«Рособрнадзор» rus tili, Rossiya tarixi va qonunchiligi asoslari bo‘yicha imtihon o‘tkazish va chet el fuqarolariga sertifikat berish bo‘yicha majburiy talablarga rioya etilishi ustidan nazorat doirasida universitetlarga ogohlantirish e’lon qildi. Ular orasida: Patris Lumumba nomidagi Rossiya xalqlar do‘stligi universiteti, Ufa fan va texnologiyalar universiteti, A.I. Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti, Vyatka davlat universiteti, Moskva ta’lim sifati markazi, I.S. Turgenev nomidagi Oryol davlat universiteti va Uzoq Sharq federal universiteti bor.
E’lon qilingan ogohlantirishlar Nazorat tadbirlarining yagona reyestrida joylashtirilgan. Ogohlantirish olgan universitetlarga majburiy talablarga rioya etilishini ta’minlash bo‘yicha choralar ko‘rish taklif qilindi, deb xabar beradi “Рособрнадзор” rasmiy saytida.
Davlat dumasi, o‘z navbatida, universitetlarda yo‘l qo‘yilgan qoidabuzarliklarga munosabat bildirdi. Volodin “Рособрнадзор” aniqlagan qoidabuzarliklar Rossiya parlamenti tomonidan nazoratga olishini ma’lum qildi. Bu haqda Rossiya Davlat dumasi xavfsizlik va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasiga tegishli topshiriq berildi, degan Davlat dumasi raisi Vyacheslav Volodin.
«Qabul qilingan qonunlarni inobatga olib, endilikda imtihon olganlarning g‘ayriqonuniy harakatlarini boshqacha kvalifikatsiya qilish mumkin. Ular Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 322.1-moddasi «Noqonuniy migratsiyani tashkil etish» bo‘yicha 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi. Nazorat-tekshiruv va huquqni muhofaza qiluvchi organlar aniqlangan holatlarni to‘g‘ri o‘rganib chiqsin va aybdorlarni javobgarlikka tortsin. O‘z navbatida Davlat dumasi buni o‘z nazoratiga oladi. Xavfsizlik va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasiga tegishli topshiriq berildi,» – deb yozgan Davlat dumasi raisi o‘zining telegram-kanalida.

Рособрнадзор в рамках федерального государственного контроля за соблюдением обязательных требований к проведению экзамена по русскому языку как иностранному, истории России и основам законодательства Российской Федерации и выдаче иностранным гражданам сертификата объявил предостережения вузам. Среди них:
ФГАОУ ВО «Российский университет дружбы народов имени Патриса Лумумбы»;
ФГБОУ ВО «Уфимский университет науки и технологий»;
ФГБОУ ВО «Российский государственный педагогический университет им. А. И. Герцена»;
ФГБОУ ВО «Вятский государственный университет»;
ГАОУ ДПО города Москвы «Московский центр качества образования»;
ФГБОУ ВО «Орловский государственный университет имени И.С. Тургенева»;
ФГАОУ ВО «Дальневосточный федеральный университет».
Информация об объявленных предостережениях размещена в Едином реестре контрольных (надзорных) мероприятий. Вузам, получившим предостережения, предложено предпринять меры по обеспечению соблюдения обязательных требований, передаётся на сайте Рособрнадзора.
Госдума в свою очередь отреагировала на допущенные нарушения. Володин объявил, что российский парламент возьмет на контроль выявленные Рособрнадзором нарушения со стороны вузов, тестирующих мигрантов на знание русского языка, соответствующее поручение дано комитету ГД по безопасности и противодействию коррупции, сообщил председатель Госдумы Вячеслав Володин.
«Учитывая принятые законы, теперь эти действия со стороны должностных лиц вузов и тех, кто принимал экзамены, могут квалифицироваться иначе. Они подпадают под статью 322.1 УК РФ «Организация незаконной миграции», которой предусмотрено наказание в виде лишения свободы сроком до 15 лет. Контрольно-надзорным и правоохранительным органам правильно изучить выявленные факты и привлечь к ответственности виновных. Со своей стороны Государственная дума возьмет это на контроль. Соответствующее поручение комитету по безопасности и противодействию коррупции дано», — написал председатель Госдумы в своем Telegram-канале.