Qozog‘istonning Rossiyadagi elchisi Dauren Abayev muhojirlarning o‘z oilalari bilan mamlakatga ko‘chib o‘tishi muhokama qilinayotgan taqiqdan xavotir bildirdi.
E’tiborlisi, mehnat muhojirlari keladigan boshqa mamlakatlar vakillari bunday bayonot bilan chiqmagan.
Abayevning ta’kidlashicha, Rossiya qonunchiligiga kiritilgan yangi tuzatishlar Qozog‘iston jamiyatida xavotir uyg‘otmoqda, chunki gap o‘z mehnati bilan Qozog‘iston va Rossiyaning iqtisodiy rivojlanishiga hissa qo‘shayotgan odamlar haqida ketmoqda.
U Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqini (YeOI) tashkil etishdan ko‘zlangan maqsadlardan biri mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash ekanini eslatgan. Ittifoq tovarlar, xizmatlar, kapital va ishchi kuchining erkin harakatlanishi tamoyillariga asoslanadi. Bitim YeOII mamlakatlari fuqarolarining boshqa ishtirokchi mamlakatlarda maxsus ruxsatnomalarsiz ishlash, shuningdek, mehnat shartnomasi muddati davomida o‘z hududida bo‘lish huquqini nazarda tutadi. Xuddi shu shartlar mehnat migrantlarining oila a’zolariga ham tegishli.
Muhojirlarning oilalari bilan harakatlanishini taqiqlash g‘oyasi birinchi marta 2024-yilning yozida LDPRdan bir guruh deputatlar tomonidan taklif qilingan. Keyinroq Davlat Dumasi spikeri Vyacheslav Volodin ham past malakali ishchilarga oilalarini Rossiyaga ko‘chirish imkonini beruvchi qonunchilikdagi bo‘shliqni bartaraf etish zarurligini ta’kidlagan edi. Faol muhokamalarga qaramay, qonun haligacha qabul qilinmagan.

Обсуждаемый в России запрет мигрантам на переезд в страну вместе с семьями вызывает беспокойство, заявил «РИА Новости» посол Казахстана Даурен Абаев. Примечательно, что ранее подобного рода заявления никто из стран «доноров мигрантов в Россию» не делал.
«Обсуждаемые в России законодательные поправки о запрете для трудовых мигрантов везти свои семьи, конечно, вызывают озабоченность в нашем обществе. Ведь, в конечном счете, речь идет о судьбах людей, которые, работая на местных предприятиях, вносят свой вклад в экономическое развитие не только Казахстана, но и России», — сказал Абаев.
Он напомнил, что «для укрепления экономических связей и развития сотрудничества» был создан Евразийский экономический союз (ЕАЭС), «основой которого является обеспечение четырех свобод — движение товаров, услуг, капитала и рабочей силы». В договоре заложено право граждан работать на территории стран ЕАЭС «без получения разрешений на осуществление трудовой деятельности, а также возможность пребывания в государстве на срок действия трудового контракта». «Эта возможность применяется и для членов семьи трудового мигранта», — отметил посол.
С инициативой запрета мигрантам привозить с собой семьи летом прошлого года выступила группа депутатов от ЛДПР. Спикер Госдумы Вячеслав Володин также считает, что в законодательстве нужно ликвидировать пробел, позволяющий низкоквалифицированным трудовым мигрантам перевозить семьи в Россию. Несмотря не громкие обсуждения закон еще не принят.