Qarshi shahrida yollanma askarlikda ayblanayotgan 20 yoshli O‘zbekiston fuqarosi ishi bo‘yicha sud bo‘lib o‘tdi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yilning fevral oyida yigit pul ishlash maqsadida Sankt-Peterburgga ketgan. U o‘sha yerda ishlagan, ammo ikki oy maoshini ololmay qarzga botib qolgan.
Tanishlari orqali uni Mitishchi shahridagi harbiy qismga — haydovchi va oshpazlikka ishga taklif qilishgan. Iyun oyida u Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolagan. Shartnomaga ko’ra, u bir yil davomida harbiy xizmatni o’tashi va uning maoshi oyiga 195 ming rublni tashkil etishi kerak edi. Shuningdek, u Rossiya tomonida harbiy amaliyotlarda qatnashishga rozi bo‘lgan.
Shartnoma imzolangach, u Lugansk viloyatiga jo‘natilgan va u yerda ikki haftalik harbiy tayyorgarlikdan o‘tgan. Poligonda mashg‘ulot o‘tkazayotganda u harbiy dron portlashiga uchragan va o‘ng oyog‘idan yaralangan. Uning so‘zlariga ko‘ra, qo‘mondonlik tomonidan tibbiy yordam ko‘rsatilmagan va davolanish xarajatlarini o‘z cho‘ntagidan 500 ming rubl to‘lagan.
Keyinroq u komandiridan davolanishni davom ettirish uchun 15 kunlik ta’til so‘ragan, ammo rad javobi berilgan. Keyin esa ruxsatsiz bo‘linmani tark etib, O‘zbekistonga qaytgan.
2025-yil fevral oyida uning o‘zi Davlat xavfsizlik xizmati Qashqadaryo viloyati boshqarmasiga kelib, qilmishiga iqror bo‘lgan. U Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi jangovar harakatlarda ishtirok etganini tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etgan.
Sud uni yollanma askarlik moddasi bo’yicha aybdor deb topib, uni 4 yil ozodlikni cheklash jazosiga hukm qildi.

В городе Карши прошло судебное разбирательство по делу 20-летнего гражданина Узбекистана, которого обвинили в наёмничестве.
По данным следствия, в феврале 2024 года молодой человек поехал в Санкт-Петербург на заработки. Там он работал, но ему не заплатили за два месяца. Из-за этого он оказался в долгах. Через знакомых ему предложили работу в воинской части в городе Мытищи — водителем и поваром. В июне он подписал контракт с Министерством обороны России. Согласно договору, он должен был проходить военную службу в течение года, а зарплата составляла 195 тысяч рублей в месяц. Он также согласился участвовать в боевых действиях на стороне России.
После подписания контракта его отправили в Луганскую область, где он прошёл двухнедельную военную подготовку. Во время учений на полигоне в него попал взрыв военного дрона, и он получил ранение в правую ногу. По его словам, командование не оказало медицинской помощи, и ему пришлось самому оплатить лечение. За направление в госпиталь он заплатил 500 тысяч рублей из своего кармана.
Позже он попросил у командира отпуск на 15 дней, чтобы продолжить лечение, но ему отказали. Тогда он самовольно ушёл из части и вернулся домой в Узбекистан.
В феврале 2025 года он сам пришёл в управление СГБ по Кашкадарьинской области и признался в содеянном. Он предоставил документы, подтверждающие его участие в боевых действиях между Россией и Украиной.