Бизнес-омбудсман Борис Титов президент Владимир Путинга Россияга кириш учун олдиндан расмийлаштирилган виза талаб қилинадиган давлатлар фуқаролари учун меҳнат миграцияси механизмини соддалаштиришни таклиф қилди, деб хабар берган РБК.
Аввало, Омбудсманнинг сўзларига кўра, гап.
Жануби-Шарқий Осиё мамлакатларига Вьетнам, Камбоджа, Лаос, Мянма, Таиланд, Бруней, Шарқий Тимор, Филиппин, Малайзия, Индонезия ва Сингапур Жануби-Шарқий Осиё мамлакатлари киради. Минтақада 655 миллион киши ёки дунё аҳолисининг қарийб 8 фоизи истиқомат қилади.
“Ўсиб бораётган иқтисод мисли кўрилмаган даражада кадрлар етишмовчилигига дуч келган. Эндиликда МДҲ фуқаролари ҳисобидан меҳнат ресурсларига бўлган эҳтиёжни қондиришнинг иложи бўлмагани учун бозорни тўлдириш йўлларидан бири, бизнингча, кириш учун виза режимига эга бўлган мамлакатлардан хорижий ишчи кучини кенг жалб этиш бўлиши мумкин. Ҳозир улар барча меҳнат муҳожирларининг қарийб 4,49 фоизини ташкил қилади», дейилади Титовнинг президентга йўллаган мактубида.
Жумладан, бизнес-омбудсман муайян соҳада хорижий ишчи кучи учун квотани белгилашда виза оладиган мамлакатлар фуқароларини ҳисобга олмасликни таклиф қилди. Бунинг ўрнига, унинг фикрига кўра, иш берувчи ва давлат ўртасида аниқ бўш иш ўринларини россиялик ишчилар билан тўлдиришнинг иложи йўқлиги тўғрисида қарор қабул қилиш механизмидан – квотасиз касблар учун қўлланиладиган меҳнат бозори тестидан фойдаланиш керак. .
Шунингдек, Титовнинг таклифлари орасида:
Россияга бир йилдан кам муддатга келган (ва ўртача иш ҳақи даражасидан юқори бўлмаган иш ҳақи талаб қиладиган) виза мамлакатларидан келган ишчилар учун ишлашга рухсатнома худди Тожикистон, Ўзбекистон, Молдова, Озарбайжон фуқароларидек патент бериш билан алмаштирилиши мумкин.
Шунингдек, Евросиё Иқтисодий Ҳамжамиятига аъзо давлатлардек Россияга келганидан кейин 30 кун ичида тиббий кўрикдан ўтиш ва бармоқ изини рўйхатдан ўтказиш талабини белгилаш ва рус тили, тарихи ва ҳуқуқ асослари бўйича имтиҳон топшириш талабини бекор қилиш кераклиги ҳам таклиф қилинмоқда.
Иш берувчининг илтимосига биноан меҳнат муҳожирлари гуруҳлари учун виза беришни онлайн тарзда ўтказиш ҳам (маълумотларни рус тилида ҳам, бошқа тилларда ҳам тўлдирган ҳолда) тавсия қилинган.
“Кадрлар соҳасида бизга самарали чоралар керак. Бугун миллий ўзликни ҳимоя қилиш ҳақида кўп гапирилмоқда, бунинг фонида, аксинча, энг яқин қўшниларимиз учун кириш тартибини кучайтириш ва ҳоказо таклифлар мавжуд. Аммо бундай қадамларнинг маданий маънодаги барча афзалликларига қарамай, агар сиз уларга иқтисодчининг ҳушёр нигоҳи билан қарасангиз, улар мутлақо нореал бўлиб қолади. Ишчи кучи тақчиллиги аллақачон пул-кредит сиёсатида қарор қабул қилиш йўлидаги асосий тўсиқ сифатида тан олинган ва бу муаммони ҳал қилмасак, иқтисодиёт тўхтаб қолади”, — деган Титов.
Бизнес-омбудсман маълумотларига кўра, П.А. Столипин номидаги Иқтисодиёт ривожланиши институти томонидан ўтказилган сўровда қатнашган тадбиркорларнинг деярли 54 фоизи кадрлар тақчиллигини эътироф этган.
Россия аҳолиси 2018 йилдан бери қисқариб бормоқда, 2022 йилда у 533 минг кишига қисқарди ва 2023 йил 1 январ ҳолатига кўра 146,45 миллион кишини ташкил этди, дея хабар беради Росстат. Шу билан бирга, ўтган йили миграциянинг ўсиш суръатлари кескин пасайиб, 61,9 минг кишини ёки ҳар минг доимий аҳолига 0,4 тўғри келди (2021 йилда миграциянинг ўсиши салкам 430 мингни ташкил этган эди).
2022 йилда миграциянинг ўсиши аҳолининг табиий камайишини (минус 594,6 минг киши) атиги 10,4 фоизга қоплади, деб ёзади ВШЭ Демография институти катта илмий ходими Екатерина Шербакова. Шу билан бирга, Россия Бош вазири ўринбосари Марат Хуснуллин иқтисодий ўсиш фонида 2030 йилга бориб қурилиш соҳасида ишчи кучи етишмаслиги 400 минг кишига етиши мумкинлигини таъкидлаган.
