Россия қўшинлари йўқотишларини қоплаш учун Донецк вилояти ҳудудларига аёл маҳбуслар бўлган поездни жўнатди, деб хабар қилди Украина Қуролли кучлари Бош штаби. Россиянинг «Русь сидящая» ҳаракати асосчиси Ольга Романова Россия жанубидаги колониялардан аёллар олиб кетилганини айтди.
Украина Қуролли кучлари Бош штаби Россия қўшинлари шахсий таркибининг фронтда катта йўқотишлари фонида Донецк вилоятига маҳбусларни олиб кела бошлаганини маълум қилди. «Ўтган ҳафтада маҳбусларни ташиш учун ажратилган поезд Донецк вилояти томон йўлга тушгани кузатилган. Вагонлардан бирида маҳкум аёллар бўлган», – дея таъкидлади Бош штаб.
Ольга Романованинг сўзларига кўра, Россия Федерацияси ҳарбий қўмондонлиги ўтган йил охирида шундай чоралар кўрган. «Улар Россия жанубидаги колониялардан олиб кетилган. Мен аниқ зонани билмайман, лекин улар Кушчевкада (Краснодар ўлкаси) ишлаган. Тахминан икки ой давомида улар қишлоқ хўжалигида, иссиқхоналарда ва молхоналарда сақланган», – дея қўшимча қилди Романова.
Украина Қуролли кучлари Бош штаби илк бор Россия февраль ойи бошида Украинадаги урушга аёл асирларни юбораётгани ҳақида хабар берди. Кейин департамент аниқлик киритишича, Донецк вилоятининг босиб олинган ҳудудидаги Снежное шаҳридаги аёллар ахлоқ тузатиш колониясидан 50 га яқин аёл ишга олинган. Кейин Украина Қуролли Кучлари Бош штабида кўрсатилгандек, улар Россия ҳудудига ўқишга юборилган. Шу билан бирга, Ольга Романованинг сўзларига кўра, Украинага қарши урушга жўнатиладиган Россия қамоқхоналаридаги маҳбуслар ҳозирда Россия Мудофаа вазирлиги вакиллари томонидан жалб қилинмоқда.
Унинг сўзларига кўра, ҳозирда камида иккита ахлоқ тузатиш колонияси маълум – Волгоград ва Кемерово вилоятларида – маҳбуслар Россия мудофаа вазирлиги вакиллари томонидан ёлланган. Бундан ташқари, илгари маҳбусларни ёллаш асосан “Вагнер” томонидан амалга оширилган. Унинг асосчиси Евгений Пригожиннинг шахсан ўзи колонияга келиб, маҳбусларни Украинага жангга боришга ундаган.

Российские войска направили эшелон с пленными, в том числе женщинами, на   территории Донецкой области для компенсации потерь, сообщили в Генштабе ВСУ. Ольга Романова, основатель российского движения «Русь сидящая», рассказала, что женщин забирали из колоний на юге России.
Генштаб ВСУ сообщил, что российские войска начали переброску пленных в Донецкую область на фоне больших потерь личного состава на фронте. “На прошлой неделе было замечено, что поезд, предназначенный для перевозки заключенных, двигался в сторону Донецкой области. В одном из вагонов находились женщины-заключенные», — рассказали в Генштабе.
По словам Ольги Романовой, такие меры военное командование РФ приняло в конце прошлого года. «Их вывезли из колоний на юге России. Точную зону не знаю, но работали в Кущевке (Краснодарский край). «Около двух месяцев их содержали в хозяйстве, в теплицах и коровниках», — добавила Романова.
Генеральный штаб ВСУ впервые сообщил, что Россия отправляет женщин-заключенных на войну в Украину в начале февраля. Позже в ведомстве уточнили, что около 50 женщин были завербованы из женской исправительной колонии города Снежное на оккупированной территории Донецкой области. Затем, как указал Генштаб ВСУ, они были направлены на обучение на территорию России. В то же время, по словам Ольги Романовой, заключенных в российских тюрьмах, которых отправят на войну против Украины, в настоящее время вербуют представители Минобороны России.
По его словам, сейчас известно как минимум о двух исправительных колониях — в Волгоградской и Кемеровской областях — заключенных завербовали представители Минобороны России. Кроме того, вербовкой пленных в основном занималась «Вагнера». Ее основатель Евгений Пригожин лично приезжал в колонию и призывал заключенных отправиться воевать на Украину.