Самарқанд вилоятининг Булунғур туманидаги Қора камар қишлоғига Украина ҳудудидаги жанг майдонида ҳалок бўлгани айтилган икки ўзбекистонликнинг жасади келди.
“Озодлик”нинг аниқлашича, бири 26, яна бири 24 яшар бўлган йигитларнинг тобути 19 январь куни Россиядан Ўзбекистонга олиб келинган ва шошилинч равишда дафн қилинган.
Бобур Абдумўминов ва Шаҳриёр Жалоловнинг тобутлари “Украинада урушда ҳалок бўлган” деган ҳужжат билан ватанига жўнатилган ва “Озодлик” шахсини аниқлашга муваффақ бўлган биринчи ўзбекистонликлардир.
Украинанинг Донецк областида ҳалок бўлган самарқандлик 24 яшар Шаҳриёр Жалоловнинг тобути 19 январь куни Булунғур туманидаги Катта килдон қишлоғига олиб келинган.
Оиласидан олинган маълумотга кўра, марҳум йигит тобутига қўшиб, унинг ўтган йили 16 декабрда Украинанинг Донецк областида ўлгани қайд этилган ҳужжат ҳам берилган.
“Озодлик”да нусхаси мавжуд “Ўлим тўғрисидаги гувоҳнома”да ҳужжат Россиянинг Ростов-Дон области ФҲДЁ идорасидан 2023 йил, 10 январь куни берилгани қайд этилган.
Яқинларининг айтишича, Шаҳриёр собиқ меҳнат муҳожири. У Россияда қамоқ жазосини ўтаётган бўлган. Яқинлари унинг қандай қилиб урушга бориб қолганию қандай ҳалок бўлганидан хабари йўқлигини айтмоқда.
Самарқанд вилояти ФҲДЁ идорасидан берилган ҳужжатда ўлим сабаби «кўп қон йўқотиш» деб кўрсатилган.
19 январь куни айни шу тумандаги Қора камар қишлоғига яна бир ёш йигит – 26 яшар Бобур Абдумўминовнинг тобути келтирилди . Унинг ҳам Украинада ўлгани айтилган.
Оиласидан олинган маълумотга кўра, Россияда меҳнат муҳожири бўлган Бобур саккиз ой муқаддам қамоққа ташланган. Отаси билан ўтган йилги телефон мулоқотида “паспорт муддати битгани учун” қамоққа ташланганини айтган, аммо бошқа маълумот бермаган.
Бобур Абдумўминовни Россияда таниганлар билан мулоқотда бўлганини айтган дўстининг гапидан тушунилишича, уни қамоқда, бошқа маҳбуслар билан бирга “Вагнер” хусусий ҳарбий компанияси ёллаган.
“Танишларнинг айтишича, унга Украинада бир ой урушиб келсанг, қамоқ жазосидан оқланасан ва уйингга қайтасан, дейишибди. Бунинг устига, 3 минг доллар пул ҳам оласан, дейишган. Бобур Россиядаги дўстига телефон қилиб айтган экан. Ўша дўсти менга хабар қилганди: “Оиласига айтма, Бобур Украинага урушга кетди, деб. Онаси қаттиқ касал, шунга айтмаган эдим”, деди исмини сир сақлаш шарти билан “Озодлик”ка гапирган қора камарлик йигит.
Бобур яшаган “Мингчинор” маҳалла фуқаролар йиғинидан олинган маълумотга кўра, у оилада якка ўғил бўлган. Россияга бир неча йил муқаддам ишлагани кетган ва у ерда турли қора ишларда ишлаб юрган.
– Оиласи билан тез-тез мулоқотда бўлганмиз. Россияда ишлаб юрибди, ишлари яхши, дейишарди. Оиласининг ҳам бу ишлардан хабари бўлмаган, афтидан,- деди маҳалла йиғини расмийси.
