Ilgari chet elliklarni Ukrainaga qarshi urushda qatnashish uchun shartnoma tuzishga faol taklif qilgan rossiyalik yollovchilarga bir necha mamlakatlar eslatilgan «qora ro‘yxat»ni berishdi, deb xabar bermoqda «Vajniye novosti».
2026-yil yanvar oyi boshida fuqarolariga Rossiya Qurolli Kuchlari bilan shartnomalar imzolash taqiqlangan 36 ta mamlakat ro‘yxati tarqatildi. Ushbu ro‘yxatga asosan Afrika va Arab davlatlari, shuningdek, ilgari «do‘stona» deb hisoblangan ba’zi mamlakatlar: Xitoy, Hindiston, Braziliya, Janubiy Afrika, Turkiya, Kuba, Afg‘oniston, Eron, Venesuyela va boshqalar kiritilgan.
Bu qarorni kim aniq qabul qilgani rasman e’lon qilinmagan. Cheklovlar ushbu mamlakatlar rasmiylarining murojaatlaridan so‘ng joriy etilgan bo‘lishi mumkin deb taxmin qilinmoqda.
Masalan, 2024-yil o‘rtalarida Nepal, Hindiston va Shri-Lanka Rossiyadan o‘z fuqarolarini yollashni to‘xtatishni so‘radi. Keyinchalik Moskva hindlar va shri-lankaliklarni yollamasligini bildirdi. 2025-yil noyabr oyida Iordaniya ham shunga o‘xshash talab qo‘ydi va tez orada u ham shartnoma asosida yollashga ruxsat berilmaydigan mamlakatlar ro‘yxatiga qo‘shildi.
Keniya ham «stop-list»ga qo‘shildi. Avvalroq mingdan ortiq Keniya fuqarolari Rossiya armiyasida xizmat qilayotgani haqida xabar berilgan edi. Keniya rasmiylari o‘z fuqarolarini yollashni to‘xtatishni ochiqchasiga talab qilishgan.
Ba’zi manbalarga ko‘ra, ro‘yxat fevral oyida kengaytirilgan bo‘lishi mumkin. Unga Argentina, Iroq, Yaman, Kamerun, Kolumbiya, Liviya va Somali qo‘shilgani aytilmoqda. Biroq, ba’zi Rossiya yollash markazlari jurnalistlarga kolumbiyaliklarni ham qabul qilishda davom etayotganliklarini ma’lum qilgan.
Ba’zi mamlakat fuqarolarini yollash rasman cheklangan bo‘lsa-da, chet elliklarni yollash amaliyoti davom etmoqda. Markaziy Osiyo mamlakatlaridan kelgan migrantlar tobora ko‘proq yollanma askarlarga aylanmoqda. Ular katta to‘lovlar, fuqarolik va imtiyozlar va’dalariga aldanib qolmoqda.
Bosim va aldash holatlari ham ko‘plab qayd etilgan. Inson huquqlari faollari va ommaviy axborot vositalari xabarlariga ko‘ra, ba’zi migrantlar tahdidlar, hujjatlar bilan bog‘liq muammolar yoki hatto giyohvand moddalar bilan bog‘liq uydirma jinoiy ayblovlar orqali shartnomalar imzolashga majburlanmoqda.
Migrantlar esda tutishlari kerakki: boshqa mamlakatda harbiy operatsiyalarda ishtirok etish ularning vatanida jiddiy jinoiy jazolarga, shuningdek, hayot va sog‘liq uchun xavf-xatarga olib kelishi mumkin. Har qanday qaror qabul qilishdan oldin, ma’lumotni sinchkovlik bilan tekshirish va oson pul topish xomxayollaridan voz kechish lozim.

Российские вербовщики, которые раньше активно приглашали иностранцев подписывать контракт и участвовать в войне против Украины, получили так называемый «чёрный список» стран.
В начале января 2026 года распространили список из 36 стран, гражданам которых теперь запрещено заключать контракт с Вооружёнными силами России. В этот список вошли в основном африканские и арабские государства, а также некоторые страны, которые раньше считались «дружественными»: Китай, Индия, Бразилия, ЮАР, Турция, Куба, Афганистан, Иран, Венесуэла и другие.
Кто именно принял такое решение — официально не сообщается. Предполагается, что ограничения могли появиться после обращений властей этих стран.
Например, ещё с середины 2024 года Непал, Индия и Шри-Ланка просили Россию прекратить вербовку их граждан. Позже Москва заявляла, что не будет привлекать индийцев и ланкийцев. В ноябре 2025 года с похожим требованием выступила Иордания — и вскоре она тоже оказалась в списке стран, откуда набирать на контракт больше нельзя.
В «стоп-лист» попала и Кения. Ранее сообщалось, что на стороне российской армии оказались более тысячи граждан этой страны. Власти Кении публично требовали прекратить вербовку своих граждан.
По данным некоторых источников, в феврале список могли расширить. В него якобы добавили Аргентину, Ирак, Йемен, Камерун, Колумбию, Ливию и Сомали. Однако в отдельных российских центрах отбора на контракт журналистам заявили, что продолжают принимать иностранцев, в том числе из Колумбии.
Хотя официально набор из некоторых стран ограничен, в целом практика привлечения иностранцев продолжается. Всё чаще среди наёмников оказываются мигранты из стран Центральной Азии. Людей привлекают обещаниями больших выплат, гражданства и льгот.
Также фиксируются случаи давления и обмана. По сообщениям правозащитников и СМИ, некоторых мигрантов склоняют к подписанию контракта через угрозы, проблемы с документами или даже подставные уголовные дела, в том числе связанные с наркотиками.
Мигрантам важно помнить: участие в военных действиях в другой стране может повлечь серьёзную уголовную ответственность на родине, а также риск для жизни и здоровья. Перед любыми решениями нужно тщательно проверять информацию и не поддаваться на обещания быстрых денег.