Rossiya Oliy sudi chet el fuqarosi, hatto Rossiya fuqarosi bilan turmush qurgan bo‘lsa ham, mamlakatdan «vidvoreniye» qilinishi mumkinligini ma’lum qildi.
Sud Rossiya fuqarosi bilan turmush qurishning o‘zi migratsiya nazorati choralarini qo‘llashga to‘sqinlik qilmasligini tushuntirdi. Agar sud chet el fuqarosining Rossiyada bo‘lishi nomaqbul deb qaror chiqargan bo‘lsa, nikoh uni bekor qilish uchun asos bo‘lmaydi. Xuddi shunday, oila qurish chet el fuqarosini chiqarib yuborilishdan ozod qilmaydi.
Ushbu aniqlik Ukraina fuqarosining ishi bilan bog‘liq. Giyohvand moddalar savdosi uchun jazoni o‘tagandan so‘ng, u Federal Jazoni ijro etish xizmatining Rossiyada bo‘lishini nomaqbul deb e’lon qilish to‘g‘risidagi qaroriga e’tiroz bildirishga urindi. Ayol mamlakatda uzoq vaqt yashaganini va Rossiya fuqarosi bilan turmush qurishni rejalashtirganini va deportatsiya uning shaxsiy va oilaviy hayotga bo‘lgan huquqini buzganini da’vo qildi.
Birinchi instansiya sudi va apellyasiya sudi uning da’volarini rad etdi. Biroq, kassatsiya sudi ushbu qarorlarni bekor qildi va ayol ish ko‘rib chiqilayotgan paytda turmushga chiqqanligini aniqladi. Oliy sud bu yondashuvga qo‘shilmadi va birinchi instansiya va apellyasiya sudlarining qarorlarini o‘z kuchida qoldirdi.
Oliy sud «vidvoreniye» qilingan shaxsning sud qaroridan keyingi nikohi huquqiy ahamiyatga ega emasligini va ishning natijasiga ta’sir qilmasligini ta’kidladi.
Avvalroq Federal sud ijrochilari xizmati 2025-yilda Rossiyada chet elliklarni majburiy chiqarib yuborish kamayganini xabar qilgan edi. So‘nggi 11 oy ichida 54 400 nafar chet el fuqarosi va fuqaroligi bo‘lmagan shaxs mamlakatdan chiqarib yuborildi. 2024-yilning shu davrida 79 000 ta bunday holat qayd etilgan edi.

Верховный суд России разъяснил, что иностранного гражданина могут выдворить из страны, даже если он состоит в браке с гражданином РФ. Об этом 16 января 2026 года сообщила пресс-служба Верховного суда.
В суде пояснили, что сам факт брака с россиянином не мешает применению мер миграционного контроля. Если суд уже принял решение о нежелательности пребывания иностранца в России, то последующий брак не является основанием для его отмены. Также наличие семьи не освобождает иностранного гражданина от выдворения.
Поводом для разъяснений стало дело гражданки Украины. После отбытия наказания за преступление, связанное с незаконным оборотом наркотиков, она попыталась оспорить решение Федеральной службы исполнения наказаний о нежелательности её пребывания в России. Женщина утверждала, что долго жила в стране и собиралась выйти замуж за гражданина РФ, а выдворение нарушает её право на личную и семейную жизнь.
Суд первой инстанции и апелляция отказали ей в удовлетворении требований. Однако кассационный суд отменил эти решения, указав, что к моменту рассмотрения дела женщина уже вступила в брак. Верховный суд с таким подходом не согласился и оставил в силе решения судов первой и апелляционной инстанций.
В Верховном суде подчеркнули, что заключение брака после вынесения решения о нежелательности пребывания не имеет юридического значения и не влияет на итог дела.
Ранее Федеральная служба судебных приставов сообщала, что в 2025 году в России стало меньше принудительных выдворений иностранцев. За 11 месяцев из страны выдворили 54,4 тысячи иностранных граждан и лиц без гражданства. За тот же период 2024 года таких случаев было 79 тысяч.