Ўтган йили Тожикистоннинг 174 минг нафарга яқин фуқароси Россия паспортини олди, бу бир йил аввалгига нисбатан 40 фоизга кўпдир. Бундай маълумотлар Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги томонидан тақдим этилган.
Йил давомида Россия фуқаролигини олган қирғизистонликлар сони ҳам ошган. 2022 йилда Қирғизистоннинг 23 минг фуқароси Россия паспортини олди, бу 2021 йилга нисбатан 18 фоизга кўпдир.
Ўзбекистонлик мигрантларга келсак, бунинг акси кузатилмоқда. Ўтган йил давомида республикадан 27 минг муҳожир Россия фуқаролигини қабул қилди. Бир йил аввал уларнинг сони 14,5 фоизга кўп эди.
«Росстат» Россия аҳолиси, ЛХР, ДХР, Херсон ва Запорожье вилоятларини ҳисобга олмаганда, йил давомида 555 минг кишига камайди. Бу ҳақда Медиа-Миг ёзади.

Около 174 тыс. граждан Таджикистана в прошлом году получили российские паспорта, что на 40% больше, чем годом ранее. Такие данные приводит МВД РФ.
Число киргизов, ставших гражданами России, за год также увеличилось. В 2022 году 23 тысячи жителей Киргизии получили паспорта РФ, что на 18% больше, чем в 2021-м.
Что касается мигрантов из Узбекистана, то здесь наблюдается обратная тенденция. За прошлый год 27 тыс. выходцев из республики стали российскими гражданами. Годом ранее их численность была на 14,5 % больше.
В Росстате сообщили, что численность населения России без учета ЛНР, ДНР, Херсонской и Запорожской областей за год снизилась на 555 тыс. человек. Об этом пишет Медиа-миг.