Улар орасида ўзбекистонликлар ҳам бор.
Охирги икки ҳафта ичида 18 нафар хорижликни айбланувчи сифатида жазога тортиш бўйича қарорлар чиқарилди. Бу ҳақда Мариуполда бўлиб ўтган тезкор йиғилишда Россия Тергов қўмитаси раиси Александр Бастрикин маълум қилган.
Бастрикиннинг сўзларига кўра, ҳозирда АҚШ, Буюк Британия, Италия, Белгия, Дания, Швеция, Латвия, Литва, Финляндия, Франция, Эстония, Нидерландия, Албания, Болгария, Корея,  Намибия, Перу, Ўзбекистон, Исроил, Грузия, Бразилия ва бошқа 30 дан ортиқ давлатнинг 178 фуқаросига нисбатан тергов ишлари олиб борилмоқда.
Тергов қўмитаси маълумотларига кўра, Украинада 50 дан ортиқ давлатдан келган ёлланма аскар бор. Улар ҳақидаги маълумотлар асирга тушган Украина хавфсизлик кучлари ходимларидан олинган. Киев бутунлай хорижликлардан ташкил топган Украина байналмилал ҳудудий мудофаа легионини молиялаштирмоқда. Мамлакатда камида 16 та турли қуролли тузилмалар тузилган.
Россия ТИВ Украинадаги жангларда 60 дан ортиқ давлат, жумладан Полша, АҚШ, Канада, Руминия, Буюк Британия ва Грузиядан 7 мингга яқин ёлланма аскар иштирок этаётганини иддао қилмоқда.

Среди них есть и узбекистанцы.
За последние две недели вынесены постановления о привлечении в качестве обвиняемых 18 иностранцев. Об этом заявил председатель Следственного комитета России, Александр Бастрыкин, на оперативном совещании в Мариуполе.
По словам Бастрыкина, в настоящее время ведется уголовное преследование в отношении 178 граждан из более чем 30 стран, включая США, Великобританию, Италию, Бельгию, Данию, Швецию, Латвию, Литву, Финляндию, Францию, Эстонию, Нидерланды, Албанию, Болгарию, Корею, Намибию, Перу, Узбекистан, Израиль, Грузию, Бразилию и другие страны.
По информации Следственного комитета, на Украине находятся наемники из более чем 50 стран. Данные о них получены от пленных украинских силовиков. Киев финансирует Интернациональный легион территориальной обороны Украины, состоящий полностью из иностранцев. В стране сформировано не менее 16 различных вооруженных формирований.
Министерство иностранных дел России отметило, что в боевых действиях на Украине участвует около 7 тысяч наемников из более чем 60 стран, включая Польшу, США, Канаду, Румынию, Великобританию и Грузию.