Россия мамлакатга киришда коронавирусга қарши барча чекловларни бекор қилди. Лекин РФ ҳукуматининг қарорига кўра хорижликлар ва уйга қайтган сайёҳлар ҳали ҳам ПЗР тестини топширишлари керак.
Россия ҳукуматининг 14 июндаги қарори асосида хорижликларнинг мамлакатга ҳаво ва денгиз орқали кириб келишига COVID-19 сабаб бўлган вақтинчалик чекловлар бекор қилинди. Ўзбекистон фуқаролари учун темир йўлда келиш учун ҳам рухсат берилди.
Кўпчилик фуқаролар бундай маълумотни мамлакатга киришда COVID-19 га оид ҳеч қандай маълумотномалар топширилмас экан, деб тушунишди. Ҳукуматнинг аввалги ҳужжатларида чекловларнинг бекор қилиниши ҳақидаги маълумот РФ ҳудудига энди ҳаво ва денгиз транспорти орқали кириш ва барча мамлакатлар фуқароларининг малакатга киришлари мумкинлигига тегишли бўлган.
РФ ТИВнинг16 июндаги махсус хабарига кўра чекловларни олиб ташлаш ПЗР тестига тааллуқли эмас.
Россия Ташқи ишлар вазирлиги мамлакатга кираётганда 48 соат ичида ҳақиқий саналган салбий ПЗР тестини тақдим этиш талаб қилинишини алоҳида хабар қилди (аввал бу талаб 72 соатни ташкил этарди). Бундай маълумотлар хориж аэропортларига ҳам маълум қилинган.

В России отменили существовавшие ранее ограничения для въезда в страну в связи с пандемией. Однако от иностранцев и туристов, возвращающихся домой, по-прежнему требуют сдать ПЦР-тест.
Распоряжением правительства РФ от 14 июня отменени антиковидные временные ограничения для иностранцев на въезд в страну через воздушные и морские пункты пропуска. Гражданам Узбекистана разрешено въезжать в Россию так же и на поездах.
Из текста правительственного документа следует, что «отмена всех ограничений», анонсированная ранее на сайте правительства, на самом деле касается исключительно того, что теперь в РФ можно въезжать из всех стран без веских оснований (а не из определенного списка, как ранее).
Однако снятие ограничений не касается ПЦР-тестов. В МИД РФ 16 июня отдельно сообщили, что по-прежнему требуется предъявлять сделанный за 48 часов до прибытия в Россию отрицательный ПЦР-тесты (изначально было 72 часа, потом отдельным постановлением срок сократили до 48 часов).