Rossiya hukumati Afg‘oniston Islom Amirligini rasman tan oldi, deb xabar berdi TASS agentligiga Rossiya TIV. Agentlik maʼlumotlariga koʻra, “Tolibon” tomonidan qabul qilingan Afgʻoniston bayrogʻi Moskvadagi elchixona tepasiga osib qoʻyildi. Bu harakat 2021-yilda hokimiyat tepasiga kelganidan beri birinchi marta sodir bo’ldi.
Rossiyaning Kobuldagi elchisi Dmitriy Jirnovning aytishicha, Putin Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrovning taklifi bilan Afgʻoniston Islom Amirligini tan olishga qaror qilgan. Diplomatning soʻzlariga koʻra, bu qaror “Rossiyaning Afgʻoniston bilan toʻlaqonli hamkorlikni oʻrnatishga boʻlgan samimiy istagini koʻrsatadi”.
Reuters taʼkidlaganidek, Rossiya Afgʻonistonda Tolibon hukmronligini 2021-yilda harakat mamlakatni boshqara boshlaganidan soʻng rasman tan olgan dunyodagi birinchi davlat boʻldi.
Tolibon harakati 2003-yilda BMT Xavfsizlik Kengashi uni tegishli roʻyxatga kiritganidan keyin Rossiyada terrorchi tashkilot deb tan olingan.
2021-yilda Afg‘onistonda Tolibon hokimiyatga kelganidan keyin Rossiya ular bilan faol hamkorlik qila boshladi. Harakat vakillari muntazam ravishda Rossiya Federatsiyasiga tashrif buyurib, Rossiya rasmiylari bilan uchrashib turadi.
2024-yil dekabr oyida Davlat Dumasi sud qarori bilan tashkilotlarni terrorchi tashkilotlar ro’yxatidan chiqarishga ruxsat beruvchi qonunni qabul qildi. Qonunni Vladimir Putin imzolagan.
2025-yil mart oyi oxirida Bosh prokuratura Oliy suddan Tolibon faoliyatini taqiqlashni to‘xtatishni so‘ragan edi. Aprel oyida sud Rossiya Federatsiyasida harakatni taqiqlashni to’xtatdi.

Власти России официально признали Исламский Эмират Афганистан, сообщили ТАСС в МИД РФ. Как передает агентство, введенный «Талибаном» флаг Афганистана вывесили над посольством в Москве. Это произошло впервые после прихода движения к власти в 2021 году.
Посол России в Кабуле Дмитрий Жирнов рассказал, что Путин решил признать Исламский Эмират Афганистан по предложению министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова. По словам дипломата, это решение «демонстрирует искреннее стремление России к налаживанию полноценного партнерства с Афганистаном».
Как отмечает агентство Reuters, Россия стала первой в мире страной, которая официально признала власть «Талибана» в Афганистане, после того как движение стало править в стране в 2021 году.
Движение «Талибан» было признано террористической организацией в России в 2003 году — после того как его в соответствующий список включил Совет Безопасности ООН.
После прихода талибов к власти в Афганистане в 2021 году Россия начала активно с ними сотрудничать. Представители движения регулярно приезжают в РФ и встречаются с российскими чиновниками.
В декабре 2024 года Госдума приняла закон, позволяющий исключать организации из списка террористических по решению суда. Закон подписал Владимир Путин.
В конце марта 2025 года Генпрокуратура обратилась в Верховный суд с просьбой приостановить запрет деятельности «Талибан». В апреле суд приостановил запрет движения в РФ.