Бу йил Россия пенсия олиш ҳуқуқига эга Тожикистон фуқароларига 321 миллион рубль, 2023 йилда 444 миллион рубль, 2024 йилда эса 1,01 миллиард рубль ажратади.
Россия Федерацияси ҳукумати Россия ва Тожикистон ўртасида пенсия таъминоти соҳасида хамкорлик битимини тасдиқлади.
Бу ҳақда Вазирлар Маҳкамасининг расмий сайти хабар берди.
“Россия Федерацияси ва Тожикистон ўртасида пенсия таъминоти соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битимни ратификация қилиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси маъқуллансин ва белгиланган тартибда Давлат Думасига киритилсин”, – дейилади хабарда.
Келишув мутаносиблик тамойилига асосланади ва битим тузувчи томонларнинг ўз ҳудудида пенсия ҳуқуқлари бўйича суғурта қопламасини тақдим этиш учун молиявий жавобгарликни тақсимлашни назарда тутади.
Пеннсия олиш учун тожик мигрантлари расмий равишда ишлашлари ва Россия пенсия жамғармасига тўловларни амалга ошириб туришлари керак.
Шу билан бирга суғурталанган шахс учинчи давлатга доимий яшаш жойига кўчиб ўтганда ҳам тайинланган пенсияни олиш имкониятига эга бўлади.
Россия Федерацияси қонунчилигига мувофиқ пенсия ёшига етадиган Тожикистон фуқаролари сони 2022-2023 йилларда 3932 нафар, 2024 йилда эса 8241 нафарни ташкил этади.
2022 йил бошида кекса ёшдаги суғурта пенсиясининг ўртача миқдори 6 902,82 рублни, 2023 йилда -7 697,48 рублни, 2024 йилда эса 8 567,78 рублни ташкил этади.
Россияда яшовчи Тожикистон фуқароларига: 2022 ва 2023 йилларда 354 кишига, 2024 йилда 742 кишига ижтимоий пенсия тайинланади.
Суғурта пенсиялари, жамғариб бориладиган пенсиялар ва бошқа тўловлар, шунингдек Тожикистон фуқароларига ижтимоий нафақаларни тўлаш учун умумий харажатлар 2022 йилда (мартдан декабргача) – 321 миллион рублни, 2023 йилда – 444 миллионни ва 2024 йилда -1,01 миллиард рублни ташкил этади.

В этом году Россия выделит гражданам Таджикистана, имеющим право на получение российской пенсии, 321 млн рублей, в 2023 году — 444 млн рублей, в 2024 году — 1,01 млрд рублей в год.
Правительство РФ одобрило договор о сотрудничестве между Россией и Таджикистаном в области пенсионного обеспечения. Об этом сообщается на официальном сайте кабмина.
«Одобрить проект федерального закона «О ратификации Договора между Российской Федерацией и Таджикистаном о сотрудничестве в области пенсионного обеспечения» и внести его в Государственную думу в установленном порядке», — говорится в сообщении.
Договор основан на пропорциональном принципе и предусматривает распределение финансовой ответственности договаривающихся сторон по предоставлению страхового обеспечения за пенсионные права, приобретенные (приобретаемые) на их территории.
При этом таджикские мигранты должны быть официально трудоустроены и отчислять деньги в российский пенсионный фонд.
Устанавливается, что в случае переезда застрахованного лица на постоянное место жительства в третье государство выплата назначенной пенсии сохранится.
Численность граждан Таджикистана, которые достигнут пенсионного возраста в соответствии с законодательством РФ составит в 2022-2023 годах — 3 932 человека, в 2024 году — 8 241 человек.
Средний размер страховой пенсии по старости на начало 2022 года составит 6 902,82 рубля, 2023 года — 7 697,48 рублей, 2024 года — 8 567,78 рублей.
Социальные пенсии гражданам Таджикистана, проживающим на территории России назначаются исходя из численности — 354 человека в 2022 и 2023 годах, 742 человека в 2024 году.
Всего расходы на выплату страховых пенсий, накопительной пенсии и иных выплат за счет средств пенсионных накоплений, а также социальной пенсии гражданам Таджикистана составят в 2022 году — 321 млн рублей (с марта по декабрь), в 2023 году — 444 млн рублей в год, в 2024 году — 1,01 млрд рублей в год.