Россияда ишчи кучи танқислиги муаммоси COVID-19 пандемияси даврида ёмонлашди, бунда кўплаб компаниялар, жумладан, қурилиш саноати корхоналари ишчи кучининг кескин тақчиллигига дуч келди, уларнинг аксарияти Марказий Осиёдан келганлар эди. Аммо COVID чекловлари туфайли кўпчилик мамлакатни тарк этишга мажбур бўлди ва қайтиб кела олмади. Рублнинг ҳозирги заифлашиши Россия бозорининг меҳнат муҳожирлари учун жозибадорлигини янада камайтириши мумкин.

Бизнес-омбудсмен Борис Титов предложил президенту Владимиру Путину упростить механизм трудовой миграции для граждан так называемых визовых стран (тех, которым для въезда в Россию требуется предварительно оформленная виза), сообщили РБК в аппарате Титова.
В первую очередь, по словам омбудсмена, речь идет о странах Юго-Восточной Азии.
К странам Юго-Восточной Азии относят 11 государств, среди которых: Вьетнам, Камбоджа, Лао, Мьянма, Таиланд, Бруней, Восточный Тимор, Филиппины, Малайзия, Индонезия и Сингапур. В регионе проживают 655 млн человек, или около 8% всего населения Земли.
«Рост экономики сталкивается с беспрецедентным уровнем дефицита кадров, который достиг максимальных значений за всю историю наблюдений. Поскольку удовлетворить потребность в трудовых ресурсах за счет граждан СНГ уже не представляется возможным, одним из способов насыщения рынка, по нашему мнению, может являться расширенное привлечение иностранной рабочей силы из стран с визовым режимом въезда (сейчас на их долю приходится около 4,49% от всех трудовых мигрантов)», — говорится в письме Титова к президенту (есть у РБК).
В частности, бизнес-омбудсмен предложил не учитывать граждан визовых стран при определении квоты на иностранную трудовую силу в той или иной отрасли. Вместо этого, по его мнению, нужно использовать механизм определения и согласования работодателем и государством невозможности замещения конкретных вакансий российскими работниками — так называемый тест рынка труда, который используется для неквотируемых профессий.
Также среди предложений Титова:
Для работников из визовых стран, прибывающих в Россию на срок менее года (и претендующих на уровень зарплаты не выше средней по стране), — разрешение на работу заменить выдачей патента, по аналогии с так называемыми безвизовыми странами — Таджикистаном, Узбекистаном, Молдавией, Азербайджаном.
Для них же — установить требование медицинского освидетельствования идактилоскопической регистрации в течение 30 дней по приезде в Россию и отменить требование по сдаче экзамена по русскому языку, истории, основам права (по аналогии с гражданами стран Евразийского экономического сообщества).
Выдачу виз для групп трудовых мигрантов по заявлению работодателя перевести в онлайн-режим (с заполнением информации как на русском, так и на других языках).
«В кадровой сфере нам нужны действенные меры. Сегодня много говорится о защите национальной идентичности, на этом фоне звучат предложения, наоборот, ужесточать режим въезда для наших ближайших соседей и так далее. Но при всех достоинствах таких шагов в культурологическом смысле они остаются абсолютно нереалистичными, если смотреть на них трезвым взглядом экономиста. Дефицит рабочей силы уже признается основной помехой при принятии решений в денежно-кредитной политике, и, если мы не решим эту проблему, экономика зайдет в тупик», — заявил Титов.
По данным бизнес-омбудсмена, о дефиците кадров заявили почти 54% предпринимателей, опрошенных Институтом экономики роста им. П.А. Столыпина.
Численность населения России сокращается с 2018 года, в 2022 году она упала на 533 тыс. человек и на 1 января 2023 года составила 146,45 млн человек, отчитывался Росстат. В то же время миграционный прирост в прошлом году сократился на порядок, составив 61,9 тыс. человек, или 0,4 на тысячу человек постоянного населения (в 2021 году было почти 430 тыс. человек миграционного прироста).
Миграционный прирост 2022 года компенсировал естественную убыль населения (минус 594,6 тыс. человек) всего на 10,4%, писала старший научный сотрудник Института демографии ВШЭ Екатерина Щербакова. При этом вице-премьер России Марат Хуснуллин заявлял, что дефицит рабочей силы в строительной отрасли к 2030 году на фоне роста экономики может составить 400 тыс. человек.
Проблема дефицита кадров в России обострилась в пандемию COVID-19, когда многие компании, в том числе из строительной отрасли, столкнулись с острой нехваткой рабочей силы, большую часть из которых составляли приезжие из Средней Азии. Но из-за ковидных ограничений многие были вынуждены покинуть страну и не смогли вернуться. Текущее ослабление рубля может еще больше снизить привлекательность российского рынка для мигрантов-строителей.