Yangi qoidalar 2027-yildan boshlab bosqichma-bosqich joriy etilishi rejalashtirilgan. Rasmiylar migratsiya nazoratini to‘liq raqamlashtirishni va har bir chet ellik ishchi doimiy ro‘yxatdan o‘tadigan tizim yaratishni istamoqda.
Asosiy yangilik – bu raqamli migrant profilini joriy etish. Chet elliklarga elektron chipli maxsus karta beriladi. Unda biometrik ma’lumotlar: yuz fotosurati, barmoq izlari, shuningdek, tibbiy ma’lumotlar va huquqni muhofaza qilish organlari uchun ma’lumotlar saqlanadi.
Rasmiylar buni yagona nazorat tizimini yaratmoqchi ekanliklari bilan izohlamoqda. Maxsus ma’lumotlar bazalari nafaqat migrantlarning o‘zlari, balki chet elliklarni rasman yollagan ish beruvchilar haqida ham ma’lumotlarni saqlaydi.
Sinov loyihasi 2027-yil 1-yanvarda boshlanishi rejalashtirilgan. Yangi qoidalarni birinchi bo‘lib Moskva va Sankt-Peterburg sinovdan o‘tkazadi.
Yangi shartlarga ko‘ra, migrantlar faqat rasman ishga olib kelingan mintaqada ishlashlari mumkin bo‘ladi. Agar biror kishi, masalan, Moskvada ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lsa, ular endi qayta ro‘yxatdan o‘tmasdan boshqa mintaqaga ishga keta olmaydi.
Rasmiylar, shuningdek, migrantlar o‘zlari bilan olib kelishi mumkin bo‘lgan qarindoshlar sonini cheklashni rejalashtirmoqda. Ular faqat turmush o‘rtoqlar va voyaga yetmagan bolalarga ruxsat berishni rejalashtiryapti.
Shu bilan birga, oddiy rus oilalari ham rasman xorijiy ishchilarni – masalan, enagalar, qarovchilar yoki uy xizmatchilarini yollashi mumkin bo‘ladi. Bu maxsus bandlik agentliklari orqali amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Hozirda Rossiyada noqonuniy ravishda yashayotgan migrantlarga yashirin faoliyatdan chiqish imkoniyati beriladi. Biroq, buning uchun ular biometrik ma’lumotlarni taqdim etishlari, barcha jarimalar va qarzlarni to‘lashlari va hech qanday huquqiy muammolarga duch kelmasliklari kerak.
Migrantlarning mablag‘lari ustidan alohida nazorat o‘rnatiladi. Ish haqi, uyga o‘tkazmalar va soliq to‘lovlari hukumat tomonidan tanlangan yagona, maxsus bank orqali amalga oshirilishi mumkin. Rejaga ko‘ra, daromad solig‘i oldindan to‘lanishi kerak. Bundan tashqari, ushbu bank orqali migrant qoidalarni buzganlik uchun deportatsiya qilingan taqdirda Rossiyadan chiqib ketishi uchun mablag‘larni saqlash uchun maxsus hisoblar ochilishi mumkin.
Yangi kelganlar uchun maxsus migratsiya markazlari yoki «xab»lar ochish ham rejalashtirilgan. U yerda migrantlar tibbiy ko‘rikdan, hujjatlarni tekshirishdan va huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan monitoringdan o‘tkaziladi. Migrant ishchilar ish beruvchilar tayyorlagan maxsus turar joylarda yashashlari shart.
Qonunbuzarliklar uchun jazo choralari ham qattiqlashadi. Agar migrant yashash qoidalarini buzsa, ular nazorat ostidagi shaxslar reyestriga qo‘shilishi, deportatsiya qilinishi va kamida bir yil davomida Rossiyaga kirishi taqiqlanishi mumkin.
Ish beruvchilarning ham muammolari ko‘payadi. Migratsiya qoidalarini buzgan kompaniyalarga ikki yil davomida xorijiy ishchilarni yollash taqiqlanishi mumkin.
Rossiya rasmiylari 2030-yilga kelib bunday tizim migratsiya oqimlarini to‘liq nazorat qilish va mehnat migratsiyasini yashirin holatdan chiqarish imkonini beradi, deb hisoblaydi.

Новые правила планируют постепенно вводить с 2027 года. Власти хотят полностью перевести миграционный контроль в «цифру» и создать систему, где каждый иностранный работник будет находиться под постоянным учетом.
Главное новшество — появление цифрового профиля мигранта. Иностранцам планируют выдавать специальную карту с электронным чипом. В ней будут храниться биометрические данные: фотография лица, отпечатки пальцев, а также медицинская информация и данные для правоохранительных органов.
Власти объясняют это тем, что хотят создать единую систему контроля. В специальных базах будут храниться данные не только о самих мигрантах, но и о работодателях, которые официально нанимают иностранцев.
Эксперимент должен стартовать с 1 января 2027 года. Скорее всего, первыми новые правила начнут проверять в Москве и Санкт-Петербурге.
По новым условиям мигрант сможет работать только в том регионе, куда его официально привезли на работу. Если человека оформили, например, в Москве, уехать работать в другой регион без переоформления уже не получится.
Также власти хотят ограничить круг родственников, которых можно будет привозить с собой. Разрешить планируют только супругу и несовершеннолетних детей.
При этом обычные российские семьи тоже смогут официально нанимать иностранных работников — например, нянь, сиделок или помощников по дому. Делать это планируют через специальные агентства занятости.
Для мигрантов, которые сейчас находятся в России нелегально, хотят сделать возможность выйти «из тени». Но для этого нужно будет сдать биометрию, погасить все штрафы и долги, а также не иметь проблем с законом.
Отдельный контроль появится за деньгами мигрантов. Зарплаты, переводы на родину и уплата налогов могут проходить через один специальный банк, который выберет правительство. Подоходный налог, по плану, придется платить заранее — авансом.
Кроме того, через этот банк могут создать специальные счета, на которых будут храниться деньги на возможный выезд мигранта из России, если его депортируют за нарушение правил.
Для приезжих также хотят создать специальные миграционные центры или «хабы». Там мигранты будут проходить медосмотр, проверку документов и контроль со стороны силовых структур. Жить трудовые мигранты должны будут в специальных местах, которые обязаны подготовить работодатели.
Наказания за нарушения тоже станут жестче. Если мигрант нарушит правила пребывания, его могут внести в реестр контролируемых лиц, депортировать и запретить въезд в Россию минимум на один год.
Проблемы будут и у работодателей. Компаниям, которые нарушают миграционные правила, могут на два года запретить нанимать иностранных работников.
Российские власти считают, что к 2030 году такая система позволит полностью контролировать миграционные потоки и вывести трудовую миграцию из «серой зоны».