Қонун амалда Россия Федерациясида чет элга чиқиши чекланган фуқаролар реестрини яратади, уларнинг ҳуқуқларига сезиларли даражада путур етказади.
Россия президенти Владимир Путин уруш бошланганидан кейин мамлакатни қамраб олган фуқароларнинг оммавий эмиграциясига ва сафарбарлик эълон қилинишига жавобан чоралар кўришни талаб қилди.
12 май, жума куни Путин Россия Федерациясининг давлат миграция сиёсати концепциясига ўзгартиришлар киритиш ҳақидаги фармонни имзолади. Ҳужжатда 2022 йилда «ўзгарган ижтимоий-иқтисодий шароитлар таъсирида» аҳолининг хорижга миграция оқими «кўпайгани» қайд этилган.
«Шу муносабат билан инсон капиталини сақлаш, Россия Федерацияси аҳолисининг хорижга чиқиб кетишини камайтириш учун жозибадор молиявий, ижтимоий ва бошқа механизмларни яратиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўриш талаб этилади», — дейилади фармонда.
Демограф Алексей Ракшанинг сўзларига кўра, ўтган йили 550 дан 800 минггача фуқаро Россияни тарк этган бўлиши эҳтимол, Альфа-Банк таҳлилчилари эса эмиграция тўлқинини миллион кишига баҳоладилар. Бу СССР парчаланганидан бери ва, эҳтимол, чор режими қулаганидан сўнг большевикларнинг қизил терроридан қочиб кетган даврдан буён энг катта эмиграция бўлди.
Россия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги ўтган йилнинг сентябрь ойида ишчи кучи – 18 ёшдан 65 ёшгача бўлган фуқаролар – 600 минг кишига қисқаришини тахмин қилган. Россия ўзининг энг яхши дастурчиларининг 23% дан кўпроғини йўқотди, давлат ва хусусий клиникалар энг юқори малакали шифокорларнинг кетишини қайд этган. Гайдар институти топ-менежерлари ва саноат корхоналари эгалари ўртасида ўтказилган сўров шуни кўрсатдики, статистик маълумотларга кўра, кадрлар етишмаслиги. мамлакатнинг бутун замонавий тарихида мисли кўрилмаган ҳолга айланган.
“Қочиш бошлиқни ғазаблантирди (Россия амалдорлари Путинни ўзаро шундай номлашади). Келажакда бунга чек қўйиш ва одамларни ватанпарварлик руҳида тарбиялашни бошлаш буйруғи берилди”, деди Кремлга яқин манба.
Дарҳол жавоб электрон чақирув қоғозлари тўғрисидаги қонун бўлди, у махфий тарзда тайёрланган, кейин эса парламентнинг ҳар икки палатаси томонидан «экспресс» қабул қилинган ва президент томонидан имзоланган.
Қонун амалда Россия Федерациясида чет элга чиқиши чекланган фуқаролар реестрини яратади, шунингдек, мулкни тасарруф этиш ва автомашинани бошқаришни тақиқлашгача бўлган “қочоқ”ларнинг ҳуқуқларига сезиларли даражада путур етказади.
Хавфсизлик кенгаши раҳбари ўринбосари Дмитрий Медведев «халқ душмани» мақоми мамлакатни тарк этган барча фуқароларга, ҳатто уларга нисбатан жиноий ёки маъмурий иш қўзғатилмаган тақдирда ҳам татбиқ этилиши кераклигини таъкидлаган.
Сенатор Сергей Цеков мамлакатни тарк этган русларнинг мулкини тортиб олишни таклиф қилди. Унинг сўзларига кўра, бу «юлдуз ёки ИТ-мутахассис бўлишидан қатъи назар» ҳаммага тегишли бўлиши керак.
Январь ойи ўрталарида Давлат Думаси спикери Вячеслав Володин Жиноят кодексида “Россияни, унинг аҳолисини, аскарлари ва зобитларини ҳақорат қилиш» айблови учун кетганларнинг мол-мулкини мусодара қилиш имкониятини белгилашни талаб қилди. Парламент қуйи палатаси вице-спикери Анна Кузнецова уларнинг мол-мулки етим болаларга берилиши мумкинлигини айтди.

Закон де-факто создает в РФ  реестр невыездных граждан, что существенно ущемляет их права.
Президент России Владимир Путин потребовал принять меры в ответ на массовую эмиграцию граждан, охватившую страну после начала войны и объявления мобилизации.
В пятницу, 12 мая, Путин подписал указ об изменениях Концепции государственной миграционной политики РФ. В документе отмечается, что миграционный отток населения за рубеж «увеличился» в 2022 году «под влиянием изменившихся социально-экономических условий».
«В связи с этим требуется принятие дополнительных мер по созданию привлекательных финансовых, социальных и иных механизмов сохранения человеческого капитала, снижения оттока населения РФ за рубеж», — говорится в указе.
По оценкам демографа Алексея Ракши, в прошлом году из России могли уехать от 550 до 800 тысяч граждан, а аналитики Альфа-банка оценивали волну эмиграции в миллион человек. Это сделало ее крупнейшей как минимум с распада СССР, а возможно, и с падения царского режима — тогда от красного террора большевиков, по данным международных организаций.
Минэкономразвития России оценило сокращение рабочей силы — граждан в возрасте от 18 до 65 лет — в 600 тысяч человек за сентябрь прошлого года. Россия потеряла более 23% топ-программистов, государственные и частные клиники зафиксировали отъезд наиболее высококвалифицированных врачей, а опрос Института Гайдара, проведенный среди топ-менеджеров и владельцев предприятий промышленности, показал кадровый голод в масштабах, которых статистика не видела за всю современную историю страны.
«Побег возмутил начальника (так среди российских чиновников по советской традиции принято называть между собой Путина — ред.). Было дано поручение пресечь подобное в будущем и начать воспитывать в людях патриотизм», — рассказывал чиновник.
Немедленным ответом стал закон об электронных повестках, который готовился в режиме секретности, а затем был «экспрессом» принят обеими палатами парламента и подписан президентом.
Закон де-факто создает в РФ реестр невыездных граждан, а также вводит существенные поражения в правах для «уклонистов», вплоть до запрета распоряжаться имуществом и управлять автомобилем.
Замглавы Совбеза Дмитрий Медведев заявлял, что на всех покинувших страну граждан следует распространить статус «врагов общества», даже если в отношении них не были возбуждены уголовные или административные дела.
Отнимать имущество у покинувших страну россиян предлагал сенатор Сергей Цеков. По его словам, это должно касаться всех, «независимо от того, звезды это или айтишники».
В середине января спикер Госдумы Вячеслав Володин потребовал прописать в Уголовном кодексе возможность конфискации имущества уехавших за «оскорбление России, ее жителей, солдат и офицеров». Вице-спикер нижней палаты парламента Анна Кузнецова заявила, что их собственность можно передать детям-сиротам.