Rossiyada mehnat migratsiyasi qoidalarini to‘liq qayta ko‘rib chiqish taklif qilinmoqda. Davlat Dumasiga patentlarni bekor qilish va yangi modelga – chet ellik ishchilarni «maqsadli yollash»ga o‘tishni talab qiluvchi qonun loyihalari to‘plami taqdim etildi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, migrantlar mamlakatga faqat ma’lum bir ish beruvchining taklifnomasi bilan kirishi mumkin. Ish ruxsatnomasi faqat bitta mehnat shartnomasining muddati davomida amal qiladi. Agar shartnoma bekor qilinsa, xorijiy ishchi Rossiyani tark etishi kerak. Boshqa ish beruvchiga o‘tishi imkonsiz bo‘ladi.
Migrantning Rossiyada bo‘lish muddati mehnat shartnomasi bilan bevosita bog‘liq bo‘ladi. Uni yangi taklifnomasiz uzaytirib bo‘lmaydi. Ish beruvchi chet ellikning mamlakatdan chiqib ketishini osonlashtirishga, shu jumladan, uning uchun to‘lovlarni amalga oshirishga majburdir.
Qonun loyihasida migrant ishchini yollash bilan bog‘liq barcha xarajatlar, jumladan, hujjatlarni rasmiylashtirish, tibbiy ko‘riklar, sug‘urta va uy-joy xarajatlari ish beruvchiga yuklanadi. Ish beruvchi shuningdek, xodimning o‘z vaqtida ketishini ta’minlash uchun ham javobgardir.
Bu yirik biznes uchun maqbul bo‘lishi mumkin, ammo kichik kompaniyalar uchun bunday xarajatlar jiddiy muammoga aylanadi.
Asosiy qoidalardan biri yangi tizim ishtirokchilariga yashash uchun ruxsatnoma (VNJ) va fuqarolikni olishni taqiqlashdir. Shuningdek, migrant oila a’zolarining, jumladan, ota-onalar va aka-uka va opa-singillarning kirishini taqiqlash taklif qilinmoqda. Shunday qilib, chet ellik ishchining qolishi aniq muddatli bo‘ladi.
Yangi tizim bo‘yicha kelgan barcha migrantlar kirishdan keyin 30 kun ichida majburiy biometrik testdan o‘tishlari shart. Ushbu ma’lumotlar yagona davlat tizimiga kiritiladi, bu ularning qolish muddatini avtomatik ravishda kuzatib boradi va agar kerak bo‘lsa, chiqish tartib-qoidalarini amalga oshiradi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, o‘zgarishlar migratsiya oqimlarini yanada qattiqroq nazorat qilishga qaratilgan. Biroq, yangi tizim qonuniy ish bilan ta’minlashni sezilarli darajada qiyinlashtirishi sababli, noqonuniy ish bilan ta’minlashning ko‘payishi ehtimolga yaqin.

В России предлагают полностью изменить правила трудовой миграции. В Госдуму внесён пакет законопроектов, которые предусматривают отмену патентов и переход к новой модели — «целевому набору» иностранных работников.
По новым правилам мигрант сможет приехать в страну только по приглашению конкретного работодателя. Разрешение на работу будет действовать только в рамках одного трудового договора. Если договор прекращается, иностранный работник должен покинуть Россию. Переход к другому работодателю будет невозможен.
Срок проживания мигранта в России будет напрямую связан с трудовым договором. Продлить его без нового приглашения нельзя. Работодатель обязан обеспечить выезд иностранца из страны, в том числе оплатить его.
Законопроект возлагает на работодателя все расходы, связанные с наймом мигранта: оформление документов, медицинские осмотры, страховку и жильё. Также на работодателя ложится ответственность за своевременный выезд работника.
Для крупного бизнеса это может быть приемлемо, но для небольших компаний такие расходы могут стать серьёзной нагрузкой.
Одно из ключевых положений — запрет для участников новой системы на получение вида на жительство и гражданства. Также предлагается запретить въезд членов семьи мигранта, включая родителей, братьев и сестёр. Таким образом, пребывание иностранного работника будет полностью временным.
Все мигранты, прибывающие по новой системе, должны будут пройти обязательную процедуру биометрии в течение 30 дней после въезда. Эти данные попадут в единую государственную систему, которая позволит автоматически отслеживать срок пребывания и при необходимости инициировать процедуру выезда.
Эксперты отмечают, что изменения направлены на более жёсткий контроль миграционных потоков. Однако существует риск роста нелегальной занятости, так как новая система делает легальное трудоустройство значительно сложнее.