22 декабрдан Эроннинг Qeshm Air авиакомпанияси Теҳронни Ўзбекистоннинг икки шаҳри – Тошкент ва Самарқанд билан боғлайди.
Парвозларнинг очилиши Ўзбекистон ва Эрон раҳбарияти ўртасида, жорий йил сентябрь ойида Эрон Ислом Республикаси Президенти Иброҳим Раисийнинг мамлакатимизга расмий ташрифи чоғида эришилган келишувлар самарасидир. Хусусан, ташриф давомида Эрон ва Ўзбекистон ўртасида  виза тартиб-таомилларини соддалаштириш ва сайёҳлик оқимини кучайтиришга қаратилган туризм соҳасида ҳамкорлик дастури қабул қилинди.
22 декабрдан Теҳрон – Тошкент – Олма-Ота – Теҳрон ва Теҳрон – Самарқанд –Теҳрон йўналишларида тўғридан тўғри мунтазам қатновлар йўлга қўйилмоқда.
Парвозлар қулай Airbus 320 самолётларида, дастлаб ҳафтасига бир марта амалга оширилади. Кейинчалик, йўловчилар томонидан йўналиш ижобий қабул қилинса, рейслар сонини кўпайтириш режалаштирилмоқда.
1993 йилда ташкил этилган Эроннинг Qeshm Air  штаб –квартираси Теҳронда жойлашган бўлиб, мазкур авиакомпания маҳаллий ва халқаро, шунингдек чартер рейсларини амлга оширади. Бу ҳақда Uzbekistan Airports матбуот хизмати хабар берди.

Иранская авиакомпания Qeshm Air с 22 декабря свяжет прямым авиасообщением Тегеран с двумя городами Узбекистана — Ташкентом и Самаркандом.
Открытие авиарейсов — результат договоренностей между руководством Узбекистана и Ирана, достигнутых в рамках официального визита в нашу страну президента Исламской Республики Иран Ибрахима Раиси в сентябре текущего года. В частности, в ходе визита была принята программа сотрудничества в области туризма, ориентированная на упрощение ряда визовых процедур и активизацию туристических потоков между Ираном и Узбекистаном.
Прямые регулярные авиарейсы запускаются с 22 декабря по маршрутам Тегеран — Ташкент — Алма-Ата — Тегеран и Тегеран — Самарканд — Тегеран. Рейсы будут осуществляться на комфортабельных самолетах Airbus 320 первоначально с частотой один раз в неделю. В случае положительного отклика пассажиров количество рейсов будет увеличиваться.
Qeshm Air — иранская авиакомпания со штаб-квартирой в Тегеране, основанная в 1993 году, выполняет регулярные внутренние и международные пассажирские перевозки, а также чартерные рейсы. Об этом сообщает пресс-служба Uzbekistan Airports.