Endilikda bunday imtihonlarni faqat vakolatli davlat organlari o‘tkazishi mumkin bo‘ladi, uchinchi tomon tashkilotlariga esa faqat axborot va texnik yordam ko‘rsatishga ruxsat beriladi. Qonun e’lon qilingan kundan boshlab 30 kun o’tgach kuchga kiradi.
Ilgari migrantlar majburiy imtihonlarni uchinchi tomon tashkilotlari orqali topshirishlari mumkin edi. Ushbu imtihonlar vaqtinchalik yashash, ishlash yoki yashash uchun ruxsat olish uchun talab qilinadi va rus tili, Rossiya tarixi va asosiy qonunchiligini bilishni o’z ichiga oladi. Yangi qonun imtihonlarni o‘tkazish huquqini faqat davlat muassasalariga beradi va uchinchi shaxslar endi bu vazifani bajara olmaydi.
Ta’lim vazirligi migrantlar uchun imtihonlar uchun qat’iy narxlar belgilashni taklif qildi. Imtihon turiga qarab, narx 2950 dan 5900 rublgacha o’zgaradi.
Putin, shuningdek, noqonuniy migratsiyaga yordam berganlik uchun jazoni kuchaytiruvchi qonunni imzoladi. Xorijiy fuqarolarning Rossiyaga noqonuniy kirishi va bo‘lishini tashkil qilish endilikda 2 yildan 5 yilgacha muddatga, og‘irlashtirilgan hollarda esa 5 yildan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi.
Yangi chora-tadbirlar migratsiya jarayonlari ustidan nazoratni kuchaytirish va mamlakatda xavfsizlik darajasini oshirishga qaratilgan, deb iddao qilinmoqda.

Владимир Путин подписал закон, который запрещает передавать третьим лицам права и обязанности для проведения экзаменов по русскому языку у мигрантов. При этом подведомственные структуры смогут быть привлечены госучреждениями для информационного и технического обеспечения экзаменов или же их организации. Закон вступит в силу через 30 дней после его опубликования.
Для получения разрешения на временное проживание и работу, а также вида на жительство — мигранты обязаны подтвердить владение русским языком, знание истории России и основ законодательства РФ через спецэкзамены. До этого принимать их на договорной основе могли сторонние экзаменаторы. Минобрнауки ранее предложило единый прайс-лист на экзамены для мигрантов — расценки в зависимости от экзамена варьируются от ₽2950 до ₽5900.
Также глава государства подписал закон, согласно которому ужесточается наказание за пособничество в незаконной миграции — теперь за организацию нелегального въезда и пребывания иностранцев в России, а также использование России в качестве транзита грозит реальный срок в тюрьме на срок от 2 до 5 лет. А если были отягчающие обстоятельства — срок составит от 5 до 10 лет.