Qozog‘iston bilan chegaradagi Chelyabinsk va Orenburg viloyatlarida katta tirbandliklar yuzaga keldi. U yerda Rossiyaga kirmoqchi bo‘lgan xorijliklar bo‘lgan mashinalar tiqini yuzaga keldi.
Sababi – yangi kirish qoidalari. Endi chet elliklar kirishdan 72 soat oldin maxsus tizimda – Yagona identifikatsiya va autentifikatsiya tizimida ro‘yxatdan o‘tishlari kerak. Ammo, guvohlarning aytishicha, ro‘yxatdan o‘tish faktini hali tekshirishning iloji yo‘q – tizim kerakli darajada ishlamayapti.
Odamlar vahima ichida. Ko‘pchilik yangi qoidalar qanday ishlashini to‘liq tushunmasdan chegaraga erta yetib kelgan. Natijada bir necha kilometr uzunlikdagi tirbandlik yuzaga kelgan. Odamlar navbatda 5-6 soat, ba’zilari undan ham ko‘proq vaqt sarflashadi. Mamlakatlar o‘rtasidagi «neytral» hududda hojatxona yoki normal sharoitlar mavjud emas.
Tirbandliklar nafaqat yangi talablar, balki ko‘plab muhojirlarning kirish uchun qanday qilib to‘g‘ri ro‘yxatdan o‘tishni bilmasligi ham sabab bo‘lmoqda. Mahalliy aholining so‘zlariga ko‘ra, chegarada ko‘p yillardan buyon bunday navbatlar bo‘lmagan.
Bundan tashqari, Rossiya Raqamli rivojlanish vazirligi 1-iyuldan biometrik ma’lumotlarni topshirmagan xorijliklar uchun uyali aloqa uzilishini eslatgan. Hozirgacha ikki milliondan ortiq odam tizimda ro‘yxatdan o‘tishga muvaffaq bo‘ldi va yangi qoidalar bo‘yicha aloqa uchun shartnomalar imzolagan.

В Челябинской и Оренбургской областях, на границе с Казахстаном, возникли огромные пробки. Там застряли машины, в которых находятся иностранцы, желающие въехать в Россию.
Причина — новые правила въезда. Теперь иностранцам нужно за 72 часа до въезда зарегистрироваться в специальной системе — Единой системе идентификации и аутентификации (ЕСИА). Но, как говорят очевидцы, проверить факт регистрации пока невозможно — система не работает как надо.
Люди в панике. Многие не до конца поняли, как работают новые правила, и приехали к границе заранее. В итоге образовалась пробка длиной в несколько километров. Люди проводят в очереди по 5–6 часов, кто-то даже дольше. На «нейтральной» территории между странами — ни туалетов, ни нормальных условий. Там грязно, антисанитария.
Пробки вызваны не только из-за новых требований, но и из-за того, что многие мигранты не разобрались, как правильно оформлять въезд. По словам местных, таких очередей на границе не было уже много лет.
К тому же, Министерство цифрового развития России напомнило, что с 1 июля начнёт отключаться мобильная связь у тех иностранцев, кто не сдал биометрию. Однако уже более двух миллионов человек успели зарегистрироваться в системе и заключили договоры на связь по новым правилам.