Rossiyada migrant ishchilarni uyushgan holda olib kelish bo’yicha yangi tajriba 2027-yil 1-yanvardan boshlanib, 2029-yil oxirigacha davom etadi. Biroq Moskva va Moskva viloyati ushbu loyihaga kiritilmadi, tizim bu hududlarda ishlamaydi.
Tajribaning mohiyati shundaki, barcha ish beruvchilar va barcha migrantlar maxsus davlat reestrlariga kiritiladi. Kompaniyalar, tadbirkorlar va hatto jismoniy shaxslar ish beruvchi sifatida ro’yxatdan o’tadi, migrantlar esa xorijiy ishchi sifatida ro’yxatdan o’tishlari shart. Ushbu ro’yxatdan o’tishlar faqat bir yil davomida amal qiladi va keyin yangilanishi kerak bo’ladi.
Tajriba o’tkazilayotgan hududlarda chet elliklar uchun boshqa ishga yollash usullariga yo’l qo’yilmaydi. Bu shuni anglatadiki, ishga joylashish faqat shu tizim orqali mumkin bo’ladi. Hokimiyat organlari har bir mintaqada ruxsat etilgan migrantlar sonini aniqlay oladi.
Agar biror kishi boshqa mintaqada yoki boshqa mutaxassislikda ishga kirsa, u ro’yxatdan o’chiriladi. Bu holda, ular faqat bir yildan keyin qayta murojaat qilishlari mumkin bo’ladi. Agar ish beruvchi uch ish kunidan ortiq vaqt davomida ishchini topa olmasa, bu ham chiqarib tashlanishga asos bo‘lishi mumkin.
Har bir xorijiy ishchi uchun oyiga 1200 rubl miqdorida badal to’lanishi kerak. Ushbu badalni ish beruvchi yoki migrantning o’zi to’lashi mumkin. Miqdor mintaqaga va migrant oilasini olib kelishiga qarab oshishi mumkin.
Ish beruvchilar migrant uchun barcha zarur hujjatlar, tibbiy sug’urta va turar joy taqdim etishlari shart bo’ladi. Yangi tizim qishloq xo’jaligi, omborxonalar, logistika va yengil sanoat sohalariga eng ko’p ta’sir qiladi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yangi qoidalar MDH mamlakatlaridan kelgan ba’zi migrantlarni Rossiyani tark etishga majbur qilishi mumkin. Shu bilan birga, rasmiylar Hindiston, Bangladesh va Vetnam kabi boshqa mamlakatlardan ishchilarni jalb qilish masalasini muhokama qilmoqda. Boris Titovning hisob-kitoblariga ko’ra, 2026-yilda Hindistondan taxminan 40 000 ishchi Rossiyaga kelishi mumkin. Migrantlar uchun bu bir narsani anglatadi: Rossiyada ishlash tobora ko’proq ma’lum bir ish beruvchi, mintaqa va kasb bilan bog’liq bo’ladi va xatolar yoki ruxsatsiz ish joyini o’zgartirish mamlakatda qonuniy yashash va ishlash huquqini yo’qotishiga olib kelishi mumkin.

В России с 1 января 2027 года начнётся новый эксперимент по организованному завозу трудовых мигрантов. Он будет работать до конца 2029 года. Но Москва и Московская область в этот проект не войдут — в этих регионах система действовать не будет.
Суть эксперимента в том, что всех работодателей и всех иностранных работников внесут в специальные государственные реестры. Компании, предприниматели и даже частные лица должны будут зарегистрироваться как работодатели, а мигранты — как иностранные работники. Эти записи будут действовать только один год и потом их придётся продлевать.
В регионах, где будет идти эксперимент, другие способы оформления на работу для иностранцев использовать нельзя. То есть работать можно будет только через эту систему. Власти смогут сами устанавливать, сколько мигрантов разрешено в каждом регионе.
Если человек устроится на работу не в тот регион или не по той специальности, его исключат из реестра. В таком случае он сможет подать документы заново только через год. Также его могут исключить, если работодатель не сможет найти его больше трёх рабочих дней.
За каждого иностранного работника нужно будет платить в бюджет по 1200 рублей в месяц. Платить может либо работодатель, либо сам мигрант. Сумма может увеличиваться в зависимости от региона и если мигрант привёз с собой семью.
Работодатель будет обязан оформить мигранту все документы, медицинскую страховку и обеспечить место проживания. Больше всего новая система затронет сельское хозяйство, склады, логистику и лёгкую промышленность.
Эксперты говорят, что из-за новых правил часть мигрантов из стран СНГ может уехать из России. При этом власти уже обсуждают привлечение рабочих из других стран — Индии, Бангладеш и Вьетнама. По оценке Бориса Титова, в 2026 году в Россию могут приехать около 40 тысяч работников из Индии.
Для мигрантов это значит одно: работа в России будет всё жёстче привязана к конкретному работодателю, региону и профессии, а ошибки или смена места работы без разрешения могут привести к потере права легально находиться и работать в стране.