Россиянинг Тожикистондаги элчиси Москвадаги талабалар ва муҳожирлар билан юз берган воқеалар туфайли ТИВга таклиф қилинди.
24 май куни Россиянинг республикадаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Семён Григорьев Тожикистон Ташқи ишлар вазирлигига чақирилди.
Учрашувда элчининг эътиборига Тожикистон фуқароларининг Россия ҳудудида турли баҳоналар билан оммавий ҳибсга олинаётгани ҳақида келаётган маълумотлардан тожик томонининг ташвиши етказилди, деб хабар беради Тожикистон вазирлиги сайти.
Хусусан, учрашувда 19 май куни эрталаб Хабаровск ўлкасидаги Комсомолск-на-Амур техника университетининг 3-сонли ётоқхонасида содир бўлган воқеа атрофлича муҳокама қилинди.
«Ушбу университетда таҳсил олаётган юздан ортиқ тожикистонлик талаба Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари томонидан сўроқ ва шафқатсиз муносабатда бўлган. Бундай ҳодисалар Тожикистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик руҳига тўғри келмайди ва бу борадаги томонлар таълим соҳасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган саъй-ҳаракатларга зарар етказиши мумкин”, — дейилади хабарда.
Нима бўлган эди?
Комсомолск-на-Амурда таҳсил олаётган 100 дан ортиқ тожикистонлик талабалар Хабаровск ўлкаси хавфсизлик кучлари томонидан калтаклангани ҳақидаги маълумот 23 май куни пайдо бўлган эди.
Хабар қилинишича, 19 май куни эрта тонгда ОМОН ва ФСБ ходимлари ётоқхонага дарс бошланишидан аввал келган. Улар хавфсизлик камераларини ўчириб, талабаларни калтаклай бошлаган. Воқеа гувоҳининг таъкидлашича, ниқобли ходимлар «бармоқларида кастетга ўхшаш махсус тактик қўлқоплардан» фойдаланган.
«Бундан ташқари, улар тўппонча ва электрошокерлар билан қуролланган эди. Ким уларни нима учун калтаклаганини сўраса, қўшимча зарба олди», – дейди талаба.
Унинг сўзларига кўра, талабалардан телефон ва ҳужжатлар олиб қўйилган. Тожикистонлик олти талаба сўроққа тутилган, бироқ кўп ўтмай қўйиб юборилган. Рейд давомида 15 киши тан жароҳати олган, суҳбатдошнинг сўзларига кўра, улардан баъзилари жарроҳлик амалиётига муҳтож.
Университет маъмурияти “тожикистонлик талабалар ва ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари ўртасида можаро бўлганини тасдиқлади, бироқ университет ректори Эдуард Дмитриев талабаларнинг оммавий калтакланганини инкор қилди. Унинг сўзларига кўра, университет миграция хизмати томонидан текширилган.
“Тожикистонлик тўрт нафар талаба томонидан ҳуқуқ-тартибот идораларига ўз вазифаларини бажаришга тўсқинлик қилишга уриниш бўлган, бу ҳаракатга ҳуқуқ-тартибот идоралари вакиллари томонидан чек қўйилган”, — деган Дмитриев. У талабаларнинг ҳаракатлари айнан қандай “тўхтатилгани”га аниқлик киритмаган.
23 май куни талабалар билан учрашувда университет раҳбарияти рейд терроризмни молиялаштирганликда айбланган талабанинг қўлга олиниши билан боғлиқлигини маълум қилди. Бу расман тасдиқланмаган.
Биринчи расмий муносабат
Ташқи ишлар вазирлигида элчи билан учрашув Россиядаги муҳожирлар билан сўнгги кунларда содир бўлган воқеаларга масъулларнинг биринчи расмий муносабати бўлди.
Хусусан, Тожикистоннинг Россия Федерациясидаги элчихонаси ва республиканинг Новосибирскдаги Бош консуллиги фақат бир кун аввал “Азия-Плюс” агентлигининг сўровига ёзма жавобда Комсомолск на-Амур шаҳрида тожикистонлик талабалар билан содир бўлган воқеадан хабардор эканликларини билдирган.
“Биз вазиятни кузатмоқдамиз ва қўшимча маълумотга эга бўлишимиз билан сизга хабар берамиз”, — дейилади мактубда.
“Азия-Плюс” элчихонадаги маълумотни икки кун ичида олишга ҳаракат қилган бўлса-да. Мессенжердаги телефон қўнғироқлари ва хабарларга жавоб берилмаган, юборилган ёзма сўровга юқоридаги жавоб олинган.
Дарвоқе, 20 май, шанба куни ҳам талабалар Тожикистоннинг Россиядаги элчихонасига ёрдам сўраб мурожаат қилишган.
«Жума куни олиб қўйилган телефонлар шанба куни бизга қайтарилганида, биз дарҳол элчихонага қўнғироқ қилдик. Лекин улар бугун шанба, ишланмаслигини, душанба куни боғланишимизни айтишди. Лекин ҳозирча ҳеч ким бизга қўнғироқ қилгани йўқ”, — дейилади талабалар каналида.
Мигрантларга қарши рейдлар
23 май куни кечқурун Москва яқинидаги Котелники полиция бўлимига 100 га яқин тожикистонлик муҳожир олиб келинган.
Муҳожирлар тожикистонликларга тегишли “Дийдор”, “Роҳат”, “Амина” ва “33 хауз” чойхоналарида ўтказилган рейдлар чоғида қўлга олинган.
Маҳбуслардан бирининг Озоди радиосига айтишича, ОМОН ходимлари муҳожирларни кечки 19:00 дан эрталабки 7:00 гача туришга мажбурлаган.
