Namangan viloyatida yashovchi fuqaro Rossiya armiyasi bilan shartnoma tuzib, Mariupolda xizmat qilganidan so‘ng yollanma askarlik bo‘yicha aybdor deb topildi. Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchqo‘rg‘on tuman sudi uning ishi bo‘yicha hukm chiqardi, deb yozadi UzNews.uz.
Ish materiallariga ko‘ra, 51 yoshli fuqaro K. 2023-yilning may oyida Rossiyaning Primorsk o‘lkasiga jo‘nab ketgan va u yerda Xarolsk shahridagi fermer xo‘jaligiga ishga joylashgan. 2024-yil yanvar oyida u mushtlashuvga aralashib, mojaroning yana bir ishtirokchisiga jarohat yetkazgan, shundan so‘ng u vaqtincha saqlash hibsxonasiga joylashtirilgan.
Vaqtinchalik saqlash hibsxonasida bo‘lganida unga ushbu jinoyati uchun besh yilgacha qamoq jazosi berilishi mumkinligi yoki Ukrainadagi urushda Rossiya armiyasida xizmat qilish taklif etilgan. O‘zbekistonlik muhojir olti yillik harbiy xizmat uchun shartnoma imzolagan. Shuningdek, K.ga Rossiya fuqaroligini tezlashtirilgan holda olish, jarohat olgan taqdirda to‘lovlar va boshqa qator imtiyozlar va’da qilingan. U dastlab rad etdi, lekin boshqa mahbuslar bosimidan so‘ng rozi bo‘lgan.
2024-yil mart oyida u qasamyod qilganidan so‘ng oktyabr oyida unga Rossiya pasporti berildi. Noyabr oyida u harbiy qismni tark etib, Rossiya fuqaroligini tasdiqlovchi hujjatlarni ko‘rsatmay, O‘zbekistonga qaytgan.
Sud majlisida sudlanuvchi o‘z aybiga qisman iqror bo‘ldi. U to‘g‘ridan-to‘g‘ri janglarda qatnashmagani, Ukraina chegarasini kesib o‘tmagani va Mariupolda to‘rtinchi chiziqda bo‘lganini aytgan. U mashg‘ulotlardan o‘tganini, otishni o‘rganganini, lekin asosan oshxonada yordam berganini va keyinchalik oshpaz etib tayinlanganini ma’lum qilgan. Unga ko‘ra, harbiy harakatlarda majburan qatnashgani uchun suddan jazoni yengillashtirishni so‘ragan.
Sud K.ni O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 154-moddasi 1-qismi (yollanma askarlik) bilan aybdor deb topib, unga besh yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosini umumiy rejimdagi axloq tuzatish koloniyasida o‘tashga hukm qildi.

Житель Наманганской области был признан виновным в наемничестве после того, как заключил контракт с армией России и служил в Мариуполе. Приговор по его делу вынес Учкурганский районный суд по уголовным делам, сообщает UzNews.uz.
Согласно материалам дела, 51-летний гражданин К. в мае 2023 года выехал в Приморский край России, где устроился работать в фермерском хозяйстве в городе Харольск. В январе 2024 года он оказался замешан в драке и нанёс травмы другому участнику конфликта, после чего был помещён в изолятор временного содержания.
Находясь в ИВС, ему сообщили, что за это преступление ему может грозить до пяти лет заключения. Вместе с тем ему предложили альтернативу — подписать контракт на шестилетнюю службу в российской армии с направлением на боевые действия в Украину. К. обещали также ускоренное получение российского гражданства, выплаты в случае ранения и ряд других льгот. Изначально он отказался, но после давления со стороны других арестантов дал согласие.
В марте 2024 года он принял присягу и получил должность стрелка. В октябре ему был оформлен российский паспорт. В ноябре он покинул воинскую часть и вернулся в Узбекистан, не предъявив документы о гражданстве РФ.
На судебном заседании подсудимый частично признал свою вину. Он пояснил, что не участвовал в боевых действиях напрямую, не пересекал украинскую границу и находился в Мариуполе на четвертой линии. Он утверждал, что прошел обучение, учился стрелять, но в основном помогал на кухне и позднее был назначен поваром. По его словам, участие в службе было вынужденным шагом, и он просил суд о смягчении наказания.
Суд признал К. виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (наемничество) и приговорил его к пяти годам лишения свободы в колонии общего режима.