Qozog‘iston Respublikasi Mehnat va aholini ijtimoiy himoya qilish vazirligi ma’lumotlariga tayanib, «KazTag» agentligi xabariga ko‘ra, mamlakatda faoliyat yuritayotgan mehnat migrantlari soni bo‘yicha Xitoy birinchi o‘ringa chiqdi.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, hozirda Qozog‘istonda 5330 nafar xitoylik ishchi mehnat qilmoqda. Ikkinchi o‘rinda — O‘zbekiston fuqarolari (2682 kishi). Keyingi o‘rinlarda Turkiya (1046 kishi) va Hindiston (1012 kishi) turibdi.
Vazirlikning qayd etishicha, 2025-yil 1-oktyabr holatiga mahalliy ijro organlaridan ruxsatnoma olgan holda Qozog‘iston hududida 14666 nafar xorijlik mehnat faoliyati bilan shug‘ullanmoqda. Hozirda mamlakatda 1896 ta ish beruvchi xorijiy ishchi kuchidan foydalanmoqda.
Eng ko‘p ishchi jalb qilingan sohalar:
qurilish — 4799 kishi
qishloq, o‘rmon va baliq xo‘jaligi — 3065 kishi
konchilik va karyerlarni ishga solish — 1187 kishi
qayta ishlash sanoati — 1085 kishi
2025-yil uchun xorijiy ishchilar ko‘chirib kelishi bo‘yicha umumiy kvota 14,8 ming nafar etib belgilangan edi. Joriy yil mart oyida mahalliy hokimliklar so‘roviga ko‘ra bu raqam 16,5 minggacha, avgustdan boshlab esa mavsumiy kasblar ro‘yxati kengaytirilishi munosabati bilan 19,4 ming o‘ringacha oshirildi.

По данным Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, на которые ссылается агентство «КазТАГ», Китай занял первое место по числу трудовых мигрантов, работающих в стране.
Согласно официальной статистике, в настоящий момент в Казахстане трудятся 5330 граждан Китая. На втором месте — граждане Узбекистана (2682 человека). Далее следуют Турция (1046 человек) и Индия (1012 человек).
Как отмечает Министерство, по состоянию на 1 октября 2025 года на территории Казахстана на основании разрешений местных исполнительных органов трудовую деятельность осуществляют 14666 иностранных граждан. В стране действует 1896 работодателей, привлекающих иностранную рабочую силу.
Наибольшее количество иностранных работников занято в следующих отраслях:
строительство — 4799 человек
сельское, лесное и рыбное хозяйство — 3065 человек
горнодобывающая промышленность и разработка карьеров — 1187 человек
обрабатывающая промышленность — 1085 человек
Общая квота на привлечение иностранной рабочей силы в 2025 году была установлена в размере 14,8 тысячи человек. В марте текущего года по запросам местных исполнительных органов она была увеличена до 16,5 тысячи, а с августа — до 19,4 тысячи человек в связи с расширением перечня сезонных профессий.