Айни пайтда Россиянинг турли ҳудудларидаги қамоқхоналарда жазо муддатини ўтаётган Марказий осиёлик маҳкумларнинг “Вагнер” хусусий ҳарбий компанияси томонидан Украинадаги урушга ёлланаётгани ҳақида маълумотлар тобора кўпаймоқда.
Россияда мигрантлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиб келган юрист Ботиржон Шермуҳаммадга кўра, “Вагнер” хусусий ҳарбий компанияси (ХҲК) орқали қамоқдан урушга шартнома асосида ёлланган Марказий осиёлик маҳкумларнинг жасадлари Россиянинг Ростов вилоятида йиғилиб, Ўзбекистонга юборилаётгани ҳақида маълумот бор.
Шу кунга қадар Россия ҳудудида ва қамоқхоналарида бўлган ўзбекистонликларнинг шартнома асосида Украинадаги урушга ёлланаётгани ҳақида кўплаб норасмий маълумотлар тарқатилган.
Ўтган йил сентябрида “Редут” хусусий ҳарбий ширкати томонидан ёлланиб, Украинага йўлланганини айтган икки ўзбекистон асир тушгани акс этган видео тармоқларда тарқалган эди.
Ўша пайт маълум қилинган хабарда, ўзбеклар Украинанинг 25-ҳаво-десант бригадаси ҳарбийлари Харьков вилоятининг Балаклея шаҳри остонасида рус қўшинлари сафини ёриб ўтиши пайтида қўлга олингани айтилган.
Қўлга олинган асирлар Ўзбекистондан экани, хусусий ҳарбий бўлим таркибида миномётчи сифатида жанг қилганини айтишган.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ҳам, республиканинг бошқа ваколатли органлари ҳам қўлга олинган ўзбекистонликлар акс этган видеога ҳозирча изоҳ бергани йўқ. Бу йигитларнинг кейинги тақдири ҳам номаълумлигича қолмоқда.
Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги ва Ташқи миграция агентлиги доимий равишда ўзбекистонлик меҳнат муҳожирларини Россия ва Украина ўртасидаги қарама-қаршиликка тушмасликка, ҳеч бир томон қуролли кучлари сафига кирмасликка чақириб, армия ва бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга хизматга кириши   жиноий жавобгарликка тортилишини эслатиб келади.
Ўзбекистоннинг Россияда яшаб, меҳнат қилаётган ўзбекистонликларнинг муаммолари билан шуғулланувчи ваколатли давлат органлари Украинадаги жанговар ҳудудга қандайдир йўл билан тушиб қолган ўз фуқаролари ҳақида ҳозирча ҳеч қандай маълумот бермаган.

В Булунгурский район Самаркандской области доставили гробы с телами двух местных жителей, погибших на войне в Украине.
Как удалось выяснить редакции «Озодлика», тела двух парней, одному из которых было 26 лет, а второму 24 года, были доставлены из России в Узбекистан 19 января и похоронены в спешном порядке.
Бабур Абдумуминов и Шахриёр Джалолов –​ первые узбекистанцы, гробы с телами которых были отправлены на родину вместе с документом о том, что эти парни «погибли на войне в Украине», и личность которых удалось установить «Озодлику».
Гроб с телом 24-летнего Шахриёра Джалолова, погибшего на войне в Украине, было доставлено из России в село «Катта килдон» Булунгурского района 19 января.
Согласно информации, полученной от родственников Джалолова, вместе с гробом покойного его семье передали документ, в котором сообщалось, что Шахриёр погиб 16 декабря прошлого года в Донецкой области Украины.
Свидетельство о смерти Шахриёра Джалолова, копия которого оказалась в распоряжении «Озодлика», было выдано органом ЗАГС Ростова-на-Дону 10 января 2023 года.
По словам близких, Шахриёр – бывший трудовой мигрант, который отбыл срок наказания в одной из тюрем России. Близкие Шахриёра говорят, что им неизвестно о том, как он попал на войну, и как он погиб.
