Россиянинг Украинадаги ҳарбий операциясининг Ўзбекистон иқтисодиётига қандай таъсир кўрсатгани Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти (ПМТИ) экспертлари томонидан ўрганилди.
Россия-Украина қарама-қаршилиги оқибатлари Ўзбекистон иқтисодиётига асосан инфляция, ташқи савдо, аҳолининг бирламчи ва иккиламчи даромадлари, кўчмас мулк соҳаси орқали таъсири таҳлил қилинди.
Ушбу таҳлилда 2022 йилнинг 10 ойи учун статистик маълумотлардан фойдаланилди. Жиддий таъсирлар 2022 йил март ойидан бошланиб, кейинги 18 ой учун 3 хил сценарийда (хом ашё нархи ошиши, пул ўтказмаларининг камайиши, меҳнат бозори қисқариши) тахмин қилинди.
Дунёда инфляция асосан озиқ-овқат ва энергия нархларининг кескин кўтарилиши ҳисобига содир бўлаётган бўлса, Ўзбекистонда аксарият энергия нархлари давлат назоратида бўлганлиги сабабали инфляциянинг тезлашишига асосан озиқ-овқат ва хизматлар нархларининг ўсиши сабаб бўлмоқда.
2022 йил февраль ойида йиллик озиқ-овқат нархлари ўсиши 13,1 фоизгача секинлашган бўлса, октябрь ойига келиб 16,3 фоизгача кўтарилди. Мазкур даврда меҳмонхона ва ресторан хизматлари нархлари йиллик ўсиши 14,7 фоиздан 23,3 фоизгача тезлашди. Бу Ўзбекистонга Россиядан кўплаб фуқароларнинг кириб келиши билан боғлиқ бўлди.
2022 йил март-октябрь ойларида Ўзбекистоннинг Россияга экспорти ҳажми 2021 йилнинг мос даврига нисбатан 47 фоизга ошди.
Шундай бўлсада, глобал бозорларда товар ва хом ашё нархларининг сезиларли кўтарилиши номинал экспорт ҳажмининг кўтарилишига сабаб бўлмоқда.
Мисол учун, март-октябрь ойларида Россияга пахта ип калаваси экспорти 41 фоизга ортган.
Аммо ушбу даврда пахта толаси нархлари ўзгаришини ҳисобга олинганда, реал ўсиш 8 фоизни ташкил қилди.
Таъкидлаш керакки, 2022 йилда сўмнинг АҚШ долларига нисбатан алмашув курсининг барқарорлашуви маълум даражада ташқи шокларнинг салбий таъсирини юмшатди.
Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бош бошқармаси маълумотларига кўра, 2022 йилнинг 9 ойи мобайнида Ўзбекистонга россиялик 318 минг нафардан ортиқ фуқаро келган. Бу ҳақда АТВ-1 интернет нашри хабар берди.

Влияние российско-украинского конфликта на экономику Узбекистана изучили эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ).
Последствия российско-украинского военной операции для экономики Узбекистана анализировались в основном через инфляцию, внешнюю торговлю, первичные и вторичные доходы населения, сектор недвижимости.
В этом анализе использовались статистические данные за 10 месяцев 2022 года. Серьезные последствия прогнозировались на следующие 18 месяцев, начиная с марта 2022 года, по трем различным сценариям (рост цен на сырье, сокращение денежных переводов, сокращение рынка труда).
В то время как наибольшее давление на инфляцию в мире в основном связано с резким ростом цен на продукты питания и энергоносители, в Узбекистане, в связи с тем, что цены на энергоносители находятся под контролем государства, ускорение инфляции в основном вызвано ростом цены на продукты и услуги.
Годовой рост цен на продовольствие замедлился до 13,1 процента в феврале 2022 года, но к октябрю вырос до 16,3 процента. За этот период годовой рост цен на гостинично-ресторанные услуги изменился с 14,7% до 23,3%. Это было связано с притоком большого количества граждан из России в Узбекистан.
В марте-октябре 2022 года объем экспорта Узбекистана в Россию увеличился на 47% по сравнению с соответствующим периодом 2021 года.
Тем не менее, значительный рост цен на товары и сырье на мировых рынках является причиной увеличения номинального объема экспорта. Например, в марте-октябре экспорт хлопчатобумажной пряжи в Россию увеличился на 41%.
Однако с учетом изменения цен на хлопковое волокно за этот период реальный рост составил 8 процентов.
Следует отметить, что стабилизация курса сума по отношению к доллару США в 2022 году в определенной степени смягчила негативное влияние внешних факторов.
По данным Департамента миграции и оформления гражданства, за 9 месяцев 2022 года в Узбекистан прибыло более 318 тысяч граждан России. Об этом пишет интернет издание АТВ-1.