Rossiyaning Ukrainaga qarshi besh yildan buyon davom etayotgan urushi nafaqat ikki davlat, balki butun mintaqa, jumladan, Markaziy Osiyo xalqlari uchun ham og‘ir fojiaga aylandi. BBC Rus xizmati jurnalisti Olga Ivshinaning tadqiqotlariga tayangan holda, ushbu qonli to‘qnashuvning ko‘lamini tahlil qilish mumkin.
Bugungi kunda «Mediazona» nashri ochiq manbalar asosida 200 mingdan ortiq rossiyalik harbiy xizmatchining halok bo‘lganini 100% tasdiqlagan. Biroq jurnalistlarning ta’kidlashicha, bu raqam qurbonlarning real miqyosini to‘liq aks ettirmaydi.
Tadqiqotchilarning hisob-kitoblariga ko‘ra, tasdiqlangan ro‘yxat umumiy qurbonlarning taxminan 60 foizini tashkil etadi, xolos. Haqiqiy ko‘rsatkich 350 mingdan 400 ming kishigacha yetishi mumkin deb taxmin qilinmoqda.
Rossiya rasmiylari esa bu borada sukut saqlashni afzal ko‘rmoqda. Hukumat urush boshlanganidan beri atigi ikki marta — oxirgi marta 2022-yil sentyabrida — qurbonlar sonini (6 mingga yaqin) ochiqlagan. O‘shandan beri deyarli uch yarim yil davomida umumiy yo‘qotishlar bo‘yicha hech qanday rasmiy ma’lumot berilmagan.
Qurbonlar orasida 400 nafardan ortiq o‘zbekistonlik borligi aniqlangan. Markaziy Osiyodan borgan fuqarolar asosan ikki yo‘l bilan urushga jalb qilinmoqda:
Qamoqxonalardan yollash: «Vagner» guruhi yoki Mudofaa vazirligi tarkibida jazoni o‘tayotgan mahbuslar o‘z jazosini o‘tashdan qutulish yoki pul ishlash maqsadida jangga kirgan. Masalan, qotillikda ayblangan, 60 yoshdan oshgan Shodmon To‘ychiyev ismli o‘zbekistonlik Rossiya fuqaroligini olish ilinjida kontrakt imzolab, halok bo‘lgan.
Migrantlarga bosim o‘tkazish: Ayrim hollarda deportatsiya qilish bilan qo‘rqitish orqali majburan kontrakt imzolattirilgan. Sardor Suyundiqov misolida ko‘rinishicha, u migratsiya qonunlarini buzgani uchun ushlanib, oradan bir oy o‘tmay urushga yuborilgan va tez orada halok bo‘lgan.
Tadqiqot shuni ko‘rsatadiki, yangi kontrakt imzolaganlar orasida o‘lim darajasi juda yuqori. Ko‘pchilik kontrakt imzolaganidan keyin bir oy ichida, hattoki 5 kundan so‘ng halok bo‘lganlar bor. Olga Ivshinaning so‘zlariga ko‘ra, dafn etilgan o‘zbekistonlik yoki boshqa musulmon askarlarning qabrlariga xristian qabrlaridek xoch qo‘yilgan.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, urushda halok bo‘layotganlarning aksariyati Rossiyaning eng qashshoq mintaqalaridan (masalan, Tuva, Buryatiya) jalb qilingan. Aksincha, Moskva va Sankt-Peterburg kabi yirik shaharlarda aholi jon boshiga qurbonlar soni eng kam. Bu holat urushga jalb qilishda milliy siyosatdan ko‘ra, mintaqaviy iqtisodiy farovonlik darajasi hal qiluvchi rol o‘ynashini ko‘rsatadi: ishsizlik va chorasizlik odamlarni xavfli kontraktlar tuzishga majbur qilmoqda.
Ukraina urushidagi Rossiya yo‘qotishlari nafaqat harbiy strategiya, balki chuqur ijtimoiy va insoniy fojia ifodasidir. Rasmiy ma’lumotlar yashirilayotgan bir paytda, jurnalistik surishtiruvlar minglab oilalarga, jumladan, Markaziy osiyolik oilalarga ham o‘z yaqinlarining taqdirini aniqlashda yordam bermoqda. Minglab insonlarning, ayniqsa, migrantlarning «yaxshi hayot» yoki «fuqarolik» ilinjida urush domiga tushib qolayotgani bugungi kunning eng achchiq haqiqatlaridan biridir.

Пятилетняя война России с Украиной стала трагедией не только для двух стран, но и для всего региона, включая народы Центральной Азии. На основе исследования журналистки Русской службы Би-би-си Ольги Ившиной можно оценить масштабы этого конфликта.
Сегодня издание «Медиазона» на основе открытых источников на 100% подтвердило гибель более 200 тысяч российских военнослужащих. Однако журналисты утверждают, что эта цифра не в полной мере отражает реальные масштабы потерь. По данным исследователей, подтверждённый список составляет лишь около 60% от общего числа жертв. Предполагается, что реальное число погибших может достигать 350–400 тысяч человек.
При этом российские власти предпочитают хранить молчание по данному вопросу. Правительство публиковало данные о числе погибших (около 6 000) лишь дважды с начала войны — последний раз в сентябре 2022 года. С тех пор официальная информация об общем числе жертв отсутствует уже почти три с половиной года.
Среди погибших опознано более 400 узбеков. Граждан Центральной Азии вербуют на войну двумя основными способами.
Первый — вербовка из мест лишения свободы. Заключённые, отбывающие наказание, в том числе через структуры группы «Вагнера» или Министерства обороны, соглашаются на участие в боевых действиях, рассчитывая на смягчение наказания или заработок. Например, 60-летний Шодмон Туйчиев, осуждённый за убийство, погиб после подписания контракта. Он хотел получить российское гражданство.
Второй способ — давление на мигрантов. В некоторых случаях контракты предлагаются под угрозой депортации. Сардор Суюндыков, по имеющимся данным, был задержан за нарушение миграционного законодательства, после чего решил подписать контракт и был отправлен на войну. Менее чем через месяц он погиб.
Исследования показывают, что уровень смертности среди тех, кто подписал контракт, остаётся очень высоким. Многие погибали в течение месяца, а иногда и в течение пяти дней после подписания. По словам Ольги Ившиной, на могилах узбекских и других мусульманских военнослужащих нередко устанавливались кресты, как в христианских захоронениях.
Анализ также показывает, что большинство погибших было набрано из наиболее бедных регионов России, таких как Тыва и Бурятия. В то же время в крупных городах, включая Москву и Санкт-Петербург, зафиксировано наименьшее число погибших на душу населения. Это свидетельствует о том, что ключевую роль в вербовке играет уровень социально-экономического положения регионов: безработица и отсутствие перспектив вынуждают людей соглашаться на рискованные контракты.
Потери России в войне на Украине — это не только военный вопрос, но и глубокая социальная и гуманитарная трагедия. В условиях недостатка официальной информации журналистские расследования помогают тысячам семей, в том числе из стран Центральной Азии, узнать судьбу своих близких. Тот факт, что тысячи людей, особенно мигранты, оказываются втянутыми в войну в поисках «лучшей жизни» или «гражданства», остаётся одной из самых болезненных реалий современности.