Улар Марказий осиёлик муҳожирларнинг ўрнини боса оладими?
Африканинг Кения давлати ҳукумати Россияга 10 минг ишчи юборади, уларни ишга жойлаштириш аллақачон Москва билан келишилган, дейди Кения давлат палатаси вакили Ҳусайн Муҳаммад. У муҳожирлар қайси соҳада ишлашига аниқлик киритмаган. Яна 30 минг кениялик Исроилга, 20 минг нафари Сербияга, 250 минг нафари Германияга ишлашга боради.
“Ҳозирда саноатнинг аксарият тармоқларида ишчи кучи етишмаслиги кузатилмоқда. Бу масала қурилиш, чакана савдо ва юк ташиш соҳасида энг долзарб ҳисобланади. Баъзи хусусиятларга келсак, менимча, жазирама  Кениядан келган меҳмонлар, юмшоқ қилиб айтганда, 25 даража совуқда ишлаш жуда қулай бўлмайди. Ва бу биринчи навбатда қурилиш соҳасига тегишли.
Бундан ташқари, тил муаммоси. Аммо бизда кўп вариантлар йўқ. Ҳиндистон ва Покистон бор, лекин бир қанча сабабларга кўра Россия бошқа давлатлар билан рақобатда мағлуб бўлиши мумкин. Ҳозир Россия Федерацияси шундай вазиятга тушиб қолдики, биз меҳнат муҳожирларисиз иқтисодиёт олдида турган муаммоларни ҳал қила олмаймиз.
Сафарбар қилинган ва шартнома бўйича аскарлар ҳисобига 800 минг киши меҳнат бозоридан четлаштирилган. 2024 йилда эса яна 400 минг шартнома имзоланишини кутилмоқда. Меҳнат муҳожирларига қўйиладиган талаблар ҳарбий рўйхатга олиш нуқтаи назаридан қаттиқлашганидан сўнг, бу анъанавий ишчи кучи етказиб берувчи давлатлар – Тожикистон, Ўзбекистон фуқаролари учун Россия фуқаролигини олиш жозибадорлигини янада пасайтирди”, деб фикрларини билдирган «Infoline-аналитика» компанияси раҳбари Михаил Бурмистров.
2023 йилда ташқи ишлар вазири Сергей Лавров 13 йил ичида биринчи марта Кенияга борди. Найробида у мамлакат президенти ва ташқи ишлар вазири билан музокаралар ўтказди.
2022 йилда бош вазир ўринбосари Марат Хуснуллин Шимолий Кореядан Россияга ишчилар келишини эълон қилди. Бу камида 50 минг кишини жалб қилиш ҳақида эди. Бироқ, Superjob портали президенти Алексей Захаров ҳокимиятнинг бундай меҳнат сиёсатидан ҳафсаласи пир бўлган:
“Улар малакасиз ишчиларни олиб келиши аниқ. Уй-жой коммунал хўжалиги, қишлоқ хўжалиги, конлар, қурилиш майдончалари ишчилари ҳеч қандай касбий маҳоратга эга бўлмаслиги керак. Мен бу сиёсатга қўшилмайман. Арзон ишчи кучи Шимолий Корея ёки Кениядан келадими, бунинг аҳамияти йўқ, қабила бошлиғи пул олади, халқ эса деярли текинга ишлайди”.
Россия Фанлар академиясининг Иқтисодиёт институти тадқиқотига кўра, 2023 йилда Россияда ишчилар тақчиллиги 5 миллионга яқинлашади, дея хабар беради “Известия”. Кадрлар етишмаслиги Марказий банк раҳбари Элвира Набиуллина томонидан Россия иқтисодиётининг асосий муаммоси сифатида қайд этилган. Ўтган йилнинг сўнгги ойларида мамлакатда ишсизлик даражаси 90-йилларнинг бошидан бери энг паст даражага етди ва 3 фоиздан пастга тушди.

Смогут ли они заменить мигрантов из Центральной Азии?
Власти африканской страны отправят 10 тыс. рабочих, об их трудоустройстве уже договорились с Москвой, сообщил представитель Государственной палаты Кении Хусейн Мохамед. В какой именно сфере будут работать мигранты, он не уточнил. Еще 30 тыс. кенийцев отправятся в Израиль, 20 тыс. — в Сербию, 250 тыс. — в Германию.
Михаил Бурмистров, глава компании «Infoline-аналитика»: «Сейчас дефицит кадров наблюдается в подавляющем большинстве отраслей. Наиболее остро вопрос стоит в строительстве, в розничной торговле и в сфере логистики. Конечно, гостям из солнечной Кении работать в 25-градусные морозы было бы, мягко говоря, некомфортно. Плюс есть проблема языковая. Но сейчас Россия находится в той ситуации, когда без трудовых мигрантов мы объективно не можем решать те проблемы, которые стоят перед экономикой».
Плюс языковая проблема. Но у нас остается не так много вариантов. Есть Индия, Пакистан, но по ряду причин Россия может конкуренцию проигрывать. Сейчас РФ находится в той ситуации, когда мы объективно без трудовых мигрантов не можем решать проблемы, стоящие перед экономикой.
От рынка труда отвлечено 800 тыс. человек — мобилизованные и контрактники. И в 2024 году мы ожидаем, что еще будет подписано 400 тыс. контрактов. После того, как ужесточились требования к трудовым мигрантам, с точки зрения постановки на воинский учет, это еще снизило привлекательность получения российского гражданства для жителей стран, традиционно являющихся поставщиками рабочей силы — Таджикистана, Узбекистана».
В 2023 году в Кению впервые за 13 лет прибыл глава МИД Сергей Лавров. В Найроби он провел переговоры с президентом страны и министром иностранных дел.
В 2022-ом вице-премьер Марат Хуснуллин анонсировал приезд в Россию рабочих из Северной Кореи. Речь шла о привлечении как минимум 50 тыс. человек. Впрочем, президент портала Superjob Алексей Захаров такой трудовой политикой властей разочарован:
«Завозить явно будут неквалифицированных рабочих. А дальше это все что угодно — ЖКХ, сельское хозяйство, шахты, стройки. Такие работники не должны обладать какими-то профессиональными навыками. Я не согласен с такой политикой. Дешевая рабочая сила прибывает из Северной Кореи или Кении, неважно, деньги получает вождь племени, а люди работают почти бесплатно».
Дефицит работников в России в 2023 году приблизился к 5 млн, говорится в исследовании Института экономики РАН, его приводят «Известия». Нехватку кадров главной проблемой российской экономики назвала глава ЦБ Эльвира Набиуллина. В последние месяцы прошлого года уровень безработицы в стране побил минимумы с начала 90-х годов и упал ниже 3%.