Rossiya hukumati Rossiyada sudlangan, ammo qamoq jazosini o‘z vatanlarida o‘tashni istagan 3000 dan ortiq O‘zbekiston fuqarolarini O‘zbekistonga o‘tkazishga tayyor. Bu haqda Rossiya Inson huquqlari bo‘yicha komissari Tatyana Moskalkova «Kommersant» nashriga ma’lum qildi.
Biroq u O‘zbekiston fuqarolarini qaytarishi uchun 1998-yilgi, sudlangan mahbuslarni fuqaroligi bo‘lgan mamlakatda jazoni o‘tash uchun qaytarish to‘g‘risidagi xalqaro shartnomaga qo‘shilishi kerakligini ta’kidladi. Toshkent konvensiyani ratifikatsiya qilganidan so‘ng, Moskalkova Rossiya mamlakat qamoqxonalarida saqlanayotgan O‘zbekiston fuqarolarini vatanlariga qaytarishda amaliy yordam ko‘rsatishga tayyorligini tasdiqladi.
Yuqorida aytib o‘tilgan hujjat Belarus, Armaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Tojikiston kabi bir qancha mamlakatlar uchun qonuniy kuchga ega. Ya’ni, tegishli respublikalar fuqarolari, agar xohlasalar, Rossiya hukumatidan ularni o‘z mamlakatlaridagi qamoqxonalarga o‘tkazishni so‘rashlari mumkin. OAV xabarlariga ko‘ra, 1998-yilda tuzilgan xalqaro shartnomaning maqsadi sudlangan mahbuslarni ijtimoiy reabilitatsiya qilishni rag‘batlantirishdir.
Rossiyada jazoni o‘tash borgan sari xavfli bo‘lib bormoqda. Mahbuslar, jumladan, chet elliklar ham Ukrainada jang qilish uchun faol ravishda targ‘ib qilinadi. Bundan tashqari, mahbuslarning o‘zlari guvohlik berishicha, qamoqxona ma’murlari va xavfsizlik kuchlari harbiy shartnomaga imzo chektirish uchun Rossiya fuqaroligini berish, pul to‘lovlari va jinoiy javobgarlikdan ozod qilishni va’da qilish kabi turli bosimlar qo‘llaydi.

Власти России готовы передать Узбекистану более трех тысяч граждан этой республики, осужденных в РФ, но желающих отбывать тюремный срок на родине. Об этом заявила уполномоченный по правам человека в России Татьяна Москалькова, сообщает «Коммерсантъ».
Впрочем, как подчеркнула чиновница, центральноазиатская страна должна выполнить одно условие — присоединиться к международному договору 1998 года о передаче осужденных к лишению свободы для дальнейшего отбывания наказания в государстве, гражданином которого является заключенный. После того, как Ташкент ратифицирует конвенцию, РФ готова оказать практическую помощь по отправке узбекистанцев, находящихся в российских колониях, на родину, подтвердила Москалькова.
Уточняется, что вышеуказанный документ имеет юридическую силу для нескольких стран, в частности Беларуси, Армении, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана. То есть граждане соответствующих республик при желании могут попросить власти России перевести их в тюрьмы своих стран. Как пишет СМИ, целью международного соглашения, заключенного в 1998 году, является гуманизация и содействие социальной реабилитации осужденных.
Отбывание наказания в России опасно еще и тем, что арестантов, в том числе иностранцев, активно вербуют на войну с Украиной. Причем, как свидетельствуют сами заключенные, руководство колоний и силовики применяют различные методы: угрожают ужесточением условий пребывания за решеткой или сулят упрощенное получение гражданства РФ, денежные выплаты и освобождение от уголовной ответственности.