«Ўша кечаси 30 га яқин одам депортация қилинди. ОМОН ўзини қўпол тутди, бизни ҳақорат қилди ва ҳаммани Украинага хандақ қазиш учун жўнатиш керак, деб ҳақорат қилди», – дейди жабрланганлардан бири.
Россия расмийлари Тожикистондан келган муҳожирларга қарши уюштирилган рейдлар ва ОМОН ходимларининг қўпол ҳаракатлари сабабларини тушунтирмаяпти. Тожикистоннинг Россия Федерациясидаги элчихонаси вазиятга изоҳ бермаяпти. 18 май куни Котелникида ҳам юзлаб тожикистонликлар ҳибсга олинган.
Муҳожирларга қарши ҳаракатлар ўтган ҳафта Котелники шаҳрида яшовчиларнинг бир гуруҳи президент Владимир Путинга мурожаат қилганидан кейин кучайган. Улар ўз шаҳри “Тожикистон анклавига” айланганини даъво қилишган.

Посла России в Таджикистане пригласили в МИД из-за инцидентов со студентами и мигрантами в Москве.
24 мая Чрезвычайный и Полномочный посол России в республике Таджикистан Семен Григорьев был вызван в министерство иностранных дел Таджикистана.
На встрече до сведения посла была доведена обеспокоенность таджикской стороны поступающей информацией о массовых задержаниях под различными предлогами граждан Таджикистан на территории России, сообщается на сайте таджикского ведомства.
В частности, на встрече был подробно обсужден произошедший утром 19 мая в общежитии №3 Технического университета Комсомольска-на-Амуре в Хабаровском крае инцидент.
“Допросу и жестокому обращению со стороны российских правоохранительных органов были подвергнуты свыше ста таджикских студентов, обучающихся в данном вузе. Подобные инциденты не соответствуют духу таджикско-российского стратегического партнёрства и союзничества, могут нанести урон усилиям сторон по дальнейшему развитию взаимодействия в сфере образования”, – говорится в сообщении.
Что случилось?
Информация о том, что более 100 таджикских студентов, обучающихся в Комсомольске-на-Амуре, были избиты силовиками Хабаровского края, появилась 23 мая.
Сообщалось, что ранним утром 19 мая сотрудники ОМОН и ФСБ пришли в общежитие перед началом занятий. Они отключили камеры видеонаблюдения и начали избивать студентов. Свидетель происшествия отметил, что сотрудники в масках использовали “тактические перчатки со специальными вставками на пальцах, похожими на кастет”
“Кроме того, они были вооружены пистолетами и электрошокерами. Любой, кто спрашивал, за что их избивают, получал дополнительный удар”, – рассказал студент.
По его словам, у студентов изымали телефоны и документы. Шестерых учащихся из Таджикистана допросили, но вскоре отпустили. В ходе рейда травмы получили 15 человек, некоторым из них, по словам собеседника, требуется операция.
Администрация университета подтвердила “конфликт студентов из Таджикистана с сотрудниками правоохранительных органов, но ректор вуза Эдуард Дмитриев отрицал факт массового избиения студентов. По его словам, в вузе проходила проверка миграционной службы.
“Была попытка препятствия правоохранительным органам исполнению своих обязанностей со стороны четырех студентов из Таджикистана, которая была пресечена представителями органов правопорядка”, – заявил Дмитриев. Он не уточнил, как именно “пресекли” действия студентов.
На встрече со студентами 23 мая администрация вуза сообщила, что рейд был связан с арестом студента, задержанного за финансирование терроризма. Официально это не подтверждалось.
Первая официальная реакция
Встреча с послом в МИД это первая официальная реакция властей на происходящие в последние дни события с мигрантами в России.
В частности, посольство Таджикистана в РФ и Генеральное консульство республики в Новосибирске только накануне в письменном ответе на запрос “Азия-Плюс” сообщило, что в курсе инцидента с таджикскими студентами в Комсомольске-на-Амуре.
“Мы следим за ситуацией, и как только будет дополнительная информация, сообщим вам”, – говорилось  в письме.
Хотя информацию в посольстве “Азия-Плюс” пыталась получить в течение двух дней. На телефонные звонки и сообщения в мессенджере там не ответили, поэтому был отправлен письменный запрос, на который и был получен вышеизложенный ответ.
Кстати, студенты также обращались в посольство Таджикистана в России за помощью еще в субботу, 20 мая.
“Когда нам в субботу вернули изъятые в пятницу телефоны, мы сразу позвонили в посольство. Но там нам ответили, что сегодня суббота, нерабочий день, и что они свяжутся с нами в понедельник. Но нам пока никто оттуда не позвонил”, – передает слова студентов канал Komsagram.
Рейды на мигрантов
Между тем, в отдел полиции в подмосковных Котельниках вечером 23 мая были доставлены около 100 таджикских мигрантов.
Мигрантов задержали в ходе рейдов в принадлежащих таджикистанцам кафетериях “Дидор”, “Рохат”, “Амина” и “33 Хауз”.
Один из задержанных рассказал радио Озоди, что омоновцы заставили мигрантов стоять с 7 часов вечера до 7 часов утра.
“В ту же ночь около 30 человек были депортированы. Бойцы ОМОНа вели себя нагло, унижали и оскорбляли нас, говорили, что всех надо отправить в Украину рыть окопы”, – говорит один из потерпевших.
Власти России причины рейдов против мигрантов из Таджикистана и жестоких действий омоновцев не объясняют. Посольство Таджикистана в РФ ситуацию не комментирует.
18 мая в Котельниках также были задержаны сотни таджикистанцев.
Акции против мигрантов активизировались после того как на прошлой неделе группа жителей Котельников обратилась к президенту Владимиру Путину. Они утверждали, что их город стал “таджикским анклавом”.