2025-yil 1-sentyabrdan Moskva va Moskva viloyatida migrantlarning joylashuvini mobil ilova orqali kuzatish bo‘yicha tajriba boshlanadi. Dasturda ishtirok etish uchun xorijliklar o‘z shaxsiy ma’lumotlarini, jumladan, mobil qurilmalar va geolokatsiya ma’lumotlarini qayta ishlashga Ichki ishlar vazirligiga rozilik berishi kerak bo‘ladi.
Agar migrant mustaqil ravishda ro‘yxatdan o‘tish imkoniga ega bo‘lmasa, bu borada unga tegishli bo‘limlar yordam beradi. Biroq, agar foydalanuvchining geolokatsiyasi uch kun ichida qayd etilmasa, u qaydnomadan olib tashlanishi mumkin.
Mehmonxonalarda, sanatoriylarda, sayyohlik markazlarida, lagerlarda yashovchi yoki kasalxonada bo‘lganlar uchun istisnolar mavjud – ular o‘z joylashuvi haqida xabar berishlari shart emas.
Agar qonun loyihasi qabul qilinsa, eksperiment 2029-yil 1-sentyabrgacha davom etadi. Tajriba Belarus fuqarolaridan tashqari Rossiyaga vizasiz kirgan xorijiy fuqarolarga nisbatan qo‘llaniladi.
Bundan tashqari, 2025-yil 30-iyundan boshlab Rossiya migrantlarning raqamli profillarini, jumladan, barmoq izlari va fotosuratlar kabi shaxsiy va biometrik ma’lumotlarni yaratishni boshlaydi. Ushbu profillar chet el fuqarolarining mamlakat ichidagi holatini nazorat qilish uchun ishlatiladi.
Shuningdek, 2025-yil 1-yanvardan boshlab chet el fuqarolari 10 tadan ko‘p bo‘lmagan sim-kartalarni ro‘yxatdan o‘tkaza olmaydi va ularni olish uchun biometrik ma’lumotlarni taqdim etishi kerak bo‘ladi. Ilgari chiqarilgan SIM-kartalar 2025-yil 1-iyulgacha biometrik ma’lumotlar yordamida tasdiqlanishi kerak, aks holda ular bloklanadi.
Ushbu chora-tadbirlar migratsiya ustidan nazoratni kuchaytirish va Rossiya hududida xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan, deb iddao qilinmoqda.

С 1 сентября 2025 года в Москве и Подмосковье начнётся эксперимент по отслеживанию местоположения мигрантов через мобильное приложение. Для участия в программе иностранцам потребуется дать согласие МВД на обработку их персональных данных, включая информацию с мобильных устройств и геолокацию.
Если у мигранта нет возможности зарегистрироваться самостоятельно, соответствующие ведомства помогут ему в этом. Однако, если геолокация пользователя не будет фиксироваться в течение трёх дней, его могут снять с учёта.
Исключения предусмотрены для тех, кто проживает в гостиницах, санаториях, турбазах, кемпингах или находится в больнице — им не нужно сообщать о своём местоположении.
Если законопроект будет принят, эксперимент продлится до 1 сентября 2029 года и будет распространяться на иностранных граждан, въехавших в Россию без визы, за исключением граждан Белоруссии.
Кроме того, с 30 июня 2025 года в России начнётся формирование цифровых профилей мигрантов, включающих личные и биометрические данные, такие как отпечатки пальцев и фотографии. Эти профили будут использоваться для контроля статуса иностранных граждан на территории страны.
Также с 1 января 2025 года иностранные граждане смогут зарегистрировать не более 10 сим-карт, а для их оформления потребуется предоставить биометрические данные. Ранее оформленные сим-карты необходимо будет подтвердить по биометрии до 1 июля 2025 года, иначе они будут заблокированы.
Эти меры направлены на усиление контроля за миграцией и обеспечение безопасности на территории России.