Yevropa Ittifoqi migrantlar uchun maxsus markazlar tashkil etish boʻyicha muzokaralarni boshlashni rejalashtirmoqda. Bu markazlarga Yevropada boshpana berish rasman rad etilgan odamlar yuboriladi. Bu haqda jurnalistlarga anonimlik sharti bilan uch nafar yevropalik diplomat ma’lum qildi.
Bunday ob’ektlarni qurish uchun ehtimoliy sheriklar qatorida Qozogʻiston va Oʻzbekiston koʻrib chiqilmoqda. Yevropa Ittifoqi bu loyihani jami oʻntacha turli mamlakatlar bilan muhokama qilmoqchi. Yangi markazlarda boshpana rad etilganidan keyin odamlarni nafaqat vaqtinchalik joylashtirish, balki YeIda yashash huquqini olish uchun arizalarni koʻrib chiqish ham rejalashtirilmoqda.
Bu loyiha ustida Niderlandiya, Avstriya, Daniya, Germaniya va Gretsiya birgalikda ish olib bormoqda. Hamkorlik evaziga sherik mamlakatlarga rivojlanish uchun moliyaviy yordam yoki viza tartibini soddalashtirishni taklif qilishlari mumkin. Niderlandiya hukumati qonunlarni allaqachon tekshirib chiqdi va migrantlarni bunday markazlarga deportatsiya qilish uchun qonuniy toʻsiqlar yoʻqligini tasdiqladi. Rasmiylar ishga kirishishga tayyor, birinchi aniq kelishuvlar esa yaqin 6–7 oy ichida e’lon qilinishi mumkin. Niderlandiyaning boshpana va migratsiya masalalari boʻyicha vaziri Bart van den Brink yevropaliklar migratsiya ustidan nazoratni qaytarishni talab qilayotganini va yangi qarorlar oʻz qonuniyligini allaqachon isbotlayotganini ma’lum qildi.
Shu bilan birga, Yevropa poytaxtlari hozircha oʻzlari muzokara olib borayotgan mamlakatlarni ommaviy ravishda ochiqlamayapti. Ular Buyuk Britaniyaning Ruandadagi va Italiyaning Albaniyadagi shunga oʻxshash loyihalariga hamrohlik qilgan mojarolar takrorlanishidan qoʻrqishmoqda.
Kelajakdagi loyihaning aniq konturini yil oxirigacha tayyorlash rejalashtirilmoqda. Parallel ravishda YeIda deportatsiya qilishning yangi qoidalari tayyorlanmoqda. Frantsiya va Germaniya yangi markazlar ushbu qoidalar uzil-kesil tasdiqlanganidan soʻng darhol ish boshlashini istaydi.
Migratsiya boʻyicha yevrokomissar Magnus Brunner hozirda migrantlarning atigi 28% YeIni tark etish talabidan keyin oʻz vataniga qaytayotganini ma’lum qildi.
Yevropa boshpanalari toʻlib ketgan. Masalan, may oyida Niderlandiyaning Ter-Apel markazida joy yetishmaganidan odamlar toʻgʻridan-toʻgʻri koʻchada uxlashga majbur boʻlgan, bu esa rasmiylarning migratsiya siyosatiga qarshi ommaviy noroziliklarga olib keldi.

Европейский союз планирует начать переговоры о создании специальных центров для мигрантов. В эти центры будут отправлять людей, которым официально отказали в убежище в Европе. Об этом журналистам рассказали три европейских дипломата на условиях анонимности.
Среди возможных партнеров для строительства таких объектов рассматривают Казахстан и Узбекистан. Всего Евросоюз хочет обсудить этот проект с десятком разных стран. В новых центрах планируют не только временно размещать людей после отказа в убежище, но и рассматривать заявки на получение права жить в ЕС.
Совместную работу над этим проектом ведут Нидерланды, Австрия, Дания, Германия и Греция. Взамен за сотрудничество странам-партнерам могут предложить финансовую помощь на развитие или упрощение визового режима. Правительство Нидерландов уже проверило законы и подтвердило, что юридических преград для депортации мигрантов в такие центры нет. Власти готовы переходить к делу, а первые конкретные договоренности могут объявить в ближайшие 6–7 месяцев. Барт ван ден Бринк, министр по вопросам убежища и миграции Нидерландов, заявил, что европейцы требуют вернуть контроль над миграцией, и новые решения уже доказывают свою законность.
При этом европейские столицы пока не называют публично страны, с которыми ведут переговоры. Они боятся повторения скандалов, которые сопровождали аналогичные проекты Великобритании в Руанде и Италии в Албании.
Четкий контур будущего проекта планируют подготовить к концу года. Параллельно в ЕС готовят новые правила депортации. Франция и Германия хотят, чтобы новые центры заработали сразу после окончательного утверждения этих правил.
Еврокомиссар по миграции Магнус Бруннер сообщил, что сейчас лишь 28% мигрантов возвращаются на родину после требования покинуть ЕС.
Обычные европейские приюты переполнены. Например, в мае в нидерландском центре Тер-Апел не хватило мест, и десятки людей были вынуждены спать прямо на улице, что привело к массовым протестам против миграционной политики властей.