Rossiya fuqaroligini olgan muhojirlar Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolashga majburlanganidan shikoyat qilmoqda. Erkaklar bozorlar, qurilish maydonchalari, omborlar va oziq-ovqat xizmatlari ko‘rsatish shoxobchalarida o‘tkazilgan reydlar chog‘ida qo‘lga olinadi, so‘ngra “voyenkomat”larda bosim o‘tkaziladi, deb yozadi “Sibir.Realii”.
Huquqshunoslarning fikricha, bahorgi chaqiruv kampaniyasi boshlanishi bilan reydlar ommaviy va qonunbuzarliklar soni bo‘yicha misli ko‘rilmagan tus olgan.
«Yaqinda fuqarolikni olganlar yoki yashash uchun ruxsatnomasi bor muhojirlarga «muvaffaqiyatli bosim» holatlarining aksariyatidan bexabar qolamiz. Odamlar aloqadan mahrum bo’lib, keyin elektr, suv bilan qiynoqlar, uxlatmaslik, ochlik kabi usullar qo’llaniladi. Ko’pchilik, albatta, «rozi bo‘ladi». Shuning uchun eng to‘g‘ri maslahat Rossiyada ro’yxatdan o’tish to’g’risida qog’oz olish va darhol mamlakatni tark etishdir», deb yozadi huquq himoyachisi Aleksandr.
“Ko‘ndirish” usullari urushga bormaslikka qaror qilganlar uchun ham topiladi. O‘zbekistonlik Umidning yaqinlari jurnalistlarga bu odam iqtisod fakultetini muvaffaqiyatli tamomlagani va armiyaga borish niyati yo‘qligini aytadi. 2024-yilning kuzida u reydlardan birida ushlangan.
U opasiga telefon qila olgan va faqat ro‘yxatga qo‘yishi, urushga borishni istamasligini ma’lum qilgan. Opasi, shartnomani imzolamaslik va uyga qaytishini buyurgan. Biroq Umid ikki haftadan keyin «DNR»dan aloqaga chiqqan.
Urushga jalb qilish uchun faqat jismoniy bosim emas, balki psixologik bosim ham qo’llaniladi. Eng keng tarqalgan tahdid – bu Rossiya fuqaroligidan mahrum qilish. Mutaxassislarning fikriga ko’ra, buni qilish juda oson, chunki qonunda buning yo‘llari ko‘p. Masalan, fuqaroning ijtimoiy tarmoqlarida “armiya haqidagi feyk xabar tarqatgani” yoki “ekstremizmni qo‘llab-quvvatlash” belgilari paydo bo‘lishi mumkin.
«Rossiya fuqaroligi yashash uchun ruxsatnomaga qaraganda 6,5 baravar ko’proq bekor qilinadi. Ko’pincha oldingi bosqichlarda hujjatlarni tayyorlashdagi «xatolar» yoki haqiqiy muammolar uni bekor qilish uchun qo’llaniladi. Ko’pincha xavfsizlik kuchlari RVP (vaqtinchalik yashash uchun ruxsatnoma) da yashash joyida soxta ro’yxatga olishni «fosh qiladi». Ikkinchi oʻrinda soʻnggi uch yil ichida ikki yoki undan ortiq maʼmuriy bayonnomalar mavjud boʻlsa, ilgari bajarilmagan kirish taqiqlari” turadi, deydi huquq himoyachisi Valentina.
Tergov qoʻmitasi rahbari Bastrikin oʻtgan hafta oʻtkazilgan reydlar samaradorligi haqida maʼlumot berdi. Uning ma’lumotlariga ko’ra, armiyada Rossiya pasportiga ega bo’lgan muhojirlardan bemalol katta diviziya tuzilishi mumkin ekan.
«Biz front tugul, hatto harbiy xizmatga ham borishni istamaydigan 80 ming nafar Rossiya fuqarolarini qo‘lga oldik. 80 ming kishini harbiy ro‘yxatga oldik va hozir negadir O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘izistonda yashashni yoqtirmaydigan 20 ming nafar yosh Rossiya fuqarolari frontning oldingi saflarida turibdi», degan Tergov qo‘mitasi raisi A. Bastrikin.
Avvalroq Vladimir Putin Ukrainada “Rossiyadan farqli o‘laroq” odamlarni ko‘chada ushlab, urushga jo‘natilayotganini bir necha bor ta’kidlagan edi.

Уязвимые «добровольцы»
Мигранты, получившие российское гражданство, жалуются на принуждение к подписанию контракта с Минобороны. Мужчин отлавливают в ходе рейдов на рынках, стройплощадках, складах и в точках общепита, а затем прессингуют в военкоматах, пишет «Сибирь.Реалии». По наблюдениям адвокатов, с началом весенней призывной кампании облавы стали массовыми и беспрецедентными по числу нарушений.
«Большая часть случаев „успешного давления“ на недавно получивших гражданство или на мигрантов с ВНЖ проходит мимо нас. Людей лишают связи и потом используют любые методы — пытки током, водой, не дают спать, есть. Многие, конечно, „соглашаются“. Так что идеальный совет — получить бумажку о постановке на учет и тут же уехать из страны до тех пор, пока в России не сменится режим»
Александр, правозащитник
«Подход» находят в том числе к тем, кто решительно настроен не ехать на войну. Близкие уроженца Узбекистана Умида рассказали журналистам, что мужчина успешно окончил экономический факультет и не собирался вербоваться в армию. Осенью 2024 года он попал под одну из облав.
«Успел дозвониться до старшей сестры, сказал — просто надо встать на воинский учет. „Воевать я не собираюсь“. Сестра ему: в крайнем случае вернёшься домой, ничего страшного, отец поймет. Брат согласился, настрой был такой — никакого контракта. В крайнем случае семья бы за него заплатила, лишь бы отстали. Но он вышел на связь только две недели спустя — уже откуда-то из „ДНР“»
Наргиза, сестра
В ход идёт не только физическое, но и психологическое давление. Самая частая угроза — лишение российского гражданства. Как говорят эксперты, сделать это довольно легко, так как закон предусматривает множество оснований. Например, в соцсетях гражданина могут обнаружить признаки «фейков об армии» или «публичную поддержку экстремизма».
«Российского гражданства лишают в 6,5 раз чаще, чем ВНЖ. Чаще всего для лишения используют „ошибки“ или реальные проблемы в оформлении документов на предыдущих этапах. Наиболее часто силовики „обнаруживают“ фиктивную регистрацию по месту проживания на этапе РВП (разрешение на временное проживание). На втором месте — неисполненные ранее запреты на въезд при наличии двух или более любых административных протоколов за последние три года»
Валентина, правозащитница
О результативности облав на прошлой неделе отчитывался глава Следственного комитета. Согласно его данным, из мигрантов с российским паспортом в армии с лёгкостью могли бы сколотить большую дивизию.
«Мы отловили уже 80 тысяч вот таких граждан России, которые не то, что на передовую, они в военкомат не хотят сходить. 80 тысяч мы отловили, поставили на воинский учёт и уже 20 тысяч молодых граждан России, которым почему-то не нравится жить в Узбекистане, Таджикистане, Кыргызстане, находятся на передовой»
А. Быстрыкин, председатель СК
Ранее Владимир Путин неоднократно заявлял, что в Украине «в отличие от России» людей хватают на улицах и отправляют на войну.