлади.
Путиннинг айтишича, Россия Федерацияси МДҲ давлатларида рус тилида ўқитиладиган мактаблар очмоқда ва бошқа тадбирлар ўтказмоқда. Президентнинг фикрича, Россия маданий давлат сифатида мигрантлар ҳуқуқларини таъминлаши керак. Давлат раҳбари Россия Федерациясига муҳожирларни жалб қилишда этник-маданий мувозанатни сақлаш зарурлигини таъкидлади.

Мигранты в РФ должны уважать российские законы и традиции. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин на заседании Совета по правам человека, передает ТАСС.
«Это значит, что люди должны быть готовы с языковой, с этнокультурной точки зрения», — подчеркнул Путин.
Он отметил, что трудовые мигранты должны знать российские традиции, уважать и исполнять законы. Вместе с тем президент подчеркнул, что необходимо привлекать трудовые ресурсы в интересах российской экономики.
Путин рассказал, что РФ открывает в странах СНГ школы с преподаванием на русском языке, проводит другие мероприятия. По словам президента, Россия, как цивилизованная страна, должны обеспечивать права мигрантов. Глава государства указал, что при привлечении мигрантов в РФ необходимо соблюдать этнокультурный баланс