Davlat Dumasi migrantlar uchun tibbiy ko’rik qoidalarini o’zgartiruvchi qonun loyihalarini qo’llab-quvvatladi. Bu haqda Sog’liqni saqlash qo’mitasi rahbari Sergey Leonov ma’lum qildi.
Endi Rossiyaga 90 kundan ortiq vaqtga kelgan chet elliklar kirishdan keyin 30 kun ichida majburiy tibbiy ko’rikdan o’tishlari shart bo’ladi. Ilgari ularga buni amalga oshirish uchun 90 kun muddat berilgan edi.
Tekshiruv natijalari haqidagi ma’lumotlar yagona sog’liqni saqlash tizimiga, shuningdek, Ichki ishlar vazirligi va Rospotrebnadzorga yuboriladi.
Agar muhojirda xavfli yuqumli kasalliklar aniqlansa, u Rossiyadan deportatsiya qilinishi mumkin. Tibbiy ma’lumotnomalarni soxtalashtirish jinoyat hisoblanadi va sakkiz yilgacha qamoq bilan jazolanadi.
Shuningdek, 28-yanvarda Ichki ishlar vazirligi va ta’lim tizimi o’rtasida axborot almashishning yangi tartibi kuchga kirdi. Endi agentliklar maktab va kollejlarda o’qiyotgan chet el fuqarolarining farzandlari haqida muntazam ravishda ma’lumotlar almashib turadi.

В Госдуме поддержали законопроекты, которые меняют правила прохождения медосмотра для мигрантов. Об этом сообщил глава комитета по охране здоровья Сергей Леонов.
Теперь иностранцы, которые приехали в Россию больше чем на 90 дней, должны будут пройти обязательное медицинское обследование в течение 30 дней после въезда. Раньше на это давали 90 дней.
Информация о результатах обследования будет передаваться в единую систему здравоохранения, а также в МВД и Роспотребнадзор.
Если у человека обнаружат опасные инфекционные заболевания, его могут депортировать из России. А за поддельные медицинские справки предусмотрена уголовная ответственность — наказание может доходить до 8 лет лишения свободы.
Также с 28 января в России начал действовать новый порядок обмена информацией между МВД и системой образования. Теперь ведомства будут регулярно передавать друг другу данные о детях иностранных граждан, которые учатся в школах и колледжах.