В документе, выданном ЗАГСом Самаркандской области, указано, что причиной смерти Шахриёра Джалолова стала «обильная потеря крови».
19 января в село «Кора камар» Булунгурского района Самаркандской области был доставлен гроб с телом еще одного молодого парня – 26-летнего Бабура Абдумуминова. Он тоже погиб в Украине.
По информации, полученной от родственников, Бабур, находившийся в России в качестве трудового мигранта, попал в тюрьму восемь месяцев назад. Во время телефонного разговора с отцом в прошлом году Бабур говорил ему, что оказался в тюрьме «из-за просроченного паспорта», но других подробностей он не сообщал.
Если верить словам друга Бабура Абдумуминова, который смог пообщаться со знакомыми покойного парня в России, в тюрьме Бабура, как и остальных заключенных, на войну с Украиной завербовали представители ЧВК «Вагнера». ​
–​ Люди, которые были знакомы с моим другом Бабуром, рассказали мне, что представители частной военной компании пообещали ему на зоне, что если Бабур всего месяц повоюет в Украине, то его оправдают, после чего он сможет уехать на родину. Еще они сказали ему, что вдобавок он получит три тысячи долларов. Обо всем этом Бабур рассказал одному из своих друзей в России. Затем этот друг позвонил мне и рассказал обо всем. Но он просил меня не рассказывать семье Бабура о том, что он уехал на войну в Украине. Его мать сильно больна, поэтому я ничего им не говорил, – говорит один из друзей покойного Бабура Абдумуминова, проживающий в селе «Кора камар».
В махаллинском сходе граждан «​Мингчинор», где жил Бабур Абдумуминов, сообщили, что в семье он был единственным сыном. Несколько лет назад парень уехал на заработки в Россию и занимался там различной черной работой.
–​ Мы часто общались с его семьей. Родные говорили нам, что он работает в России, что у него все хорошо. Кажется, что семья парня тоже не знала обо всех этих делах, –​ сказал «Озодлику» представитель махаллинского схода граждан.
Между тем в последнее время участились сообщения о том, что представители ЧВК «Вагнера» продолжают вербовать мигрантов из Центральной Азии, отбывающих наказания в российских тюрьмах, на войну в Украине.
Юрист Батыр Шермухаммад, занимающийся в России защитой прав мигрантов, сообщил, что тела убитых узбекских заключенных, завербованных ЧВК «​Вагнера» для участия в войне в Украине, скапливаются на территории Ростовской области России, а затем отправляются в Узбекистан.
На сегодняшний день имеется большое количество неподтвержденной информации об отправке узбекских трудовых мигрантов и заключенных на войну в Украине на основе контракта.
В сентябре прошлого года в социальных сетях распространилось видео двух узбекистанцев из ЧВК «Редут», которые попали в плен к украинским разведчикам.
Тогда сообщалось о том, что узбекистанцы, воевавшие на стороне России в Харьковской области, попали в плен, когда бойцы 25-й воздушно-десантной бригады принимали участие в освобождении города Балаклея.
Попавшие в плен парни признались, что они родом из Узбекистана и воевали в рядах российской частной военной компании в качестве минометчиков.
Ни Министерство иностранных дел Узбекистана, ни другие уполномоченные органы республики до сих пор не прокомментировали видео с пленными узбекистанцами. Дальнейшая судьба этих парней также остается неизвестной.
Министерство иностранных дел и Агентство по внешней миграции Узбекистана непрерывно призывают узбекских трудовых мигрантов не втягиваться в противостояние между Россией и Украиной и не поступать на службу в вооруженные силы ни той, ни другой стороны, напоминая, что зачисление в армию и другие силовые структуры иностранных государств является уголовным преступлением.
Уполномоченные государственные органы Узбекистана, занимающиеся вопросами живущих и работающих в России узбекистанцев, до сих пор не обнародовали никакой информации о своих гражданах, каким-то образом оказавшихся в зоне боевых действий в Украине.