“Shoushenkdan qochish” filmidan ilhomlangan olti muhojir Lipetskdagi qamoqxonadan qochishni rejalashtirishdi. Ularning o‘ylaganlari kinodagi bilan aynan bir xil edi. Biroq yakunda ularni tutib olishdi va hibsdagi muddatiga yana bir necha yil qo‘shildi.
Lipetskda 2-sonli koloniyadan qochgan migrantlar ishi bo‘yicha sud jarayoni yakunlandi. Pravoberejniy tuman sudi 2024-yil oktabr oyida 30 metrlik yer osti tunneli qazib koloniyani tark etgan olti nafar mahbusga hukm chiqardi.
2024-yil 1-iyun kuni Davron Jabborov va Turg‘un Abdullaevlar Kovalev ko‘chasidagi umumiy rejim koloniyasida bo‘lib, qochish rejasini ishlab chiqishga kirishdilar. Ko‘p o‘tmay ularga Baxtiyor Jumaev, Xurshidbek G‘aniyev, Parvozbek To‘raboyev va Dilshod Arslonovlar ham qo‘shildi. Ularning besh nafar o‘zbekistonlik va biri Tojikiston fuqarosi bo‘lgan.
Iyundan iyulgacha mahbuslar yashirincha tunnel qazishdi. Buning uchun ular metall parchalari, quvur bo‘lagi, belkurak va kesish diski kabi ashyolardan foydalangan. Izlarni yashirish uchun qazish jarayonida qazib olingan tuproq sanoat zonasidagi ishlab chiqarish sexi hududiga sepilgan.
Tunnel uzunligi 30 metrdan oshgan. U koloniya qo‘riqlash panjarasi ostidan o‘tib, axloq tuzatish muassasasi chegarasidan tashqariga chiqqan. 2024-yil 25-oktabrda olti mahkum u orqali qochishga muvaffaq bo‘ldi. Biroq oradan ko‘p o‘tmay qo‘lga olindi.
Sud qochishning barcha ishtirokchilarini Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 313-moddasi 2-qismi – «Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, ozodlikdan mahrum qilish joyidan qochish» bo’yicha aybdor deb topdi. Muqaddam o‘talmagan muddatlari hisobga olinib, mahkumlarga 4 yil 6 oydan 12 yil 6 oygacha bo‘lgan muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

Вдохновлённые фильмом «Побег из Шоушенка», шестеро мигрантов задумали дерзкий побег из липецкой колонии. Их план напоминал сюжет культовой картины, но реальность оказалась строже: вскоре беглецов задержали, а к их срокам добавили ещё несколько лет лишения свободы.
В Липецке завершилось судебное разбирательство по громкому делу о побеге из исправительной колонии №2. Правобережный районный суд вынес приговор шестерым осуждённым, которые в октябре 2024 года через 30-метровый подземный тоннель покинули колонию.
История побега началась 1 июня 2024 года. Тогда Даврон Джабборов и Тургун Абдуллаев, находясь в колонии общего режима по улице Ковалёва, начали разрабатывать план побега. Вскоре к ним присоединились ещё четверо заключённых: Бахтиер Жумаев, Хуршидбек Ганиев, Парвозбек Турабаев и Дилшод Арслонов. Все они — пятеро граждан Узбекистана и один гражданин Таджикистана.
С июня по июль заключённые втайне рыли тоннель. Для этого они использовали подручные средства: металлический лист, обломок трубы, лопаты и отрезной диск. Грунт, который извлекали при копке, распределяли по территории производственного цеха в промзоне, чтобы скрыть следы.
Протяжённость тоннеля составила более 30 метров. Он проходил под охранным забором колонии и выходил за пределы исправительного учреждения. 25 октября 2024 года шестерым осуждённым удалось выбраться через него на свободу. Однако спустя короткое время они были задержаны.
Суд признал всех участников побега виновными по части 2 статьи 313 УК РФ — «Совершение побега из места лишения свободы группой лиц по предварительному сговору». Учитывая ранее неотбытые сроки, осуждённым назначили наказания от 4 лет 6 месяцев до 12 лет 6 месяцев лишения свободы.