Россия президенти Владимир Путин чет эл фуқароларини Россия Федерациясидан маъмурий чиқариб юбориш («выдворение») тўғрисидаги қарор чиқарилганидан кейин махсус муассасаларда 90 кундан ортиқ бўлмаган муддат сақланиши белгиланган қонунни имзолади. Тегишли ҳужжат норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг расмий нашри веб-сайтида жойлаштирилган.
Қонун чет эл фуқароларини махсус муассасада ушлаб туришнинг аниқ муддатини (Россия Федерациясидан маъмурий чиқариб юбориш тўғрисида қарор қабул қилинган кундан бошлаб 90 кундан ортиқ бўлмаган) ва уни узайтириш муддатини (судьянинг махсус муассасада ушлаб туриш муддатини узайтириш тўғрисида қарор қабул қилган кундан бошлаб яна 90 кундан ортиқ бўлмаган) белгилайди. Бироқ чет эл фуқароларининг махсус муассасаларда бўлиш умумий муддати икки йилдан ошмаслиги керак.
Махсус муассасага жойлаштирилган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар Россия Федерациясидан мажбуран чиқариб юборилишидан олдин улар махсус муассасада ушлаб турилишининг қонунийлиги ва асослилигини текшириш учун судга мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.

Президент России Владимир Путин подписал закон, устанавливающий срок не более чем 90 суток содержания иностранных граждан в спецучреждениях после вынесения постановления об их административном выдворении за пределы РФ. Соответствующий документ размещен на сайте официального опубликования правовых актов.
Законом устанавливается конкретный срок содержания иностранных граждан в специальном учреждении (не более 90 суток со дня вынесения постановления об административном выдворении за пределы Российской Федерации) и предельный срок его возможного продления (не более, чем еще на 90 суток со дня вынесения судьей определения о продлении срока содержания в специальном учреждении), при этом общий срок нахождения иностранных граждан в специальных учреждениях не может превышать двух лет.
До принудительного выдворения за пределы Российской Федерации иностранные граждане и лица без гражданства, помещенные в специальное учреждение, наделяются правом обратиться в суд с ходатайством о проверке законности и обоснованности их дальнейшего содержания в специальном учреждении.