РФ ИИВ 2022 йилнинг  дастлабки беш ойида хорижликларни рўйхатга олиш ўтган йилнинг шу даврига нисбатан деярли икки баравар кўпайди, – деб хабар беради ТАСС.
Жорий йилнинг беш ойида миграция бўйича рўйхатга олинган хорижий фуқаролар сони ўтган йилнинг шу даврига нисбатан икки баравар кўпайди. РФ ИИВнинг 2022 йил январь-май ойларидаги маълумотлар шуни кўрсатмоқда.
“2022 йил январь-май ойларида чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг миграция рўйхатидан ўтганлари 6 607 639 нафарни ташкил этди”,- дейилади вазирлик ҳисоботида.
Ўтган йилнинг шу даврида бу кўрсаткич 3 893 014 нафарни ташкил этган. Бундан ташқари шу йилнинг беш ойида меҳнат патентларини бериш ҳам кўпайди.
“2022 йилнинг январь – май ойларида хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга 845 494 та патент берилди”,-дейилади ҳисоботда, бу ўтган йилнинг шу даврига (538 704) нисбатан 306 790 тага кўп.
Ишлаш учун рухсатномалар ўтган йилдаги 28 минг ўрнига бу йил 35 мингтадан ошди.
РФ ИИВ аввалроқ, 20 май ва 6 июнда бир қатор давлатлар билан транспорт алоқаларига қўйилган чекловлар бекор қилинганлиги ҳақида хабар берган эди. Бундай мамлакатлар орасида Абхазия, Белоруссия, Қозоғистон, Хитой, Монголия, Жанубий Осетия, Арманистон ва Қирғизистон бор. Шу муносабат билан ушбу давлатларнинг яшаш ва ишлаш учун рухсатнома олмаган фуқаролари белгиланган саналарда – 17 август ва 3 сентябрдан кечиктирмай Россияни тарк этишлари керак. Транспорт чекловларини бекор қилиш муносабати билан давлатлар рўйхати яна кенгайиб бормоқда.

Показатели первых пяти месяцев 2022 года почти в два раза превысили аналогичный период прошлого года, сообщает ТАСС.
Количество иностранных граждан, поставленных на миграционный учет за пять месяцев текущего года, почти в два раза превысило показатели за аналогичный период прошлого года. Это следует из сводки показателей МВД РФ по миграционной ситуации за январь-май 2022 года, с которой ознакомился ТАСС.
«За январь-май 2022 года количество фактов постановки на миграционный учет иностранных граждан и лиц без гражданства — 6 607 639», — говорится в материалах ведомства. При этом за аналогичный период прошлого года данный показатель составил 3 893 014.
Кроме того, по данным МВД, за пять месяцев 2022 года больше выдано патентов на работу. «За январь-май 2022 года оформлено патентов иностранным гражданам и лицам без гражданства — 845 494», — сказано в сводке ведомства, это на 306 790 больше, чем было годом ранее (538 704). Также выросло количество оформленных разрешений на работу — с почти 28 тыс. в прошлом году и более 35 тыс. в текущем.
Ранее в МВД сообщили, что 20 мая и 6 июня распоряжением правительства сняты ограничения на транспортное сообщение с рядом стран. Среди них, в частности, Абхазия, Белоруссия, Казахстан, Китай, Монголия, Южная Осетия, Армения и Киргизия. В связи с этим, гражданам указанных государств, не получившим разрешительных документов на проживание и осуществление трудовой деятельности, необходимо выехать из России не позднее 17 августа и 3 сентября соответственно. В связи с постепенным снятием временных ограничений на транспортное сообщение перечень государств будет дополняться.