Ushbu qonun ikki mamlakat oʻrtasidagi kelishuvga kiritilgan oʻzgartirishlarni tasdiqlaydi. Oʻzgartirishlar toʻgʻrisidagi bayonnomaning oʻzi 2025-yil 9-oktyabr kuni Dushanbe shahrida imzolangan. Endilikda uyushgan holda ishga yollash qoidalari qulayroq boʻladi. Tojikiston fuqarolari Rossiyaning oʻrta professional ta’lim va kasbiy ta’lim dasturlari boʻyicha tayyorgarlikdan toʻgʻridan-toʻgʻri Tojikistonda yoki Rossiyada oʻtishlari mumkin boʻladi.
Shuningdek, majburiy protseduralardan oʻtish tartibi ham oʻzgarmoqda. Endilikda davlat daktiloskopiyasidan oʻtish va suratga tushishni Tojikiston fuqarolari hali joʻnab ketmasdan oldin, oʻz respublikasi hududida amalga oshiradi. Bu ishlarni Rossiya Ichki ishlar vazirligining Tojikistondagi vakolatxonasi xodimlari vakolatli davlat korxonasi bilan birgalikda bajaradi. Bunday tekshiruv davlat axborot tizimi orqali shaxsning Rossiyaga kirishiga taqiq bor-yoʻqligini oldindan aniqlash imkonini beradi.
Bundan tashqari, yangi qonun ish uchun Tojikiston hududida tibbiy koʻrikdan oʻtish imkoniyati yaratiladi. Uyushgan holda ishga yollash tizimiga Rossiya Federatsiyasidan yangi ishtirokchi ham qoʻshilmoqda. Bu muvofiqlashtiruvchi vazifasini bajaradigan va Tojikistonda barcha zarur tadbirlarni amalga oshirishga yordam beradigan vakolatli tashkilotdir.
Ushbu oʻzgarishlarning barchasi davlat hokimiyati organlarining migratsiyani nazorat qilish boʻyicha hamkorlikdagi ishlarini yaxshilash va xavfsizlikni mustahkamlashga qaratilgan, deb aytilmoqda.

Президент России Владимир Путин 25 мая 2026 года подписал закон, который касается организованного набора граждан Таджикистана для временной работы в России.
Этот закон утверждает изменения в соглашении между двумя странами. Сам протокол об изменениях был подписан в городе Душанбе 9 октября 2025 года. Теперь правила организованного набора станут более удобными. Таджикистанские граждане смогут проходить подготовку по российским программам среднего профессионального образования и профессионального обучения прямо в Таджикистане или в России.
Также меняется порядок прохождения обязательных процедур. Теперь проходить государственную дактилоскопию и фотографироваться граждане Таджикистана будут еще до выезда, на территории своей республики. Эту работу будут выполнять сотрудники представительства МВД России в Таджикистане совместно с уполномоченным государственным предприятием. Такая проверка позволит заранее выяснить по государственной информационной системе, нет ли у человека запрета на въезд в Россию.
Кроме того, новый закон создает возможность проходить медицинский осмотр для работы тоже на территории Таджикистана. В систему организованного набора также добавляется новый участник от Российской Федерации. Это уполномоченная организация, которая будет выполнять роль координатора и помогать проводить все необходимые мероприятия в Таджикистане.
Все эти изменения направлены на улучшение совместной работы органов власти по контролю за миграцией и на укрепление национальной безопасности.