2025-yil 2-may kuni O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari B. Usmonov Rossiyaning O‘zbekistondagi elchisi O. Malginov bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi muhim hamkorlik yo‘nalishlari, jumladan, konsullik va migratsiya masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlarning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar va yuqori darajadagi kelajakdagi tadbirlar jadvalini kelishib oldilar. Ular konsullik masalalari bo‘yicha hamkorlik yuqori darajada ekanligini alohida ta’kidladi. Masalan, har yili konsullik masalalari bo‘yicha maslahatlashuvlar o‘tkaziladi. Shuningdek, migratsiya sohasida yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan: O‘zbekiston fuqarolarini Rossiyada ishlash uchun tartibga solish masalasi bo‘yicha ikki tomonlama ishchi guruh har oy yig‘ilib turadi.
Ikki davlat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi doimiy maslahatlashuvlar fuqarolarning huquqlarini himoya qilish, konsullik xizmatlarini yaxshilash va mehnat migratsiyasi bilan bog‘liq muammolarni tezkor hal qilishga yordam bermoqda. Bu masalalarga fuqarolarning jo‘nab ketishdan oldin til va kasb tayyorgarligi, ruxsat berish jarayonlarining bir qismini O‘zbekistonda amalga oshirish va qonunlarga rioya qilish kabi yo‘nalishlar kiradi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomoni Rossiyada o‘zbekistonlik mehnat muhojirlarining huquqlari buzilishi va ularga nisbatan qo‘pol munosabat ko‘rsatilishi haqidagi xabarlar ko‘payib borayotganiga e’tibor qaratdi. Bu kabi vaziyatlar fuqarolarning qonun bilan kafolatlangan huquq va erkinliklarini buzish hisoblanadi. Shu bois, O‘zbekiston Rossiya tomonidan ushbu masalani jiddiy o‘rganib chiqishni va tegishli organlarga xavotirlarni yetkazishni so‘radi.
Uchrashuv yakunida ikki davlat fuqarolarining huquq va erkinliklarini bir-birining hududida himoya qilish bo‘yicha yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishildi.

2 мая 2025 года заместитель министра иностранных дел Узбекистана Б. Усманов встретился с послом России в Узбекистане О. Мальгиновым. На встрече были подробно обсуждены важные направления сотрудничества двух стран, в том числе консульские и миграционные вопросы.
Стороны рассмотрели актуальные вопросы взаимоотношений Узбекистана и России и согласовали график будущих мероприятий на высшем уровне. Они подчеркнули высокий уровень сотрудничества по консульским вопросам. Например, консульские консультации проводятся каждый год. Тесное сотрудничество налажено и в сфере миграции: ежемесячно проводятся заседания двусторонней рабочей группы по регулированию трудовой деятельности граждан Узбекистана в России.
Регулярные консультации между внешнеполитическими ведомствами двух стран способствуют защите прав граждан, совершенствованию консульского обслуживания, оперативному решению вопросов, связанных с трудовой миграцией. К этим вопросам относятся такие области, как языковая и профессиональная подготовка граждан перед выездом, проведение некоторых разрешительных процедур в Узбекистане.
В ходе встречи узбекская сторона обратила внимание на участившиеся сообщения о нарушениях прав узбекских трудовых мигрантов и жестком обращении с ними в России. Подобные ситуации являются нарушением прав и свобод граждан, гарантированных законом. Поэтому Узбекистан попросил от Российской стороны серьезно изучить этот вопрос и довести свою обеспокоенность до соответствующих органов.
В завершение встречи была достигнута договоренность о продолжении тесного взаимодействия по вопросам защиты прав и свобод граждан двух стран на территории друг друга.