14-yanvar kuni Davlat Dumasi Rossiyadagi mehnat migrantlari uchun pul o’tkazmalari qoidalarini sezilarli darajada o’zgartirishi mumkin bo’lgan qonun loyihasini ko’rib chiqdi. Qonun loyihasi bo‘yicha migrantlarga faqat Rossiyadagi rasmiy maoshlaridan oshmaydigan miqdorni chet elga o‘tkazishga ruxsat berish ko‘zda tutilgan edi. Bu qoida ham rubl, ham xorijiy valyuta o’tkazmalariga taalluqli bo’lardi.
Bu shuni anglatadiki, agar kimningdir rasmiy oylik daromadi, masalan, 40 000 rubl bo’lsa, u chet elga bu miqdordan ko’p pul o’tkaza olmaydi. Qonun loyihasi mualliflari migrantlarni haqiqiy daromadlarini oshkor qilishga va hozirda ko’pincha yashirin bo’lgan pullarga soliq to’lashga majburlamoqchi ekanliklarini da’vo qilishdi.
Biroq, Davlat Dumasining Moliya bozorlari qo’mitasi qonun loyihasini qo’llab-quvvatlamadi va uni birinchi o’qishda rad etishni taklif qildi. Deputatlarning fikricha, qonun yomon yozilgan. Unda shaxsning haqiqiy daromadini kim tekshirishi, banklar daromad va pul o’tkazmalarini qanday taqqoslashi yoki migrant ruxsat etilganidan ko’proq pul o’tkazsa, qanday jazo qo’llanilishi ko’rsatilmagan. Rossiya hukumati shuningdek, hujjat qo’pol ekanligini va jiddiy qayta ko’rib chiqishni talab qilishini aytdi. Xususan, unda migrantlar o’z daromadlarini qanday tasdiqlashlari, qanday hujjatlarni taqdim etishlari yoki bu ma’lumotni kim tasdiqlashi aniq ko’rsatilmagan.
Shuning uchun, hozirda migrantlarning chet elga pul o’tkazmalariga yangi cheklovlar kiritilmayapti. Qonun loyihasi rad etildi va qoidalar o’zgarishsiz qolmoqda.

14 января в Госдуме рассматривали законопроект, который мог сильно изменить правила денежных переводов для трудовых мигрантов в России. По этому проекту мигрантам хотели разрешить переводить за границу только ту сумму, которая не превышает их официальную зарплату в России. Это правило должно было действовать и для переводов в рублях, и в иностранной валюте.
То есть если человек по документам получает, например, 40 тысяч рублей в месяц, то он не смог бы отправить за границу больше этой суммы. Авторы закона говорили, что так хотят заставить мигрантов показывать реальные доходы и платить налоги с денег, которые сейчас часто остаются «в тени».
Но Комитет Госдумы по финансовому рынку этот закон не поддержал и предложил его отклонить уже в первом чтении. Депутаты объяснили, что закон написан плохо. В нём не указано, кто будет проверять, сколько человек реально заработал, как банки должны сравнивать доход и переводы, и какое наказание будет, если мигрант переведёт больше положенного.
Правительство России тоже заявило, что документ сырой и требует серьёзной доработки. В частности, там не прописано, как мигранты должны будут подтверждать свои доходы, какие справки сдавать и кто будет проверять эти данные.
Поэтому на данный момент никаких новых ограничений на переводы денег мигрантов за границу не вводят. Законопроект отклонён, и правила остаются прежними.