O‘zbekiston Bosh konsulligi ma’lumotlariga ko‘ra, 6-iyun kuni Olmaota shahrida 27 nafar o‘zbekistonlik fuqaro Qozog‘iston hududida noqonuniy mehnat va mamlakatda bo‘lish qoidalarini buzganlikda gumonlanib, qo‘lga olingan. Bu Qozog‘iston vakolatli organlari tomonidan o‘tkazilgan “Nelegal” respublika profilaktika tadbiri chog‘ida sodir bo‘ldi.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston Bosh konsulligi tomonidan zarur choralar ko‘rildi, jumladan, respublika rasmiylariga tegishli so‘rov yuborildi va Olmaota politsiyasi bilan aloqalar o‘rnatildi.
Ayni paytda 27 nafar o‘zbekistonlik ishchi o‘z ish joyiga qaytarilgan, ulardan 4 nafari mehnat migratsiyasi sohasidagi qonun hujjatlarini buzganlik uchun sud tomonidan ma’muriy javobgarlikka tortilgan.

По информации Генерального консульства Узбекистана, 6 июня в городе Алматы по подозрению в незаконной работе и нарушении правил пребывания на территории Казахстана были задержаны 27 граждан нашей страны. Это произошло в ходе проведенной компетентными органами Казахстана республиканской профилактической акции «Нелегал».
По данному поводу Генеральное консульство Узбекистана приняло необходимые меры, в том числе направило соответствующий запрос властям республики и установило контакты с полицией Алматы.
В настоящее время 27 узбекских работников были возвращены на свои рабочие места, 4 из них привлечены судом к административной ответственности за нарушение законодательства в сфере трудовой миграции.